Kamerunlu Veronik'in avukatından Dev-İş'e yanıt

banner37

Kamerunlu Chentue Veronik’in savunulmasıyla ilgili başlayan polemik büyümeye devam ediyor. Saat 16.52’de Dev-İş tarafından yapılan açıklamaya bu kez Veronik’in avukatı Ramadan Sanıvar’dan yanıt geldi. Sanıvar’ın açıklamasının tam metni şöyle:

Kamerunlu Veronik'in avukatından Dev-İş'e yanıt
banner99

Öncelikle Dev-İş Sendikasının gerek görsel gerekse yazılı basında yapmış olduğu açıklamaların doğru olmadığını Zizi Pizza isimli işyeri sahibinin beni bu davada yetkilendirmediğini ve/veya yönlendirmediğini ve/veya Avukat olarak kesinlikle tutmadığını belirtmek isterim. Kaldı ki müvekkilimin talimatı doğrultusunda Zizi Pizza isimli işyeri sahibi Cenk Akay hakkında müvekkilimin çalıştırılıp maaşlarının ödenmediği aylar için hukuk davası ikame edeceğimi ve mahkeme emriyle başlatılan soruşturma gereği Cenk Akay aleyhine poliste müvekkilime ifade vermesinde yardımcı olduğumu bilginize getirmek isterim.

Cenk Akay ile uzaktan yakından bir ilişkim olmadığı gibi, teminat duruşmasında Gazimağusa Kaza Mahkemesi avlusunda kendisine niye müvekkilimin maaşını ödemedin sorusunu bile yöneltmiş biriyim. Dev-İş Sendikasının iddiaları asılsız olduğu gibi mesleğime ve onuruma hakaret ve saldırı niteliğindedir.

Bu açıklamaların beni rencide ettiğini ve itibarımı sarsmaya yönelik olduğunu, ilgili davada gönüllü olarak herhangi bir avukat ücreti ve/veya savunma masrafı almadan temsil edeceğimi de kayıtlı bulunduğum Barolar Birliği’ne aktarmış bulunmaktayım.

Şunu söylemek isterim ki bu sendikanın açıklaması politiktir, siyasi bir amaç gütmektedir. Belki de hükümeti protesto etmek için medyaya yansıyan bu olayı kullanmaya çalışmaktadır. Dev-İş Sendikası eğer gerçekten yardımcı olmak isteseydi bu tür polemiklere girmez, profesyonelce davranırdı. Mağdur durumdaki müvekkilim üzerinden prim yapmaya, oyunlar oynamaya kimsenin hakkı yoktur.

banner134
Dünkü açıklamamda savunma masraflarının ödenmesine gerek olmadığını herhangi bir sendika ve/veya kurum kuruluşun yardımcı olmak istiyorsa okul masrafları konusunda destek olabileceğini de dile getirdim. “Savunmasını üstleniyorum” diyerek hale hazırda avukatı olan müvekkilime sırf kendi sendikasından övgü dolu sözler paylaşılsın, gündeme gelsin, tabiri caizse show yapsın diye kendi avukatını devreye sokmaya çalışmak hiçbir şekilde etik değildir.

Bu kadar senedir Dev-İş Sendikası neredeydi? Bugüne kadar hotellerde işyerlerinde 10 liraya kaçak çalıştırılan yüzlerce öğrenci Mahkemelerde yargılanıp sınırdışı edildi, medyaya yansımadı. Bugüne kadar Dev-İş Sendikası niye avukatını böylesi meselelerde görevlendirmedi ya da Merkezi Cezaevine gidip ziyaret etme gereği duymadı? Şimdi bu sendika emek sömürüsü medya tarafından gündeme taşındığı için sırf medyada yer almak amacıyla sadece polemiğe girmeyi tercih ederek kendini ispatlamaya, halkın gözünde güçlü olduğunu göstermeye çalışmaktadır. Yine tekrar etmek istiyorum bu polemikler profesyonellikten uzaktır. Müvekkilimin yasal statüye sahip olabilmesi, cezaevinden kurtulabilmesi için sadece okul masraflarının ödenmesi yeterlidir.

Teşekkürler

Avukat Ramadan Sanıvar

İlgili haber: 

İşveren ve avukatından DEV-İŞ’e: Vazgeç!

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2017, 18:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75