banner6

Kamuda örgütlü sendikalar, hükümete saat 16.00’ya kadar süre verdi

banner37

Vergi matrahlarının yayımlanmaması halinde kamudaki işlerin yarın duracağını vurguladı.

Kamuda örgütlü sendikalar, hükümete saat 16.00’ya kadar süre verdi
banner150

banner150

banner99

Kamuda örgütler sendikalar, vergi matrahlarının Resmi Gazete’de hala yayımlanmaması nedeniyle Başbakanlık önünde basın açıklaması yaptı. 

Kamu-Sen Başkanı Metin Atan, Başbakanlık önünde yaptığı basın açıklamasında, Başbakan Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu kendilerini aradığını ve 16.00’ya kadar Resmi Gazete’de yayımlanacağını söylediğini belirtti. 

Cahitoğlu’nun “yayımlanmazsa ne yaparsanız yapın.” dediğini ifade eden Atan, ortada üzücü bir durum olduğunu harçlara, pullara, ehliyetlere gelen zamların yayımlandığını ve yüzde 80’e varan zam geldiğini ifade etti.

“Vergi matrahları hala yayımlanmadı, bu mesele herkesi ilgilendirir” diyen Atan, herkesin yarın maaş alıp alamayacağının endişesi içinde olduğunu söyledi.

Saat 16.00’ya kadar son bir şans tanıdıklarından bahseden Atan, “Eğer yayımlanmazsa olacak olanlardan hükümet sorumludur” dedi.

“Başbakan duysun, halka güven versinler bizde kendilerine güven sağlayalım” şeklinde konuşan Atan, 16.00’ya kadar bekleyeceklerini yazının basım evine gittiğini ancak güvenlerinin kalmadığını ifade etti.

“Eğer görevlerinizi yapamıyorsanız oturmayın koltuklarda, yapmanız gerekeni sendikalar mı söyleyecek size?” ifadelerini kullanan Atan, bu olmazsa zaten maaşların ödenemeyeceğini dile getirdi.

Atan, vergi dilimi üzerinden maaşların ödeneceğini ve bu saate kadar gitmemesinin doğru olmadığına değindi.

Atan’ın ardından söz alan KTAMS Başkanı Güven Bengihan ise Lefke Avrupa Üniversitesi’nde okul çalışanlarına eski maaş verildiğini sebebinin ise vergi matrahlarının gerekli yerlere gitmemesi olduğunu ifade etti.

“Sorumlusu hükümet edenin başı” şeklinde konuşan Bengihan, bu kadar iş bilmezlik olmaması gerektiğini kaydetti.

Bengihan, “Mecbur mu insanlar bunu yaşamaya?” şeklindeki sorusunu sorarak, bu kadar basit bir konuda bile insanların sevindirilmediğini ifade etti.

Başbakanlık önüne mecburiyetten bulunduklarını ifade eden Bengihan, 16.00’ya kadar yayımlanacağının belirtildiğini söyledi.

“Siz insanlara lütuf vermiyorsunuz.” ifadesiyle hükümete seslenen Bengihan, yasa gereği bunun yapılması gerektiğini kaydetti.

KKTC’nin bir yurttaşı olarak kurumların bu kadar itibarsızlaştırılması nedeniyle utandığını da belirten Bengihan, “Saat 16.00’a kadar vergi matrahı açıklanmaz ise yarın kamudaki işler duracak” dedi.

Bengihan, yarından itibaren sendikaların iş bırakma eylemi dahil her türlü demokratik hakkını kullanacağını kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104