Kahveye zam kapıda!

banner37

KKTC’nin en büyük tedarikçisi konumundaki Brezilya’da kahve üretimini don vurdu, kahve borsası durduruldu. Akan ve Ergün Oza, kahve fiyatlarında fahiş bir yükselişin kaçınılmaz olduğunu söyledi

Kahveye zam kapıda!
banner8

Ali ÇATAL

“KAHVEYİ DON YAKTI”… Akan Oza ve Ergün Oza, KKTC’nin başlıca tedarikçisi konumundaki Brezilya’da aniden düşen sıcaklığın don olayına neden olduğunu ve kahve bitkilerinin yandığını kaydetti. Akan ve Ergün Oza, Brezilya’daki tedarikçi firmalarından gelen haberlerin ise hiç de iç açı olmadığını belirterek, bu tatsız sürecin yakından takipçisi olduklarını söyledi

banner134

“KAHVE BORSASI SÜRESİZ DURDU”…Dünya kahve borsasının, Brezilya’da yaşanan bu beklenmedik gelişme üzerine süresiz durdurulduğunu ve şu anda kahve satış işlemlerinin yapılmadığını söyleyen Akan Oza ve Ergün Oza, borsanın tekrar açılmasıyla kahve fiyatlamasında ‘kayda değer’ bir artışın öngörüldüğünü vurguladı. Söz konusu ‘tatsız’ gelişmenin, Kuzey Kıbrıs’taki kahve fiyatlarına da olumsuz yansıyacağını açıklayan Akan ve Ergün Oza, kahvenin raf ve etiket fiyatında artış beklendiğini söyledi

Zamsız günün geçmediği ülkemizde şimdi de Kıbrıslı Türklerin başlıca keyfi olan kahveye zam kapıda…

Oza Kahve Ltd. yöneticileri Akan Oza ve Ergün Oza, Brezilya’da yaşanan don felaketinin, ülkedeki kahve üretimine ciddi bir darbe vurduğunu, Dünya kahve borsasının da süresiz durdurulduğunu söyledi.

Oza Kahve Ltd yöneticileri, bu durumun, Kıbrıslı Türklerin başlıca keyfi üzerinde de ‘can sıkıcı’ sonuçlara gebe olduğunu kaydetti.

KKTC’nin başlıca tedarikçisi konumundaki Brezilya’da aniden düşen sıcaklığın don olayına neden olduğunu ve kahve bitkilerinin yandığını kaydeden Akan ve Ergün Oza, tedarikçi ülkede bugün de yakıcı bir don vakasının beklendiği bilgisini verdi.

Dünya kahve borsasının da bu beklenmedik gelişme üzerine süresiz durdurulduğunu ve şu anda kahve satış işlemlerinin yapılmadığını söyleyen Akan ve Ergün Oza, borsanın tekrar açılmasıyla kahve fiyatlamasında da ‘kayda değer’ bir artışın öngörüldüğünü vurguladı.

Söz konusu ‘tatsız’ gelişmenin, Kuzey Kıbrıs’taki kahve fiyatlarına da olumsuz yansıyacağını açıklayan Akan ve Ergün Oza, Brezilya’daki tedarikçi firmalarından gelen haberlerin ise ‘hiç de iç açıcı” olmadığını kaydetti.

Kendilerine gönderilen bir görseldeki kırmızı noktaların ‘don olayı beklenen olası lokasyonları’ gösterdiğini aktaran Akan ve Ergün Oza, sürecin yakından takipçisi olduklarını söyledi.

Fiyatlar yedi yılın zirvesine çıktı

Brezilya’nın en büyük kahve üretim bölgeleri Parana, Sao Paulo ve Minas Gerais’de bir anda düşen sıcaklıklar, gelecek yılki ürünle ilgili de endişelere neden oldu.

New York’ta emtia piyasasında işlem gören Arabica çekirdek kahvenin fiyatı, alım-satım işlemlerinin dondurulmasından hemen önce 450 gram başına 2 doları aşmıştı.

Buna göre fiyat, haftalık bazda da yüzde 30 yükselirken, yılın başından bu yana yaşanan artış ise yüzde 60’ı bulmuştu.

Uzmanlar, söz konusu fiyatlamanın ise Ekim 2014’ten bu yana kayda geçen en yüksek bant olduğunu söyledi.

Financial Times gazetesinde önceki gün yapılan bir çözümlemede de çekirdek kahve fiyatlamasında test edilen yüksek seviyelerin, kahvenin raf ve etiket fiyatına da yansımasının beklendiği kayda geçti.

Hatırlanacağı üzere Brezilya’da geçtiğimiz aylarda yaşanan kuraklığın, kahve ağaçlarını son derece olumsuz etkilediği haber verilmişti. Uzmanlar, an itibarıyla yaşanan don olayının da ‘tahmin edilenden de kötü’ bir sonuca neden olabileceği uyarısını yapıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88