banner6

Kamacıoğlu, KIBRIS TV’ye konuk oldu

banner37

Plastik poşetin yasaklanmasına destek veren Sanayi Odası, bunun zaman sürecine yayılıp planlı bir şekilde yapılmasını istiyor

Kamacıoğlu, KIBRIS TV’ye konuk oldu
banner99

 Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Kamacıoğlu, KIBRIS TV’ye konuk oldu, KIBRIS gazetesinin kamuoyunun bilgisine getirdiği naylon poşetlerin yasaklandığına yönelik durumu değerlendirdi.

   Kendilerinin de çevre duyarlılığının hat safhada olduğunu ve alınan yasaklama kararını desteklediğini ifade eden Kamacıoğlu, ancak bunun belirli bir periyoda yayılması gerektiğine dikkat çekti.

   Kamacıoğlu, Güney Kıbrıs’tan örnek verdi.  Güney’de 2015 yılında alınan kararın Şubat 2023’te yürürlüğe gireceğini anımsatan Kamacıoğlu, daha da ilginç örnekler vererek devletin devamlılığı ilkesini de sorguladı.

   2019 yılında bir sanayiciye poşet fabrikası için Kalkınma Bankası aracılığıyla kredi verildiğini aktaran Kamacıoğlu, “Bugün bu fabrikanın kapatılması isteniyor” diyerek durumu ortaya koydu.

“6 firma, 150 çalışan var!”

   Kamacıoğlu, şöyle konuştu:

   “6 ay sonra kapatılacak deniyor. 6 tane poşet üreten firma var. Yaklaşık 150 çalışan var. Bu kişilerin işsiz kalmasıyla karşı karşıya kalkacağız. Bakanlarla, müsteşarlarla, müdürlerle görüşüyoruz. Bunu bir takvim çerçevesinde yapalım ve bunu bir yasal noktaya bağlayalım. Sanayi Odası Başkanı olarak neden bu kadar hızlı yapıldığını anlayamadım. Tamamen aynı fikirdeyiz; biz de plastik poşetin yasaklanmasını istiyoruz. Çevreye oldukça duyarlıyız ama bunun bir sürece yayılıp doğru yürütülmesi gerekiyor.”

“Güney’de aynı karar 2015’te alındı, 2023’te uygulanıyor”

   Ali Kamacıoğlu Güney Kıbrıs’ta sürecin nasıl işlediğini şu sözlerle paylaştı:

   “Şubat 2023’te Güney yasaklıyor ama kararı 2015 yılında almış. İnce olanları yasakladılar, kalın olanları yasaklamıyorlar. Orada firmaları doğada çözülebilen ham maddeye zorladılar. 18 ayda doğada bunlar çözülüyor ve kayboluyor. Bizde 2018’de konusu oldu, 2019’da marketlerde paralı olması kararı alındı, şimdi de yasaklanıyor. Biz de kararın yanındayız ama Aralık ayında bir karar alındı. 6 ayda uygulamaya girecek. Böyle olmamalı.”

“Kalın poşetler üretelim”

   Sanayi Odası’nın kalın poşet üretme önerisi olduğunu anlatan Kamacıoğlu”, çöp poşetinin ülkeye girişinin yasaklanmasını istiyoruz. Bu naylonlardan geri dönüşümünde çöp poşeti yapılabiliyor. İki üreticimiz bunları tüm piyasadan toplayıp geri dönüşümünü yapıyor. Bu adımlardan sonra da kapatalım, naylonu hayatımızdan çıkaralım diyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Kalkınma Bankası, naylon fabrikası için 2019’da kredi verdi”

   Ali Kamacıoğlu verdiği bir örnek ile plansızlığı da gözler önüne serdi:

   “Ben üyelerime engel olmaya çalışıyorum mahkemeye gidip ara emri almak istiyorlar. Başımız ağrısa mahkemelere gidiyoruz artık. Hem bakanlıklar nezdinde, hem de üyelerimiz arasında tampon oluyoruz her iki taraf da beni sevmiyor ama akıl yoluyla sorunu çözmeye çalışıyoruz. Düşünsenize 2019 yılında devlet naylon fabrikası kurulması için teşvik verdi.. Kalkınmadan kredi verildi sanayicimize, borç ödüyor ama şimdi kapansın deniyor. Yasaklayacağınız bir olayı teşviklendiriyorsunuz! Olabilir mi?”

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2023, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104