'Kamu hizmeti' alternatif olabilir

banner37

‘Vicdani Ret Yasası’ olarak bilinen Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı, kamuoyunun gündemini meşgul ederken, gençlerden, yasa yapıcılara farklı bir öneri geldi:

'Kamu hizmeti' alternatif olabilir

Ali ÇATAL -İbrahim FEVZİOĞLU

Kamuoyunda ‘Vicdani Ret Yasası’ olarak bilinen ve Cumhuriyet Meclisi’nde ilgili komitede görüşülmeyi bekleyen Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı, halk arasında tartışılmaya devam ederken, yasanın en çok etkileyeceği kesim olan gençler de, söz konusu yasa ile ilgili görüşlerini dile getirdi.

Gençlerin büyük çoğunluğu, askerlik konusunda vicdani reddin bir insanlık hakkı olduğunu ve silah eğitimi almak istemeyenlere ‘kamu hizmeti’ gibi alternatifler üretilmesi gerektiğini belirtirken, bazı gençler ise askerlik yapmanın bir ‘vatan borcu’ olduğunu ve herkesin askerlik yapması gerektiğini söyledi.

Gençler ne dedi?... Gençler ne dedi?... Gençler ne dedi?...

Ferhat Çıldır: Vicdani ret, tartışmasız haktır. Buna başkalarının karar vermesi de yanlıştır. Birey, kendisini nasıl ifade ediyorsa, ona saygı duyulmalı. Savaş karşıtlığı suç değildir. İnsanların, kışla dışında, kamuda ve ordudan bağımsız çalıştırılması ‘bir nebze de olsa’ kabul edilebilir.

Hakan Beyoğlu: Her ülkenin normları vardır. Bugün ‘askere gitmiyorum’ diyen kişiye bu hak tanınırsa, yarın bir diğer vatandaşlık görevinde de esneme yapılır mı? Birisi çıkıp ‘vergi vermek istemiyorum’ derse, askerliğe yönelik bu anlayış, vergi konusunda da emsal teşkil eder mi? Herkes nasıl ki vergi veriyorsa, askere de gitmeli.

Turgut Yaylalı: Askerliğin sistemi zaten sıkıntılı. Yurt dışında okuma imkanına sahip gençler için her şey çok daha kolay. Rum tarafında olduğu gibi iki senelik bir kamu hizmeti düşünülebilir. Şayet bir ‘borç’ da varsa, bu, herkes için geçerli olmalı. Sadece lise mezunları için değil.

Sena Altınok: Hiçbir şeyin ‘boynumuzun borcu’ olduğunu düşünmüyorum. Keza kimseye ‘borçlu’ da doğmadık. Kamu hizmeti de bence çözüm değil çünkü ‘öyle veya böyle’ insanları en azı bir yıllığına, yapmak istenilen işten alıkoyma durumu söz konusu.

Osman Ebeler: Bir insan şayet eline silah almak ve bunu birilerine karşı kullanmak istemiyorsa, istemiyordur. Bunun tartışması dahi yapılmamalı. Kimsenin zorla silah altına alınamayacağı, en temel insan haklarındandır.

Mert Mertkan: İnsanların kişiliklerine ve tercihlerine saygı duymak gerek. Kimi insanlar, büyük bir zevkle silah altına girer, kimisi de bunu istemez. Her iki insan tipi de bence saygıyı hak ediyor.

Zalihe Ebeler: Bunun tartışılması bile çok büyük bir ayıp. Zorunlu polislik nasıl ki yoksa, zorunlu askerlik de olmamalı. Kimse zorla silah altına alınamaz.

Doğu Karaman:Vatana veya devlete yönelik borç, birilerini öldürmeyi öğrenerek mi ödeniyor? ‘Borç’ tabiri zaten çok saçma ama çöp toplamak, yaşlılara bakmak, çocuklarla ilgilenmek, ofiste çalışmak… da bu ‘borcu’ ödemek için pekala yeterli. Her insanın, yaşama ve üyesi bulunduğu topluma sorumluluğu mutlaka vardır fakat bunun ‘ancak silah tutarak’ ödeneceğini savunmak da çağ dışıdır.

Funda Türkmen: Özgür iradenin yanındayım. Şayet kişi, yaptığı bir eylemi, bunu gerçekten yapıyorsa, buna saygım sonsuz fakat bir yaptırımla karşılaşmamak için ‘yapmak zorunda kalıyorsa’ bunu savunmam da mümkün değil. Askerlik yapmak isteyenlere saygı duyulmalı ama istemeyenlere de alternatif üretilmeli. Kamu hizmeti, alternatif bir yol olabilir.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER