banner6

Kalpazanlık hazırlığı polis engeline takıldı

banner37

Polis, S.M.N. ve P.G.T. isimli iki kişinin tasarrufunda sahte para yapımında kullanılan malzemeler ile 2 gram Hintkeneviri buldu, kimliğini belirlediği bir kişinin daha peşine düştü

Kalpazanlık hazırlığı polis engeline takıldı
banner151

Ahmet UÇAR

Polis, sahte para basma hazırlığında olduğuna inanılan iki kişiyi tasarruflarındaki sahte para yapımında kullanılan malzemeler ile birlikte yakaladı, kimliğini belirlediği bir kişinin daha peşine düştü. Polis ayrıca zanlılardan birinin evinde de yine sahte para yapımında kullanılan malzemeler ile 2 gram da Hintkeneviri türü uyuşturucu madde buldu.

S.M.N. ve P.G.T. isimli iki zanlı dün çıkarıldıkları mahkemede söz hakkı alarak aleyhlerindeki suçlamaları reddetti. Zanlı P.G.T., ele geçirilen malzemeler ve uyuşturucular hakkında bilgisinin olmadığını, kendisinin sadece arabayı kullandığını öne sürerken, S.M.N. ise araçta ve evinde bulunanların pasaportunu polise teslim ettiği şahsa ait olduğunu iddia etti.

Mahkeme, her iki zanlı aleyhine de 3 gün tutukluluk emri verdi.

“Sahte para basmak için gizli ittifak kurdular”

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında yeminli şahadet veren polis memuru Ali Aydoğan, zanlılar S.M.N. ile P. G.T.’nin “Sahte para basmak için gizli ittifak” suçundan methaldar olduğunu söyledi.

Aydoğan, 24 Aralık 2021 tarihinde, saat 14.00 raddelerinde Değirmenlik Dağyolu çemberinde zanlı P.G.T.’nin kullanmakta olduğu KD 760 plakalı aracın polis tarafından kontrol amacıyla durdurulduğunu belirterek, araçta yapılan aramada siyah renk, şifreli diplomat çantası bulunduğunu kaydetti.

Çanta içerisinde folyo kağıtlarına sarılı vaziyette henüz miktarı tespit edilemeyen ve sahte para basmada kullanıldığına inanılan malzeme bulunduğunu dile getiren Aydoğan, yürütülen soruşturma kapsamında zanlıların sahte para basıp tedavüle sürmek için gizli ittifak suçlarını işlediklerinin belirlendiğini ve derdest emri gereği tutuklandıklarını ifade etti.

Aydoğan, zanlı S.M.N.’nin evinde 20.55-21.20 saatleri arasında yapılan aramada diplomat çantası içerisinde bulunan emarelerle benzerlik gösteren ve sahte banknot yapımında kullanıldığına inanılan kesilmiş kağıtların bulunduğuna işaret ederek, yatak odası içerisindeki komodinin çekmecesinde ise kağıt peçeteye sarılı vaziyette yaklaşık 2 gr ağırlığında Hintkeneviri olduğuna inanılan uyuşturucu madde tespit edildiğini, bunun üzerine Narkotik polisine bilgi verildiğini söyledi.

Soruşturmanın yeni başladığına, zanlıların verdiği gönüllü ifadenin teyit ve tekzibinin yapılıp, kamera görüntülerinin incelenmesi gerektiğine dikkat çeken Aydoğan, ayrıca aranmakta olan bir şahsın da söz konusu olduğunu vurguladı.

Aydoğan, serbest kalmaları durumunda soruşturmaya olumsuz yönde etki etme ihtimallerinin bulunması nedeniyle zanlıların aleyhine 3 gün tutukluluk emri talep etti.

Mahkemede söz hakkı alan zanlı S.M.N., tasarrufunda bulunan emarelerin kendisine ait olmadığını, pasaportunu polise verdikleri şahsa ait olduğunu söylerken, zanlı P.G.T. ise bululanlardan haberinin olmadığını, kendisinin sadece araç kullandığını ifade etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Tutku Candaş, zanlıların soruşturma amaçlı olarak 3 gün poliste tutuklu kalmasına karar verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104