banner6

“Kamu verimsiz çalışıyor, vatandaş mağdur oluyor”

banner37

DP İskele Milletvekili Adayı Alevkayalı, parlamentoya girmesi durumunda başta hayvancı, çiftçi ve balıkçıların sorunlarını çözmek için çalışacağını vurguladı

“Kamu verimsiz çalışıyor,  vatandaş mağdur oluyor”
banner150 banner150 banner151

Ayşe BULUT

Demokrat Parti (DP) İskele Milletvekili Adayı Hür Alevkayalı, kamu sistemi güçlü olmadığı için vatandaşların mağdur olduğunu belirterek, hükümetin görev yapmayı unuttuğu için bu durumun halka yansıdığını belirtti.

Alevkayalı, 23 Ocak 2022 Milletvekilliği Erken Genel Seçimleri’nde parlamentoya girmesi halinde başta hayvancı, çiftçi ve balıkçıların sorunlarını çözmek için çalışacağını söyledi.

KIBRIS’a konuşan Alevkayalı, KKTC’de ekonomik sıkıntıların yanında salgınla da mücadele edildiğini belirterek, eğitim sisteminde de sorunların yaşandığını dile getirdi.

Kamunun verimsiz çalıştığını, Meclis’in aktif olamadığını, hükümetin görevini unuttuğunu ve kendi içinde çatışma yaşadığını kaydeden Alevkayalı, bu durumun halka yansıdığına işaret etti.

Hükümetin halkın ekonomik sorunlarını unuttuğunu savunan Alevkayalı, şöyle devam etti:

“Hayvancımızın, çiftçimizin ve balıkçımızın büyük ölçüde sıkıntıları var.

Üreticilerimiz mazotu pahalıya alıyor. Hayvancımız yemi ve arpayı döviz üzerinden alıyor ama hayvanını dövizle satamıyor. Çiftçimiz ise tohum ve gübre ülkeye dövizle geldiği için pahalıya mal ediyor.  

Yani bu maliyetler yüzünden üretimimiz azaldı. Hükümet ise bu sorunlara bir türlü çare bulamadı.”

Alevkayalı, hükümetin maliyetleri düşürmek için üreticilere mazotu ucuza vermesi gerektiğini belirterek, “Mazot desteği kaldırılsın ama mazot uygun bir fiyata verilsin. Yani kırmızı mazota geçilsin” dedi.

“Konserve balık fabrikaları kurulmalı”

Balıkçılara uluslararası sularda faaliyet gösterebilmeleri için ciddi şekilde destek verilmesi gerektiğini kaydeden Alevkayalı, ülkede konserve balık fabrikaları kurulabileceğini vurguladı.

Konserve fabrikasından üretilen ürünleri hem yurt içine hem de yurtdışına pazarlayabileceklerini belirten Alevkayalı, dışa bağımlılığı azaltmak için bu sistemin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Alevkayalı, kamuda emekli olanların yerine yeni personel istihdam edilmediğini, bu yüzden de verimliliğin düştüğünü ifade ederek, verimliliği artırmak için çalışacaklarını dile getirdi.

“Kamu sistemi güçlü değil”

Kamu sistemi güçlü olmadığı için vatandaşların mağdur olduğunu belirten Alevkayalı, şöyle devam etti:

“Bugün Karpaz’dan bir vatandaş devlet dairesindeki işini halletmek için Lefkoşa’ya gidiyor ama işini halledemeden geri dönmek zorunda kalıyor. Bazen de 4 veya 5 kez gittiğinde işini halledebiliyor. Biz vatandaşın işini bir defada halledebilmesini istiyoruz. Bu yüzden bu yola girdik.

Ayrıca eğitim sistemine bakıldığında bölgedeki öğretmenlerimizin çoğu uzak yerlerden geliyor. Güzelyurt’tan gelen öğretmenlerimiz de var. Bu öğretmenler sabahın erken saatlerinde yola çıkıyor, bu yüzden bedenen yoruluyor, çocuklarımıza da iyi bir eğitim veremiyor. Bu sorunu çözmek için öğretmenlerimize bölgede lojman yapmamız gerekiyor.

Sağlık sistemi için ise bölgedeki hastanemizin güçlendirilmesi ve bölgeye branş doktorlarının getirilmesi lazım. Biz bu konuda da çalışma yapacağız. Biz bu sorunları çözmek için aday olduk.

Ben Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın kurduğu ülkeye sahip çıkma peşindeyim. O yüzden de DP’den aday oldum. Halkın içinden biri olarak halkın sorunlarını meclise taşıyacağım.”

Hür Alevkayalı, 10 Mayıs 1976’da Lefke’ye bağlı Yeşilyurt köyünde doğdu.

İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Yenierenköy’de tamamlayan Alevkayalı, iyi derecede İngilizce ve Rumca da biliyor.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110