KAMP-DER’e mühür vuruldu

banner37

Yeniboğaziçi Belediyesi, imar yasağı olan Kolymbos Ormanı’ndaki KAMP-DER’in ofis ve dernek binalarını, faaliyetlerini yasa dışı sürdürdüğü gerekçesiyle mühürledi, karavan sahiplerine ihbar gönderdi

KAMP-DER’e mühür vuruldu
banner90
banner99

KARAVANCILARA 15 GÜN SÜRE TANINDI… Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar, kamp alanında ciddi bir çarpık yapılaşmanın söz konusu olduğunu, bazı karavancıların atık sularını kuma akıttığını belirterek, karavan sahiplerine yasal izinlerini belediyeye sunmaları için 15 gün süre tanıdıklarını, sürenin sonunda yasalara uymayanların karavanlarının mühürleneceğini vurguladı.

Sedef BOŞNAK

   Yeniboğaziçi Belediyesi, dün sabah, polis ve zabıta eşliğinde, belediye sınırındaki, Kolymbos Ormanı’nda bulunan Salamis Kampçıları Koruma Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği’nin (KAMP-DER) ofis ve dernek binalarına, faaliyetlerini yasa dışı sürdürdüğü gerekçesiyle mühür vurdu.

   Belediye, kamp alanı içerisindeki karavan sahiplerine ise, ihbarname göndererek, 15 gün içerisinde yasal izinlerini belediyeye sunması için süre tanıdı.

   Çarpık yapılaşmanın hızla büyüdüğü ileri sürülen kamp alanında, Turizm Bakanlığı ile KAMP-DER arasında 18 Şubat 2009’da imzalanan protokolün, 17 Şubat 2019’da bittiği belirtildi.

“Yasal izin istiyoruz”

   Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar, KAMP-DER’in faaliyetlerini yasa dışı bir şekilde sürdürdüğünü belirterek, bu duruma göz yummayacaklarını ifade etti.

   Mustafa Zurnacılar, 55 dönümlük kamp alanının, 2003 yılında, Özel Çevre Koruma bölgesi ilan edilerek, imara kapatıldığına dikkat çekti ve “İmar yasağı olmasına karşın, ciddi çarpık yapılaşma var. Belediyemiz bu yapılara göz yummayacak, gereken yapılacaktır” dedi.

   Zurnacılar, KAP-DER’in yasalara aykırı bir şekilde hareket ettiğine dikkat çekerek, derneğin, izinsiz işyeri çalıştırıp, izinsiz ve denetimsiz su taşıdığını anlattı.

   Alandaki pis su atıklarının yasalara aykırı olarak kuma akıtıldığından da söz eden belediye başkanı, yapı sahiplerine gerekli tüm yasal izinleri belediyeye sunması için 15 günlük süre tanıdığını, yasalara uymayan kişilerin karavanını mühürleyeceğini ifade etti.

   Belediye başkanı, ayrıca, alandaki yasa dışılığa, Çevre Koruma Dairesi ve diğer ilgililerin de müdahale etmesi gerektiğini anlattı.

Tarım Bakanlığı: Yasal yoldan

konunun araştırılması için talimat verildi

  Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı da Salamis Kamping Tesisi ile ilgili basında yer alan haberler üzerine, kamuoyunu aydınlatmak adına açıklama yaptı.

   Açıklamada, şöyle denildi:

“Gazimağusa ilçesine bağlı Yeniboğaziçi Belediye hudutları içerisinde, Koymbos Ormanı olarak bilinen bölgede yer alan Salamis Karavan Kamping tesisinin bakımı, idamesi ve işletmesi ile ilgili protokolün ilki, Turizm Bakanlığı tarafından 1991 yılında imzalanmıştır.
   1996 ve 2003 yıllarında ise Ekonomi ve Turizm Bakanlığı tarafından yenilenmiş olan protokolle bahse konu alan, Yeniboğaziçi Belediyesi’nin kullanımına verilmiştir. 1 Mayıs 2006 tarihinde ise çalıştırma yetkisi Yeniboğaziçi Belediyesi'nden alınarak, 10 yıllık bir süre için KAMP-DER’e verilmiştir.
   Buna müteakip, 2007-2012 yılları arasında Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından kiralanarak, Salamis Kamping tesisi tekrardan Yeniboğaziçi Belediyesi'ne bağlanmıştır.
   Bu çerçevede, 2 Ocak 2008 tarihinde Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Yeniboğaziçi Belediyesi arasında bir sözleşme imzalanmış olmakla beraber, 16 Ocak 2008 tarihinde söz konusu sözleşme Bakanlar Kurulu kararıyla iptal edilmiştir.
   Bunun üzerine, Ekonomi ve Turizm Bakanlığı 18 Şubat 2009 tarihli protokol ile Salamis Kamping alanını 17 Şubat 2019 tarihine kadar 10 yıllığına KAMP-DER’e kiralamış bulmaktadır.

banner134
   Bu bağlamda, söz konusu arazinin mülkiyete kaiden orman mülkü olup, çeşitli dönemlerde Belediye ve KAMP-DER’e protokollerle verilmiştir. 16 Nisan 2003 E-620-2003 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nın (a) maddesine göre bölgenin özel çevre koruma bölgesi (ÖÇKB) ilan edilmesini, (b) maddesine göre Özel çevre koruma bölgesi koruma ilan edilecek bölgenin KKTC anayasasına göre 159. Madde (1) (b) ve (3) fıkraları uyarınca devlet mülkiyetinde kalması koşulluyla Çevre Koruma Dairesi’nin kontrolüne ve yönetimine verilmesini onayladı.
   17 Şubat 2019 tarihinde Turizm ve Çevre Bakanlığı ile ilgili protokol sözleşmesi sona ermesi ile geçmiş dönemlerde farklı bakanlıkların kontrolünde olan bahse konu alanın mülkiyeti ve yasal mevzuatları konusunda Savcılık Hukuk Dairesi’nden bilgi alınması için gerekli işlemler başlatılmıştır.
   1 Eylül 2020 tarihinde Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde konu ile ilgili görülen davada, Orman Dairesi Müdürü Mahkeme’nin resmi tanık celpnamesi ile çağrılarak, alanın mülkiyeti ve bu alanda bulunan belediyeye ait kulübe hakkında bilgisi sorulmuştur. Daire Müdürümüz, mahkemenin KAMP-DER kullanıcılarının su alma konularına yönelik sorulara karşılık, bu konunun kurumu ilgilendirmediği beyanında bulunmuştur.
   Yazılı basında çıkan haberlerde, Bakanlığımızın ve Dairemizin taraf olarak gösterilmesinin doğru olmadığını belirtir, konuyla ilgili olarak herhangi bir antlaşma/sözleşme/protokol imzalanmadığını beyan ederiz.
   Bakanlığımız, yasal yoldan konunun araştırılması için Hukuk Dairesi, Orman Dairesi ve Çevre Koruma Dairesi’nden gerekli bilgi araştırmaların yapılması, geçmiş tüm yazışmaların toplanması ve nihai görüşlerin verilmesi için gereken talimatları vermiştir.”
 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75