Kamran Aziz hayatını kaybetti!

banner37

Kıbrıs’ın yetiştirdiği önemli değerlerden 95 yaşındaki Kamran Aziz bu sabah saatlerinde hayatını kaybetti.

banner87
Kamran Aziz hayatını kaybetti!
banner90
banner99

Kıbrıs’ın yetiştirdiği önemli değerlerden 95 yaşındaki Kamran Aziz bu sabah saatlerinde hayatını kaybetti.

Lefkoşa'da bulunan evinde hayata gözlerini yuman Kamran Aziz'in cenazesinin yarın Lefkoşa İsmail Safa Camisi'nde kılınacak öğle namazına müteakip defnedilmesi bekleniyor. 

Kamran Aziz, bir süredir Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi'nde tedavi görüyordu. Dün öğle saatlerinde ise taburcu edilerek evine gitmişti. 

Kamran Aziz kimdir?

Genç kızların eğitim bile alamadığı 1950’li yıllarda Jale Derviş, Zeki Taner, Fikret Özgün, Vecihi Turgay ve Ahmet Anlar isimli arkadaşlarıyla ilk batı müziği topluluğu olan “Kamran Aziz ve Arkadaşları” topluluğunu kurdu. Bu arada ilk bestelerini de yapmaya başladı. 50’yi aşkın bestesiyle Kıbrıs Türk folk müziğinin başlamasında öncü rol oynadı.

“Kıbrıs’ım”, “Kıbrıs’ım Sana Ne Oldu”, “Kıbrıs Zeybeği”, “Al Yemeni Mor Yemeni”, “Seni Orakta Gördüm”, “Gelin Geliyor Gelin”, “Orak Zamanı Geldi” bunlardan sadece bazıları... Birçoğu hala dillerde dolanan, bazıları da kaç nesildir marş halinde söylenen bestelerine son olarak Girne Anafartalar Lisesi marşını da ekledi. Eczacılık eğitimi alan, Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği’nin de kurucuları arasında yer alan Kamran Aziz 1922 doğumlu. Kıbrıs Müzik Okulu’ndan sonra London School Of Music sınavlarına giren Aziz, Amerikan School Of Music’ten de sertifika sahibi…

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2017, 12:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108