Kalabalık çok, alışveriş yapan yok

banner37

Kuzey’le Güney arasında 15 aydan sonra sınır kapılarının açılmasının üzerinden iki haftaya yakın bir süre geçti ancak Arasta esnafı umduğunu bulamadı

Kalabalık çok, alışveriş yapan yok
banner8

Ahmet UÇAR

“İN CİN TOP OYNUYOR”… Sınır kapıları bir yılı aşkın süreden sonra açıldı ama Arasta esnafının yarasına merhem olamadı. Esnaf, kapıların açıldığı ilk günler belli bir hareketliliğin yaşandığını ancak şu anda Arasta çarşısının sinek avladığını ifade etti. Çarşıda belli bir canlılığın yaşandığına dikkat çeken esnaf, “Arasta’da gezen çoğu kişi dükkanlara bile uğramıyor, dükkanlarda in cin top oynuyor. Ama bir umutla bekliyoruz” dedi

Sınır kapılarının açılmasıyla Lefkoşa’daki Arasta çarşısında belli bir hareketlenme yaşansa da esnaf beklediğini bulamadı.

Kapıların açıldığı ilk günler aylar sonra satış yapmanın mutluluğunu yaşayan esnafın sevinci, ilerleyen günlerde kursağında kaldı.

KIBRIS’a konuşan Arasta esnafı, en büyük isteklerinin sınır kapılarının açılması olduğunu ancak kapıların açılmasının ardından bekledikleri müşteri potansiyelini yakalayamadıklarını belirterek, çarşıda belli bir hareketlenmenin ve canlılığın yaşandığını, buna karşın Arasta’da gezen çoğu kişinin dükkanlara bile uğramadığını vurguladı.

Arasta bölgesinde ve Lokmacı Sınır Kapısı’nda az da olsa bir hareketlilik yaşanırken; Metehan Sınır Kapısı’nda ise büyük bir araç kuyruğunun oluştuğu gözlemlendi.

Arasta esnafı ne dedi ? Arasta esnafı ne dedi ? Arasta esnafı ne dedi ?

banner134
Ertan Ercantan:

“Kapıların açılmasıyla umutlandık, en büyük beklentimiz kapıların açılmasıydı ama beklediğimiz gibi olmadı. Tahminimce giriş çıkış sırasında PCR testleri nedeniyle sorun yaşadıkları için gelmek istemiyorlar. Kapıların açıldığı ilk gün belli bir hareketlilik oldu ama o hareketlilik kendini şu an sessizliğe bıraktı. Arastadan geçenler oluyor ama esnafa uğrayan ve alışveriş yapan olmuyor. Dükkanlarımızda in cin top oynuyor. Yaz ayı olduğu için de belki denize, dağlık alanlara gittikleri için gelmiyorlardır diye düşünmek istiyorum. Eskiden hafta sonu, özellikle cumartesi iyi iş yapardık; şimdi cumartesi buradan geçen yok. Yerli halk zaten artık buraya gelmiyor, oto park ücreti vermek istemiyor.”

Ömer Cabacaba:

“Kapıların açılmasıyla değişen bir şey olmadı. Test işi Güney’den gelenleri zor durumda bırakıyor diye düşünüyorum. Arasta bölgesi her zamanki durumunda. Kapıların açılması beklentilerimizi karşılamadı. Kapılar açılmadan önce hiç umudumuz yoktu ama en azından şimdi belki düzelir diye umut içerisindeyiz. Ama şu an çarşıya bakın, in cin top oynuyor. Arasta’da gezenler de dükkanlara uğramıyor.”

Derviş Yağcıoğlu:

“Kapıların açılmasıyla bölgeye uzun zaman sonra heyecan geldi, bölgede bir hareketlilik yaşandı. Beklediğimiz gibi olmasa da bir canlılık var. Eskiye nazaran iş yapmaya başladık ama tabii ki yeterli değil. Bildiğiniz gibi insanlar ekonomik kriz içerisine de girdi, ama yine de umutluyuz.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fikret emirler
Fikret emirler - 1 ay Önce

Sayın hasan tosunoğlu muayene işlemlerinin çağa ayak uydurması için nelerin gerekli olduğundan haberiniz varmı acaba kktcdeki araç muayene istasyonlarındaki görevli muayene müfettişi polislerin hangi zorluklar altında az personelle görev yaptığını lefkoşa haricindeki diğer kazalarda teknik ve teknolejik aletlerin olmadığını lefkoşadaki yoğunluğu yetersiz personelin canla başla çalışarak gidermeye çalıştığından her halde haberi yoktur ayrıca düzgün bir yasa yapılmadan ve caydırıcı cezalar getirilmeden muayene özelleştirilsededeğişen hiç bişey olmaycağının hatta dahada köyü olacağının farkında değil herhalde

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75