Kampçılar direndi, arbede çıktı

banner37

Yeniboğaziçi Belediyesi, Salamis Kamping Tesisi’ni mühürledi, kampçılar isyan etti. Polis ve belediye ekipleriyle karşı karşıya kalan kampçılar, mühürleme işlemine karşı çıkmaya çalıştığı sırada sinirler gerildi

Kampçılar direndi,  arbede çıktı
banner99

Doğan SAMER

   Yeniboğaziçi Belediyesi, “Belediyeler Yasasına aykırı bir şekilde Salamis Kamping Tesisi’nin izinsiz iş yeri olarak çalıştırılması, sağlık muayenesi koşullarına uyulmaması, pis su atıklarının kuma, toprağa ve dışa aktarılmasına göz yumulması nedeniyle” Salamis Kamping Tesisi’ni mühürledi.

   Polis ve belediye ekiplerinin dün sabah saatlerinde mühürleme işlemi için kamp alanına gittiği andan itibaren sinirler gerildi.

   Kampçılar, mühürleme işleminin yapılmaması için direndi, polis ve belediye ekipleriyle karşı karşıya kaldı.

   Çıkan arbede sonucu 2 kişi gözaltına alındı. Kargaşa içerisinde fenalık geçirip bayılanlar oldu.

Zurnacılar: Belediye

olarak gerekeni yaptık

   KIBRIS’a açıklamalarda bulunan Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar, dün itibariyle geçen hafta dolan yasal süre nedeniyle kamp alanını mühürlediklerini ve belediye olarak gerekeni yaptıklarını söyledi.

   Polis ekiplerinin desteğiyle mühürleme işleminin yapıldığını söyleyen Zurnacılar, yaşanan arbedeye kampçıların neden olduğunu belirterek, “Kampçılar polise saldırdı. Polisin kimseye saldırdığı yoktur. Ekipler sadece görevini yaptı” dedi.

   8 yaşındaki bir çocuğun arbede esnasında polis tarafından darp edildiği iddiasına yönelikte açıklamalarda bulunan Zurnacılar, “İlk önce o çocuğun öyle bir arbede içerisinde ne işi var? Polisin kesinlikle böyle bir müdahalesi yoktur ve daha sonra yapılan incelemede de böyle bir bulguya rastlanmadı” dedi.

   Kargaşa esnasında 2 kişinin gözaltına alındığını aktaran Zurnacılar, “2 kişi yaşanan olaylarda tutuklandı. 1’inin polise müdahalesi var, kamera kayıtlarında da belirlendi. Diğer ki kişi için incelemeler devam ediyor” şeklinde konuştu.

   Bu bizim başlattığımız sürecin sonuydu diyen Zurnacılar, “İlerleyen süreçte Orman Dairesi, Kaymakamlık, Elektrik Dairesi, Çevre Dairesi ve ilgili tüm birimlerin harekete geçmesi gerekiyor” dedi.

   Yeniboğaziçi Belediyesi, “Belediyeler Yasasına aykırı bir şekilde Salamis Kamping Tesisi’nin izinsiz iş yeri olarak çalıştırılması, sağlık muayenesi koşullarına uyulmaması, pis su atıklarının kuma, toprağa ve dışa aktarılmasına göz yumulması nedeniyle” Salamis Kamping Tesisi’ni mühürlediğini açıkladı.

banner134
   Yeniboğaziçi Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Yeniboğaziçi Belediyesi olarak Kamp-Der yönetimi ile iki yıldır konuyla ilgili devam ettirdiğimiz diyalog süreci sonuç vermemiş ve Kamp-Der yönetimine göndermiş olduğumuz ihbarlara rağmen tesisin çalıştırılması ile ilgili gayrı yasal durumlara son verilmemiştir” denildi.

   Belediye tarafından gerek yazılı ihbarlarla, gerek basın ve gerekse sosyal medya aracılığıyla Salamis Kamping Tesisinin mühürleneceği, Belediyenin yasal yetkisini kullanacağı duyurusu yapılmasına rağmen Kamp-Der yönetiminin gayrı yasal olarak tesisi işletmeye, tesisteki yapıların atık sularını kuma vermeye devam ettiği, belirtildi.

   Açıklamada, “Bu nedenlerden dolayı yıllar içerisinde çarpık yapılaşmanın yaşandığı, çevre ve insan sağlığı için büyük risk taşıyan bu alana belediyemiz tarafından müdahale etme zorunluluğu doğmuştur. Bugün belediyemiz tarafından yapılan mühürleme işlemleri Kamp-Der yönetimi ile yapılan görüşmelerin hiç bir sonuç vermemesi nedeniyle yasal yetkiler çerçevesinde gerçekleştirilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

   Belediye olarak tesiste birilerinin mağdur olmasını istemediklerini ancak Kamp-Der yönetiminin  “alanın yasal durumu hakkında üyelerine gerekli bilgilendirmeyi yapmadığını, üyelerine  gönderilen yasal ihbarlara itibar etmemeleri ve kendilerine hiçbir şey yapılamayacağı” yönünde yanlış bilgiler verdiğini gözlemledikleri kaydedildi.

   “Belediyemiz kamusal alanların kamu yararına kullanılmasını, ortak yaşam alanlarının korunmasını, halka ait bu alanların tekrar halka kazandırılmasını, ayrıca sağlık riski olmayan karavancılığa açık bir kamp alanını desteklediğimizi bildirir, bizlere bu konuda desteklerini veren tüm halkımıza teşekkür ederiz” ifadeleri kullanıldı.

Baturalp: Mühürleme işlemi

usulsüz ve hukuka aykırıdır

   Salamis Kampçıları Koruma, Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği (Kamp-Der) Başkanı Mustafa Baturalp, “Sabah güne otobüsler dolusu polislerle uyandık, 40’a yakın belediye çalışanıyla kamp alanını işgal ettiler” dedi.

   Baturalp, Yeniboğaziçi Belediyesi’nin yapmış olduğu mühürleme işleminin usulsüz ve hukuka aykırı olduğunu iddia etti. Baturalp, polisin kampçılara saldırdığını öne sürerek olaylar esnasında bir kadının bayılması üzerine bölgeye ambulans çağırıldığını bunun içinde kampın girişindeki kapının açılması gerektiğini o esnada zinciri kırmaya çalışan kampçılara polisin müdahalede bulunduğunu ifade etti.

   Yazılı açıklamada bulunan Kamp-Der, Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar ile şiddet kullandığı iddia edilen polisler hakkında dava açacaklarını açıkladı.

   Kamp-Der Başkanı Mustafa Baturalp, imzasıyla yaptığı açıklamada, “Salamis Kampçıları olarak, hem polisin hem de belediyenin şiddetine maruz kaldık. Belediye, kamp içerisinde bulunan ve tedavi görmeleri gereken hasta ve yaşlı insanların, kamp içerisinde olmasına bakmaksızın, kapılara mühür vurdu. Polis şiddet kullanarak, kadınların yanı sıra küçük çocukları bile darp etti. KKTC bir hukuk devletidir. Polis devleti değildir. Önce Polis Müdürlerinin bunu bilmeleri gerekir. Bilmezlerse veya buna riayet etmezlerse, mahkemede biz bunu onlara öğretip, hatırlatacağız” dedi.

   Mustafa Baturalp’ın yazılı açıklaması şu şekilde:

   Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar, bu pandemi döneminde önce suyu kesti. Temmuz ve Ağustos aylarının o sıcak günlerinde insanları susuz bıraktı.  Konu mahkemede görüşülürken, Kamp-Der tarafından açılan 2 davayı kaybetmenin öfkesi ile bu kez polis ile gelerek, kapıları mühürledi. Kavga ve tartışmalara sebebiyet vererek,  arbede yaşanmasına neden oldu. Polis şiddet kullandığı için yaralanmalar oldu. Önce bu konuyu mahkemeye taşıyacağız. Hem Belediye Başkanını, hem de polisi dava edeceğiz.

  Kamp içerisinde karavanı bulunan ve bir süreliğine Kamp-Der yönetim kurulu üyeliği de yapan Mustafa Zurnacılar’ı Kamp-Der’e karavanından doğan 4 bin 300 TL’lik borcu nedeniyle dava edeceğiz. Bununla da yetinmeyip, 25 Eylül Cuma günü Yeniboğaziçi Belediyesi önünde eylem düzenleyeceğiz. Yumurta ikram ederek, yumurtalara boğacağımız Yeniboğaziçi Belediye Başkanına ‘Siyah Çelenk ‘ koyacağız. Yeniboğaziçi Belediyesi’ne siyah çelenk koyduktan sonra bu kez, kamp sakinlerine şiddet kullanan, Mağusa Polis Müdürlüğü’ne de siyah çelenk koyarak, polis şiddetini kınayacağız.

   Yeniboğaziçi Belediyesi önünde yapacağımız eylemde, belediye başkanı Mustafa Zurnacılar ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulunacağız. Ona bazı sorularımız olacak. İnşallah orada olur ve soracağımız bu sorulara yanıt verir. Orada olmazsa bu kez kendi evinin önünde de bir eylem düzenleyip, orada da ona bazı sorularımız olacak ve sorularımıza Zurnacılar’ın evinin önünde cevap arayacağız”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75