banner6

Kamuda mesai saatleri değişiyor

banner37

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, kamuda çalışanların mesai saatlerinde değişikliğe gidileceğini, şu an çalışma saatleri konusunda bir geçiş dönemi yaşandığını açıkladı

Kamuda mesai saatleri değişiyor
banner151 banner143

Ali CANSU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, mart ayı itibari ile kamuda çalışma saatlerinde bir değişikliğe gidileceğini ifade ederek, “Şu an çalışma saatleri konusunda bir geçiş dönemi yaşanıyor” dedi.

Saner, hava şartları ve yaz sıcaklarını da dikkate alarak kamuda yeni çalışma saatini mart ayında devreye koymayı hedeflediklerini de belirtti.

KIBRIS’a özel açıklamalarda bulunan Saner, “Sosyal Sigortalar Dairesi batmaz ve asla batmayacaktır. Bu gemi artık aldı yolu gidiyor” dedi.

Sosyal Sigortalar Dairesi’nde muhalefet partisi döneminde her yıl binde bir artış olurken ortaya koydukları doğru politikalar sayesinde yüzde 1.4 artış olduğuna dikkat çeken Saner, “Onlarda binde, bizde yüzdelik artışı oldu. Binden yüzdeye geçtik” dedi.

Sosyal Sigortalar Dairesi’nde bir problem olduğunu kabul eden Saner, bir durum tespiti yaptıktan sonra iki olayın önce çıktığını belirtti.

Bunların birincisinin, primlerin ortalama yüzde 65 asgari ücret üzerinden ödendiğini kaydeden Saner, göreve geldiklerinde asgari ücretin bin 730 olduğunu söyledi. Asgari ücret bin 730 iken kendisinin emekliye ortalama ödediği maaşın 2 bin 205 TL olduğunu ve üçte bir daha fazla olduğunu belirten Saner, bunun sistemin sıkıntılarından dolayı yaşandığını ifade etti.

Açığın ciddi sebeplerinden birinin bu olduğunu, ikincisinin ise 12 ay prim topladığını ancak 13 prim ödediğine işaret eden Saner, “13’üncü maaşı hiçbir Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın ödemediği tarihten önce ödedik” dedi.

Asgari ücret konusuna da değinen Saner, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun bu hafta yeniden toplanacağını, en kısa süre içerisinde ilgili tarafların da görüşlerini aldıktan sora, halkın beklentileri ve hayat şartlarını göz önünde bulundurarak sonucun açıklanacağını söyledi.

“Sosyal Sigortaların borcu 240 milyon TL’dir”

Ortaya vizyon koyarken kimsenin maaşında gözleri olmadığını, sadece durum tespiti yaptıklarını anlatan Saner, şöyle devam etti:

“Sosyal Sigortaların borcu 140 milyon ve 100 milyon TL de İhtiyat Sandığı’na ve faizlerdir. 2008’den itibaren herkes ister özelde, ister devlette çalışsın artık Sosyal Sigorta Dairesi’nden emekli olacak ve emekli ikramiyesini de İhtiyat Sandığı’ndan alacak.

İki tane dairem var. İhtiyat Sandığı’nın ülkemizdeki bankalardaki paralarını çeksek bütün bankacılık sistemimiz riske girer. Çünkü, İhtiyat Sandığı için 500 milyon TL nakitten bahsediyorum. Her şey artık kayıt altına alınacağına göre, bu gemi artık düze doğru çıkmaya başlıyor.”

2015 yılı sonu itibari ile 84 bin 793 aktif sigortalı sayısı olduğunu, 33 bin 363 emekli olduğunu anlatan Saner, emekliyi çalışanın ödeme oranının ise 2.54 olduğunu kaydetti.

Saner, “Bu yıl ‘çalışma affı’ tedbirleri ile sigorta mükellef sayısı 92 bin 917 oldu. Emekli sayısı ise 34 bin 707’ye yükseldi. Bu yıl yapılan çalışmalar sayesinde sosyal sigorta borçlarının düşük faizlerle kapatılması için destek alarak borçları ödeyeceğiz. Şu an İhtiyat Sandığı’nda ise hiçbir sorun yok” dedi.

“İnsanları koşuşturmak yerine bilgisayarları konuşturacağız”

Saner, iş yaşamını elektronik ortama taşıyacaklarını ifade ederek, insanları koşuşturmak yerine bilgisayarları konuşturacaklarını söyledi.

Bakanlığın projeleri hakkında açıklamalarda bulunan Saner, yarışma projeleri, 200 kişilik huzurevi projesi, Karpaz 18 yaş üstü engelli çocuklar için merkez, rehabilitasyon merkezi, engelsiz yaşamevi ikinci etap projelerinin bulunduğunu belirtti.

Saner, E-devlete geçtikleri zaman yurt dışından ülkeye çalışmak için gelen kişilere çalışma izin kartı verileceğini ve müracaat kısmında bilgisayar sistemi sayesinde çok daha kısa sürede işlerin ilerleyeceğini, kısa sürede bu hizmetlerin hayata geçeceğini ifade etti.

“Yeni bakanlık binası inşaatı yapılacak”

Bakanlığın yeni yerinin de belli olduğunu kaydeden Saner, inşaatın şimdiki İçişleri Bakanlığı’nın karşısına yapılacağını belirtti.

İnşaatın katlı otopark ile birlikte yapılacağını anlatan Saner, “Burası bakanlığa ait bir arsa idi ve inşaatına en kısa zamanda başlayacağız” dedi.

“Üç ay bizi izleyin”

Üç ay içerisinde her iki haftada bir etkinlikleri olacağına işarete den Saner, bomba gibi geleceklerini de belirtti.

Engellilere, sosyal yardım alanlara ciddi projeler üreteceklerini kaydeden Saner, ekonomik olarak bu insanların rahatlatılacağını kaydetti.

“İş yaşamı için yeni tüzükler yolda”

İnşaat sektörü ile ilgili yasalarda boşluklar olduğunu ve bunları gidermek için yeni tüzüklerin hazırlandığını kaydeden Saner, “İş Güvenliği ve Yasası’nda çok ciddi eksiklikler tespit ettim. Tüzüklerde iş kazasına uğrayan herhangi bir vatandaş, dava açsa dahi hakkını savunamaz” dedi.

Tüzüklerin yeniden ele alınarak, sivil toplum örgütleri ile istişare ederek, tüm paydaşlarla yapının denetlenmesi için bir araya geldiklerini anlatan Saner, tüzüklerin yeniden düzenlenerek gerekli yaptırımlarla hayata geçirileceğini de belirtti.

“İnşaatlar denetlense yüzde 99’u durdurulması gerekir”

Saner, “Şu anda ülkede genel bir denetleme yapılması halinde tüm inşaatların durdurulması gerekir. Ülkede 6 bin inşat varsa bunların beş bin 999’unu durdurmak gerekir” dedi.

Ülkemizde denetim zorunluluğu bulunmadığını da anlatan Saner, inşaat sektöründe diğer meslek dallarına göre dört kat daha fazla risk bulunduğunu da belirtti.

KKTC’de inşaatların yapı kontrolünü denetleyecek ve sağlıklı bir yapının ortaya çıkmasını sağlayacak bir merciinin olmadığına dikkat çeken Saner, bakan olarak herhangi bir inşaatta, başında kasket ile denetleme yapıyor gibi bir şova girme girişiminde bulunmak istemediğini de belirtti.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2017, 09:43
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104