banner6

Kahveye de zam!

banner37

KKTC’nin en büyük kahve tedarikçisi konumundaki Brezilya’da kahve üretimini don vurdu, tonu bin 950 dolardan 3 bin 450 dolara çıktı. Bu artış, ülkemizdeki kahve fiyatının da artmasına neden oldu

Kahveye de zam!
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

KİLO FİYATINDA 20, PAKETTE 2 TL CİVARI ZAM… KIBRIS’a konuşan ülkemizde kahve üretimi yapan firma yetkilileri, Brezilya’da yaşanan don olayının ürün rekoltesini düşürdüğünü, talep fazlalığı sebebiyle de fiyatın arttığını söyledi. Ürünün pahalı olmasının yanı sıra ülkemizdeki zamlar, dünyada nakliye fiyatlarındaki artış, dövizin durumu ile girdi maliyetlerinin yükseldiğinden bahseden firma yetkilileri, zam yapmak zorunda kaldıklarına işaret etti. Firmalar, şimdilik kilo başına 20 TL civarı, pakette ise 2.00 ile 2,50 TL arasında değişen rakamlarda artış öngörüyor.

Ülkemizde son aylarda ardı arkası kesilmeyen zam furyasına kahve de eklendi. Kıbrıslıların başlıca keyfi olan kahvenin fiyatı da pazartesi itibariyle raflarda zamlı olarak yerini alacak.

KKTC’nin kahve tedarikçisi Brezilya’da aniden düşen sıcaklığın don olayına neden olması, bitkilerin yanmasına sebep oldu ve rekolte düştü. Ürün azlığı nedeniyle Brezilya’daki tedarikçiler fiyat artırdı.

banner134

KIBRIS’a konuşan kahve üreticileri, Brezilya’da üretimin az olması sebebiyle fiyatın yükseldiğini, nakliye fiyatları, dövizdeki hareket, ülkemizde ardı arkası kesilmeyen zamlarla birlikte girdi maliyetlerinin yükselmesi gibi sebeplerle kahve fiyatlarını artırmak zorunda kaldıklarını belirtti.

Oza: Ton fiyatı bin 950 dolardan 3 bin 450 dolara çıktı

OZA Kahve Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Umut Oza, en büyük kahve üreticisi olan Brezilya’da yaşanan don olayından dolayı kahve bitkilerinin yani mahsulün zarar gördüğünü belirterek ürünün az, talebin ise çok olduğunu söyledi.

Kahvenin ton fiyatının bin 950 dolardan 3 bin 450 dolara çıktığını ifade eden Oza, “Kahvenin ton fiyatının artması, ürünü döviz alıp TL satmamız, dövizdeki dalgalanma, tüp gaz zammı ve diğer zamlarla birlikte kahve fiyatını da artırmak zorunda kaldık” dedi.

Oza, dünyada olduğu gibi ülkemizde de kahve fiyatında artış olduğunu belirterek iki sene boyunca 37 TL’den satılan Oza Kahve’nin fiyatının bir buçuk ay önce 57 TL’ye şimdi de 77-78 TL civarına çıktığını belirtti.

Oza, paket kahvenin market satış fiyatı ise 6 TL civarından 7,50 ile 8,00 TL civarında olacağını söyledi.

Ruhi: Kilosu 45 TL’den 65 TL’ye çıktı

CON Trading Ltd. Direktörü Haluk Ruhi, dünyanın en büyük kahve üreticisi Brezilya’daki don sebebiyle ürün rekoltesinin düştüğünü ifade ederek Brezilya’da kahvenin dolar bazında yüzde 53 zamlandığını söyledi.

Ruhi, dünya çapında nakliyelerde de sorunlar yaşandığından doğu ülkelerinde nakliyenin yüzde 400 zamlandığına dikkat çekerek, “Gaz zammı ve diğer kalemlere gelen zamlar da girdi maliyetlerini yükseltti. Bu nedenle biz de bir miktar artış yapmak zorunda kaldık. Kahvenin kilosu 45 TL’den 65 TL’ye çıktı. Paket kahvenin markete verişi ise 4,50 TL’den 6,50 TL’ye çıktı. Bu süreçte gerçek fiyatı yansıtmadık, ama 1 ay sonra yeniden bir zam yapmak zorunda kalabiliriz” dedi.

Sadi: Zam yapmak zorunda kaldık

GİRCON Ltd. (Girne Con Kahve) Direktörü Çetin Sadi de eskiden fiyatın Kahveciler Birliği tarafından belirlendiğini ama artık herkesin kendi fiyatını kendinin belirlediğini söyledi.

Sadi, “Hem Brezilya’daki don olayı ve kahvenin ülkemize yüksek fiyatlarda gelmesi, hem de sattığımız kahvenin parasını 2-3 ay sonra alabilmemiz sebebi ile zam yapmak zorunda kaldık.  Biz de yeni fiyatımızı pazartesi günü belirleyeceğiz” şeklinde konuştu.

Özerlat: Alış fiyatımız arttı

Özerlat Ltd. Direktörü Derviş Özerlat, Brezilya’daki kahve rekoltesinin yüzde 40 oranında düştüğüne dikkat çekerek kahveye talebin artması nedeniyle de fiyatın arttığını söyledi.

Özerlat, “Tonu bin 950 dolar olan kahve, şimdi tonu 3 bin 450 dolardan satılıyor. Kahvenin bize gelişi zamlandığı için biz de zam yapmak zorunda kaldık.  Kilosu 60 TL’den sattığımız kahve 80 TL olurken, 125 gram paket kahve 8,50 TL’den 11 TL’ye yükseldi” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88