Kamu İhale Yasası’nın akıbeti meçhul

banner37

Bir önceki hükümetin Maliye Bakanı Serdar Denktaş döneminde hazırlanarak Meclis Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’ne iletilen Kamu İhale (Değişiklik) Yasa Tasarısı, komite tarafından görüşülmeye uygun bulunmadı

Kamu İhale Yasası’nın akıbeti meçhul
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

   Bir önceki dörtlü koalisyon hükümetinin Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanarak Meclis Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’ne iletilen Kamu İhale (değişiklik) Yasa Tasarısı, komite tarafından görüşülmeye uygun bulunmadı.

   Maliye Bakanı Serdar Denktaş döneminde hazırlanan tasarı, meclis komite üyeleri tarafından oybirliğiyle görüşülmeden hükümete gönderildi. Ancak CTP-HP-TDP-DP hükümetinin de dağılmasıyla tasarı yeniden ele alınamadı.

   Yeni hükümetin ise bu tasarıyı yeniden ele alması beklenmiyor.

   Kamu İhale (değişiklik) Yasa Tasarısı’nın komitede görüşülmemesi fikrinde olan üyeler arasında, şu anki Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy da yer alıyordu.

Toros: Mevcut bir yasa var

   Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı CTP Milletvekili Fikri Toros, bu değişiklik tasarısının üç, dört ay önce komite gündemine geldiğini ve tüm üyeler tarafından uygun görülmediğini belirtti.

   Tasarının askıya alındığından söz eden Toros, şöyle konuştu:

   “Komite üyeleri, bu tasarının hükümet yetkilileri tarafından yeniden gözden geçirilmesi kararını aldı. Ancak bu görüşmeler tamamlanmadan da hükümet bozuldu. Bu tasarı bir değişiklik tasarısıydı. Şu anda mevcut bir yasamız var. Bu tasarının amacı bir takım pratik uygulamalara imkân sağlamasıydı”.

banner134
Hamzaoğlu: Oybirliği ile uygun görülmedi

   Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi üyesi CTP Milletvekili Biray Hamzaoğulları da Kamu İhale (Değişiklik) Yasa Tasarı’nın komite üyeleri tarafından oybirliği ile uygun görülmediğini ve hükümet yetkililerine geri gönderildiğini söyledi.

   Yasa tasarısının yeniden düzenlenerek komiteye gönderilip, gönderilmeyeceğinin şu an için belirgin olmadığını söyleyen Hamzaoğulları, “Yeni dönemde bu yasanın geri gönderileceğini sanmıyorum. Görüşülmesini uygun görmeyenler arasında şu anki Ekonomi ve Maliye Bakanları da vardı” dedi.

Genç: Tasarıda bazı sıkıntılar vardı

   Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi üyesi HP Milletvekili Mesut Genç, söz konusu tasarının komitede oylamaya sunulmadan ön görüşmede tüm üyelerden olumsuz oy aldığını kaydetti.

   Bu tasarının bir önceki Maliye Bakanı döneminde hazırlanan bir tasarı olduğunu söyleyen Genç, şöyle devam etti:

   “Tasarıda bir takım sıkıntılar vardı. Bu tasarı ile üç tane değişiklik planlanıyordu. Ancak tasarının yasalaşması durumunda Kamu İhale Komisyonu’nun yapısı değişecek, bazı ihalelerde bedeller değişecek ve bakanlıklar taşeron firmalar aracılığıyla aldığı temizlikçi gibi çalışanları direkt olarak alabilecekti. Bu nedenlerle komitenin hiçbir üyesi tasarıyı onaylamadı”. 

“Yeniden gündeme geleceğini sanmıyorum”

   Genç, kısa süre önce Ekonomi ve Maliye Bakanları ile de toplantı yaptıklarını belirtti ve her iki bakanın da bu tasarıya sıcak bakmadığını ifade etti.

   Mesut Genç, “2016 yılında geçmiş ve AB normlarına uygun bir yasa var. Bu nedenle de sakıncalı ve şaibeli gördüğümüz bu tasarıya karşı çıktık” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75