Kalabalık sınıflar tedirginlik yarattı

banner37

İlkokulların ardından dün de ortaokul ve liseler ders başı yaptı. Sendikalara göre, pandeminin gölgesinde açılan okullarda bildik altyapı ve öğretmen eksikliği gibi sorunların yanı sıra bulaş riskini artıran 44-45 kişilik kalabalık sınıflar ve sosyal mesafe kuralının tam anlamıyla uygulanmaması, ilk günden endişeye neden oldu

Kalabalık sınıflar tedirginlik yarattı
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

2021-2022 eğitim ve öğretim yılına uzun bir aradan sonra start verildi. İlköğretimde ders zili pazartesi, ortaöğretimde ise salı günü çaldı.

İlköğretime pozitif vakalarla başlanmasının ardından dün de ortaöğretimde kalabalık sınıflar, ilk gün heyecanına gölge düşürdü.

KIBRIS’a konuşan sendika yetkilileri, yaşanan sorunları anlattı, uzun vadeli planlama yapılması gerektiğini belirtti.

KTOEÖS Başkanı Ozan Elmalı, dün başlayan orta öğrenimle birlikte bazı okullarda 44-45 kişinin eğitim aldığını gözlemlediklerini, ailelerden şikayetler aldıklarını belirterek, bazı öğretmenlerin sosyal mesafe olmadan sınıflarda bulunmak zorunda kaldığını kaydetti.

Elmalı, öğretmenlerin tamamı testlerini yapmış olsa da son dakika test kararı alınması nedeniyle öğrencilerin yarısının test yapamadığını belirterek, hem öğrenciler, hem de ailelerde tedirginlikler yaşandığını bildirdi.

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, okulları vakalarla açtıklarını, dün de Şehit Tuncer İlkokulu’nda bir hademenin testinin pozitif çıktığını kaydetti. Pozitif olan hademenin hangi öğretmenlerle veya öğrencilerle teması olduğunun henüz bilinmediğini ifade eden Maviş, öğrenci ve öğretmenlerin bulaş riskinin olduğunu vurguladı.

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği (KTTB) Başkanı Dr. Özlem Gürkut, bu dönemde okulları sürdürülebilir şekilde açık tutabilmek için toplumdaki diğer kişilerin dikkat etmesi gerektiğini, vakaların artmaması için kurallara uyulması gerektiğini kaydetti.

Gürkut, okullarda tedbir almanın bulaşın yayılmasını önlemeye yeterli olmadığını, mutlaka toplumsal kurallara uyularak, denetimlerin de artırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Elmalı: Öğrenciler 44-45 kişilik sınıflarda eğitim aldı

Kıbrıs Türk Orta Öğretim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Ozan Elmalı, okulların bu şekilde açılmasından memnun olmadıklarını belirterek, okulları açarken uzun vadeli bir planlama yapılmadığını, hep son dakika kararlarla açılış yapıldığını vurguladı.

Elmalı, eğitimin uzun vadeli planlanıp açılması gerektiğini daha önce birçok kez toplantılar yaparak dile getirdiklerinin altını çizerek, bu toplantı ve açıklamalarda, toplumda vakaların hızla arttığına, genel taramanın önemine dikkat çektiklerini söyledi.

“Kısacası biz uyarılarımızı önceden yaptık” diyen Elmalı, geçmişe dönük son 15 aylık dönemde yaşanan olumsuzlukları masaya koyarak tartıştıklarını ve çözüm önerilerini hükümete ilettiklerini, bunun yanında eğitime daha fazla bütçe ayrılmasını gerektiğini de belirttiklerini anlattı.

Elmalı, dün başlayan orta öğrenimde, bazı okullarda 44-45 kişinin eğitim aldığını gözlemlediklerini, ailelerden şikayetler aldıklarını belirterek, bazı öğretmenlerin sosyal mesafe olmadan sınıflarda bulunmak zorunda kaldığını kaydetti.

“Bu çocuklar bu şekilde eğitim almayı hak etmiyor” şeklinde konuşan Elmalı, Anayasa’da da var olan güvence altında eğitim alma hakkının da ihlal edildiğine işaret etti.

Elmalı, sosyal mesafenin olmadığı bazı okullardan şu örnekleri verdi:

“Namık Kemal Lisesi’nde dün bir sınıfta 44-45 kişiye eğitim verildi.

Aynı şekilde Lefkoşa Türk Lisesi’nde yine 44-45 kişilik sınıflar vardı.

Oğuz Veli Ortaokulu’nda bir sınıfta eğitim görenlerin sayısının 40’ı bulduğunu gözlemledik.”

Son dakika alınan kararla öğrencilerden antijen veya PCR istenmesinin, hafta sonu test yerlerinde uzun kuyruklar oluşturduğuna işaret eden Elmalı, birçok öğrencinin test yapamadığını, çünkü merkezlerde testlerin bittiğini vurguladı.

Elmalı, öğretmenlerin tamamı testlerini yapmış olsa da öğrencilerin yarısının yapamadığını belirterek, hem öğrencilerin, hem de ailelerin tedirginlikler yaşadığına dikkat çekti.

Maviş: Vakalarla sık sık karşılaşacağız

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Eğitim Sekreteri Burak Maviş, okulların açılmasından mutlu olduklarını belirterek, sorunları, öğrencilere ve aileler yansıtmadan eğitim yılına başladıklarını kaydetti.

Maviş, pandemi öncesi var olan öğretmen eksiği, hademe eksiği, altyapı sorunları, bitmeyen tadilatlar, eksik tuvaletler ve bunn gibi sorunlarla okulların tekrardan açıldığına işaret etti.

Kalabalık olan ve sosyal mesafe ile ilgili sorun yaşanan 18 okulda seyreltilmiş eğitime gidildiğini belirten Maviş, okulları vakalarla açtıklarını, dün de Şehit Tuncer İlkokulu’nda bir hademenin testinin pozitif çıktığını kaydetti.

Maviş, hademenin öğretmenlere ilk gün kitap ve benzeri eğitim malzemeleri taşıdığına dikkat çekerek, pozitif olan hademenin hangi öğretmenlerle veya öğrencilerle teması olduğunu henüz bilinmediğini, bu konudaki tam bilginin kendilerine henüz ulaşmadığını, öğrenci ve öğretmenlerin bulaşma riskinin olduğunu vurguladı.

Bu eğitim döneminde vakalarla sık karşılaşacaklarının altını çizen Maviş, bu gibi durumları yönetebilecek bir mekanizma kurulmadığına söyledi.

Maviş,  pozitif veya temaslı olan öğretmen veya hademeler yerine kimlerin görev yapacağının da planlanmadığını belirtti.

Önerileri arasında tam zamanlı eğitim olduğuna vurgu yapan Maviş, “Şu an kötünün iyisi uygulanıyor. Sıralar çiftliden tekliye çevrilmesi gerekirken bu yapılmadı. Aynı şekilde ek derslikler oluşturulmadı. Bakanlık görevini yerine getirmedi” şeklinde konuştu.

Maviş, ülkedeki 111 okulda öğrenci sayılarının eşit olmadığını, öğrencilerin yarısının 18 okulda toplandığını vurguladı.

18 okuldaki öğrenci yoğunluğunun diğer okullara kaydırılarak, tam zamanlı eğitime geçilmesi gerektiğine işaret eden Maviş, “Ailelerin de bu noktada gönüllülüğü çok önem taşır. Her okuldaki sınıf sayılarını eşitleyerek 25’e endekslemek, sosyal mesafe ve bulaşı önlemek için çok önem taşımaktadır. İlerleyen günlerde planlamalarımızı yapacağız” dedi.

Maviş, hala kalabalık okullara öğrenci yazılmalarının sürdüğüne dikkat çekerek, Girne Mustafa Çağatay İlkokulu’nun geçen yıl 152 öğrenci 5 şubeli bir ilkokul olduğunu, bu yıl öğrencilerin 2’ye katlanarak 13 şubeli okul olduğunu ve sınıf açma çalışmalarının halen sürdüğünü belirtti.

Yeni açılan Dr. Suat Günsel İlkokulu’nda da benzer sıkıntılar yaşandığını, 25 kişilik sınıfların kayıt fazlalığından 30’lu olarak kullanıldığını ve kayıt alınamayacağı durumda olmasına rağmen bakanlık baskısı ile kayıt alındığını savunan Maviş, “Pandemi gerçeğinde önlemler alınmazsa, bu yıl çok öğrenci ve öğretmen bulaşacak” şeklinde konuştu.

Gürkut: Sadece okullarda kurallara uyulması yetmez, toplumsal kurallara uyulmalı

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği (KTTB) Başkanı Dr. Özlem Gürkut, ilk gün çocuklar arasında yapılan testlerde okulların bulaş kaynağı olmadığının görüldüğünü, esas bulaşın toplumsal kaynaklı olduğunun anlaşıldığını vurguladı.

Gürkut, bu dönemde okulları sürdürülebilir şekilde açık tutabilmek için toplumdaki diğer kişilerin dikkat etmesi, vakaların artmaması için kurallara uyulması gerektiğini belirterek, okullarda tedbir almanın bulaşın yayılmasını önlemede yeterli olmadığını, mutlaka toplumsal kurallara uyularak, denetimlerin de artırılması gerektiğini kaydetti.

“Okullarda eksiklerin olduğunu biliyoruz” diyen Gürkut, ülkemizin koyu kırmızıda olmasına rağmen okullarda tarama testleri olmadığına işaret etti.

Gürkut, özellikle kapalı alanlarda bir metre mesafenin ve öğrenci, öğretmen herkesin maske takmasının öneminden bahsederek,  ortak alan kurallarının çok önemli olduğunu söyledi.

Gürkut, sürdürülebilir yüz yüze eğitim için sadece okullarda kurallara uyulması ve denetlenmesinin tek başına önem taşımadığını, toplumsal kurallara çok daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

banner134

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88