banner6

Kamuda en düşük yeni brüt maaş 13 bin 074 TL

banner37

Kamuda en düşük yeni  brüt maaş 13 bin 074 TL
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Kamu çalışanlarına uygulanacak yüzde 56,76’lık altı aylık hayat pahalılığının maaşlarına nasıl yansıyacağı hesaplandı.

   Açıklanan brüt maaş tablosuna göre ortaokul mezunu en düşük maaşlı kamu işçisi temmuzda 13 bin 74 TL maaş alacak. Bu da kamudaki bu en düşük maaşın bile asgari ücretin üzerinde olduğunu gösteriyor.

Lise mezunu bir kamu çalışanı ayda en az 14 bin TL maaş alacak. Hizmet yılına göre maaşı 32 bin TL’ye kadar çıkacak.

Yeni maaş tablosunda en düşük şube amiri brüt maaşı 27 bin 717 TL, en yüksek 37 bin 318 TL; en düşük müdür muavini maaşı brüt 29 bin 195 TL, en yüksek 39 bin 150 TL; en düşük uzman/B. Müdür brüt maaşı 40 bin 229 TL, en yüksek 51 bin 337 TL; en düşük müsteşar maaşı brüt 49 bin 628, en yüksek ise 61 bin 591 TL olarak belirlendi.

   Kamu çalışanlarının brüt maaş tablosu incelendiğinde asgari ücretli ile kamu çalışanı arasındaki maaş farkının ciddi oranda arttığı dikkat çekti.

   Ülkede son 6 aylık hayat pahalılığı yüzde 56,76 olarak açıklanırken, yeni asgari ücret ise sadece yüzde 41,21’lik artış yapılarak brüt 9 bin 885, net 8 bin 599 Türk Lirası olarak belirlendi.

   Yani asgari ücrete hayat pahalılığının yüzde 15.55 altında artış gerçekleştirildi.

   KIBRIS’a konuşan HÜR-İŞ Genel Sekreteri Ali Yeltekin, müdür, müsteşar ve milletvekili maaşlarının 20 bin TL; asgari ücretin ise 2 bin 500 TL civarında arttığını söyledi.

Yeltekin: Asgari ücretli aylık bin TL kaybetti

   HÜR-İŞ Genel Sekreteri Ali Yeltekin, en başından beri kamuya verilen hayat pahalılığının asgari ücrete de yansıtılması için mücadele verdiklerini hatırlatarak hükümetin asgari ücrete yüzde 41.21 artış yapmayı reva gördüğünü ifade etti. Yeltekin şu şekilde konuştu:

“Bu doğru bir yaklaşım değildir. Asgari ücret devlet ve işveren ortaklığında çözülmeye çalışılıyor. Biz hayat pahalılığının asgari ücrete de yansıtılmasını isterken, asgari ücretlinin en azından enflasyondan korunmasını istedik. Yüzde 15,55’lik düşük bir artış yapılması asgari ücretliyi aylık bin TL daha fazla alabilmekten mahrum bıraktı.   Temmuzda da yüzde 7 ya da 8 hayat pahalılığı çıkarsa asgari ücret yüzde 23 oranında alınmadan eridi demektir. Çünkü 15,55 eksik ödendi ve Temmuz ayı da geçiyor”.

“Çalışanlar devlete ya da Güney’e gidecek”

Bu durumun ciddi bir tehlike yarattığından söz eden Yeltekin, çalışanların ya Güney’e ya da devlete gitmeye çalışacağını belirtti. Yeltekin şu şekilde konuştu:

“Güney’e gidecek olan kalifiye elemandır. Bu durumda özel sektör için sıkıntıdır. Ayrıca diğer yandan da kamuya girmek için baskılar yapılacak. İşveren tam tersini yapmalıydı. Buradaki amaç özel sektörde KKTC vatandaşını çalıştırmayıp, yabancı işçi getirmek ve sömürmektir. Yani haftalık 40 saatten fazla çalıştırmak, istediği zaman ücret ödemektir”. 

“Sorunlar bir bütün olarak değerlendirilmeli”

   Ali Yeltekin ayrıca İhtiyat Sandığı yönetimine İhtiyat Sandığı prim borcu olan bir kişinin yasaya aykırı bir şekilde atandığını belirterek bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Olayın farklı yansımaları da olduğunun altını çizen Yeltekin, “kamu özel sektör arası açılıyor, kalifiye elemanların devlete gidiyor, yabancı iş gücünün ülkeye getiriliyor, sömürülüyor, bunların hepsi bir bütün olarak değerlendirilmelidir” dedi.

“Hani az alana çok, çok alana az artış yapılacaktı?”

   Ali Yeltekin, Başbakanın “az maaş alana çok, çok maaş alana az artış yapılacak” sözünü hatırlattı ve bunun tam tersi yapıldığını ifade etti.

Bunun sorumluluğunun hükümetteki üç partiye de ait olduğunu kaydeden Yeltekin, hükümet partilerinin asgari ücreti bilip bilmediğini sordu.

Yeltekin, “müdür, müsteşar, milletvekiline yüzde 56,76 artış yapılırken, asgari ücrete yüzde 41,21 verildi. Bir milletvekili, bir müsteşar 20 bin TL artış alırken, asgari ücretli 2 bin 500 TL artış aldı” dedi.

Yeltekin, bir milletvekilinin maaşının 43 bin TL’den 63 bin TL’ye çıktığını belirtti ve asgari ücretlinin maaşının da 6 bin 90 TL’den 8 bin 600 TL’ye çıktığını söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104