banner6

Kamuda 1.700’e yakın taşeron işçi çalışıyor

banner37

Kamuda 1.700’e  yakın taşeron  işçi çalışıyor
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Eğitim Bakanlığı tarafından taşeron işçi olarak işe alınan ve işsizlik belgesi imzalatılmak istenilmesi nedeniyle de bir süre önce Başbakanlık önünde çadır eylemi başlatan 234 taşeron işçinin durumu, kamunun diğer alanlarında da taşeron işçi çalıştırılıp, çalıştırılmadığının sorgulanmasına yol açtı.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Hür-İş Genel Sekreteri Ali Yeltekin, kamuda şu anda taşeron tarafından işe alınan yaklaşık bin 700 işçi olduğunu açıkladı.

   Yeltekin, bu işçilerin asgari ücrete çalışıp, işe gidemediği günlerde, bayram tatillerinde maaşlarından kesinti yapıldığını anlattı. 

   Bunun çok büyük bir haksızlık olduğunu ifade eden Yeltekin, ayrıca bu işçilerin şikayette bulunması durumunda da işten durdurulduğunu ifade etti.

“Gayri yasal çalışıyorlar” 

   Yeltekin, taşeron işçilerin bazılarının kamuda gayri yasal bir şekilde çalıştırıldığını söyledi ve “Taşeron işçilerin makbuz kesme yetkisi yoktur. Ancak taşeron işçilerin makbuz kesmesine izin veriliyor, ambar açıp ambar kapamasına izin veriliyor. Devlet bunlara izin veriyor. Ancak bu yasa dışıdır” dedi.

“Emek sömürüsü”

   Bu işçilerin, siyasi parti- taşeron şirket ilişkisi ile işe alındığını belirten Yeltekin “Bu bir emek sömürüsüdür. Bu insanlar için kimsenin kılı kıpırdamıyor. Bu insanlar asgari ücret maaş ödeniyor, işe gidemedikleri günler maaşlarından kesiliyor. Birçoğunun yatırımları yapılmıyor” dedi.

“Maliye zarara uğratılıyor”

   Ali Yeltekin, bu işçilere ödenen paranın çok daha üzerinde taşeron şirketlere ödeme yapıldığını söyledi ve maliyenin de bu sistemle zarara uğratıldığını ifade etti.

   Bu işçilerin kamu tarafından işe alınması durumunda maliyenin de yükünün azalacağını belirten Yeltekin, “İnsanlık adına utanıyorum” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104