Kalın: Atmamız gereken adımları zaten attık

banner37

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, “Kıbrıs meselesinde atmamız gereken adımları zaten attık”  dedi.

Kalın: Atmamız gereken adımları zaten attık
banner99

Kalın, BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Eıde’yle gerçekleştirdikleri görüşmede de Türk tarafının prensiplerini açık bir şekilde ortaya koyduklarını söyledi.

banner134
“Kıbrıs müzakerelerinin referandumla herhangi bir endekslenme gibi ilişkisi söz konusu değil. Aslında Kıbrıs meselesinde atmamız gereken adımları zaten attık.” diyen Kalın, bu süreçte yapıcı bir tutum içerisinde olunduğunu vurguladı.

Kalın,  “Türk askerinin oradaki varlığı hiçbir zaman Rum kesimine karşı değildir. Bu adanın ve dışarıdan gelebilecek muhtemel tehditlere karşı bir güvenlik sibobu ve gerekçesi olarak oraya kurulmuş bir yapıdır. Bunun muhafazası bundan sonra da özellikle Doğu Akdeniz’de güven ve istikrarın sağlanması için önem arz ediyor.” ifadelerini kullandı.

Cenevre görüşmelerinde belli bir noktaya varıldığını ama hala üzerinde çalışılması gereken konular bulunduğunu belirten Kalın, Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum yönetimi Başkanı Anastasiadis’in yarın  yapacağı görüşmeye katılacak olan BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Espen Barth Eıde ile görüştüğünü,  Eide’ye görüşmede Türk tarafının prensiplerini açık bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2017, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75