banner6

Kalpten gidiyoruz ama devlet sadece seyirci!

banner37

Kalpten gidiyoruz ama devlet sadece seyirci!
banner151 banner143

Ahmet UÇAR

  

   Ülkemizde kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümler tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ilk sıradaki yerini alıyor. Ülkemizdeki eksiklikler de bunların daha da artış göstermesine yol açıyor.

   Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde, kalp hastalıklarına yönelik erken tanıya yönelik yapının bulunmaması, 2020’de çıkan yangında yanan Kalp- Damar Cerrahisi Servisi’nin yaralarının sarılamaması, 2 anjiyo cihazından birinin arızalı olması gibi sorunlar, hastane kapasitenin düşmesine yol açarken, aşırı talep karşısında yetersiz kalıyor.

   Kalp-damar rahatsızlığı bulunan hastalara aylar sonrasına randevu verilirken, bu durum hastaların mağduriyet yaşamasına yol açıyor.

   Ameliyata alınması gereken hasta sayısının yüksek oranlarda olması, hastanenin fizikî kapasitesinin yetersizliğiyle birleşince, acil durumda olan hastalar başka merkezlere sevk ediliyor, geriye kalan çoğunluktaki hastalar ise ameliyat tarihinin geç dönemlere verilmesi sonucu özel hastaneleri tercih etmek zorunda kalıyor.

   Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp- Damar Cerrahisi Klinik Şefi Ozan Emiroğlu’ndan elde edilen istatistiki verilere bakıldığında, hastanede yaşanan yoğunluk ve kapasite yetersizliğinin yarattığı mağduriyetler kendini gösteriyor.

   Bu verilere göre, 2021’de Kalp-Damar Cerrahisi Servisi’nde 312 hastaya açık kalp ameliyatı yapılmasına karar verilmesine rağmen sadece 207 hasta devlet hastanesinde ameliyata alınabildi. 2022’nin ilk 4 ayında 105 hastaya açık kalp ameliyatı yapılması kararlaştırıldı ancak 105 hastanın 58’i ameliyata girebildi.

   İstatistikler, kalp-damar hastalıklarının yüksek seviyelerde olduğunu gösteriyor.

   Kardiyoloji Servisi’nde 2021’de 2 bin 29 kişiye kalp anjiyosu yapılırken, 2022’nin Ocak- Nisan dönemindeki 4 ayda anjiyo sayısı 668 oldu.

Genç ölümler arttı

   KIBRIS’a konuşan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp- Damar Cerrahisi Klinik Şefi Dr. Ozan Emiroğlu, kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerin önüne geçilmesinde erken tanının büyük önem arz ettiğini dile getirerek, ülkemizde böyle bir oluşumun bulunmamasından dolayı genç ölümlerin arttığını ifade etti.

   Emiroğlu, kalp-damar hastalıklarıyla mücadelenin bir devlet politikası haline getirilmesi gerektiğine işaret ederek, hastanenin kapasitesinin yetersiz olması nedeniyle hastalara sağlık hizmeti vermekte sorun yaşandığını vurguladı.

105 hastanın sadece 58’i hastanede ameliyat edilebildi

   Kalp-damar hastalıklarında,  kardiyoloji ve kalp-damar hastalıkları cerrahisinin aktif bir rolü var. Bu tür sorunları olan hastalar öncelikle kardiyoloji bölümünde muayeneden geçiyor. Kardiyoloji servisinin yönlendirmeleri sonucunda cerrahi müdahale gerektiğinde ise hasta Kalp ve Damar Cerrahisi Servisi’ne gönderiliyor.

   Bu serviste gerçekleştirilen işlemlere istatistiksel açıdan bakıldığında, kalp-damar hastalıklarının sıklığı kendini gösteriyor.

   2021 yılında 312 hastaya açık kalp ameliyatı yapılmasına karar verildi. Ancak hastanenin fizikî altyapısının yetersiz olması nedeniyle 312 hastanın sadece 207’sine açık kalp ameliyatı yapılabildi.  

   2022 senesinde Ocak ayından günümüze kadar yapılan konseyler sonucunda ise 105 hastaya açık kalp ameliyatı yapılması kararı alındı.

   Söz konusu 105 hastanın ancak 58’i hastanede ameliyata alınırken, kapasitenin yeterli olmaması nedeniyle 47 hastadan durumu acil olanlar başka merkezlere sevk edilirken, diğer hastalar ise ameliyat için özel merkezleri tercih etmek zorunda kaldı.

  

2021’de 207 açık kalp ameliyatı yapıldı

   Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 2021’deki kalp ameliyatlarının sayıları da hastanede yaşanan yoğunluğu gözler önüne seriyor.

   Verilere göre 2021’de 207 kişiye açık kalp ameliyatı, 53 kişiye ise damar operasyonu gerçekleştirildi.   

   2022’deki verilere bakıldığında ise 57 kişiye açık kalp ameliyatı ve 46 kişiye de damar operasyonu yapıldı.

2021’de 2 bin 29 kişiye kalp anjiyosu

   Hastaların tedavisi sırasında cerrahî operasyon gerektirmeyen durumlarda Kardiyoloji Servisi de işlemler gerçekleştiriyor.

   Kardiyoloji Servisi’nde yapılan işlemlere bakıldığında 2021 yılında 2 bin 29 kişiye kalp anjiyosu yapıldığı görülüyor. 158 kişiye de ritim sorunu girişimi, 171 kişiye kalp pili takımı ve 147 kişiye ise damar girişimi, diğer bir deyişle stent takımı uygulandı.

4 ayda 668 kalp anjiyosu

   Kardiyoloji bölümünde 2022’nin Ocak-Nisan dönemindeki 4 ayda 668 hastaya kalp anjiyosu yapıldığı dikkat çekiyor.

   Aynı dönemde 68 hastaya ritim sorunu girişimi, 53 hastaya kalp pili takılması, 49 hastaya damar girişimi yani stent takımı gerçekleştirildi.

Emiroğlu: Erken tanının olmaması

ve kapasite yetersizliği büyük sorun

   Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Klinik Şefi Ozan Emiroğlu, kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin her zaman ön planda olduğunu belirterek, pandemi sürecindeki istatistiklere bakıldığında kalp hastalıklarından hayatını kaybeden kişilerin, Covid-19’dan hayatını kaybeden kişilerden daha fazla olduğunu kaydetti.

   Emiroğlu, kalp hastalıklarına bağlı genç ölümlerin her zaman yaşandığını, dünyada ölümlerin birinci nedeninin kalp-damar hastalıkları olduğunu dile getirerek, basının bu konudaki farkındalığının artması nedeniyle genç ölümlerin daha çok gündeme geldiğini ifade etti.

   Emiroğlu, geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir çalışmaya göre Amerika’da kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerin pandemi döneminde birinci sırada olduğunu bildirdi.

   Ülkemizde kanser hastalıklarına yönelik erken tanı hizmetinin bulunduğunu ancak kalp hastalıkları için böyle bir oluşumun söz konusu olmadığını vurgulayan Emiroğlu, koruyucu hekimliğin göz ardı edildiğinin, bunun sonucunda da genç ölümlerin yaşandığının altını çizdi.

   Emiroğlu, kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerin altında genetik unsurların ve sağlıksız yaşamın yattığını söyleyerek, bunlara sigara, alkol, sağlıksız beslenme, egzersiz yapmama gibi durumları örnek gösterdi.

   “Erken tanı olsaydı bu hastalıklar önceden teşhis edilebilirdi” diyen Emiroğlu, erken tanı oluşumunun olmadığını, poliklinik muayenesinin zor olduğunu anlattı.

   Emiroğlu, onkoloji merkezinin bulunduğunu ancak kalp merkezinin bulunmadığını belirterek, özel hastanelerde bu olanaklar bulunsa da vatandaşların bunu karşılayabilecek durumda olmadığını kaydetti.

   Emiroğlu, devletin kalp hastalıkları için bir politika geliştirmesi gerektiğini dile getirdi.

   Kuzey Kıbrıs’taki insanların daha çok sigara kullandığına işaret eden Emiroğlu, bu konuda bir kısıtlama olmadığını ve devlet politikası oluşturulmadığını vurguladı.

   Emiroğlu, yollarda alkol ve sigara reklamlarının görüldüğünü, bunun Avrupa ülkelerinde söz konusu olmadığını anlattı.

   Kalp ve damar hastalıklarının önüne geçilebilmesi için sporun yaşam biçimi haline getirilerek her gün uygulanması gerektiğine dikkat çeken Emiroğlu, ailesinde kalp hastalığı olan kişilerin 40 yaşından sonra kontrollerini yaptırması gerektiğinin altını çizdi.

   Emiroğlu, poliklinik hizmetlerinin yoğun olmasının hastaların sağlığını ihmal etmesine yol açabileceği üzerinde de durarak, devletin kalp hastalıklarına yönelik bir oluşumunun olmadığını yineledi.

   Hastanedeki Kalp Cerrahisi bölümünün 2 sene önce yandığını anımsatan Emiroğlu, merkezin hâlâ yapılmadığını vurguladı.

   Emiroğlu, yine bölümde bulunan 2 anjiyodan birinin yandığını ve şu an bir anjiyonun kaldığını belirterek, şikayetleri olan hastaların bekleme süresinin arttığını kaydetti.

   Hasta sayısı gün geçtikçe artarken kapasitenin artacağına düşmekte olduğunu dile getiren Emiroğlu, hastaların başvuru ile randevu tarihleri arasında uzun bir sürenin bulunduğunu ifade etti.

   Emiroğlu, Kalp Cerrahisi Servisi’nin yandığına ve şu an böyle bir merkezin bulunmadığına işaret ederek, Kadın Doğum Servisi’nin içinde kendilerine yer verildiğini ancak oda sayısının az olması nedeniyle bu bölümün yeterli olmadığının altını çizdi.

   Hastalara by-pass ameliyat randevusunun bir ay sonraya verildiğine dikkat çeken Emiroğlu, bu konularla ilgili Sağlık Bakanlığı’yla görüştüklerini ancak konunun bürokrasiye takıldığını ifade etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104