Kamuda yabancı dil sorunu

banner37

Ülkemizde yaşayan ve Türkçe bilmeyen yabancılar, “dil sorunu” nedeniyle kamu kurum ve kuruşlarında muhatap bulmakta sıkıntı yaşıyor

Kamuda yabancı dil sorunu
banner90
banner99

YABANCILAR İÇİN BÜYÜK SORUN… Resmi kurum ve kuruluşlara ait web sitelerinin büyük bir çoğunluğunun sadece Türkçe olması ve birçok kamu kurum ve kuruluşunda yabancı dil bilen yeterli personel olmaması, ülkede yaşayan ve Türkçe bilmeyen yabancıların hayatını zorlaştırdıkça zorlaştırıyor. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki “dil sorunu” nedeniyle bu kurumlara giden yabancılar, bilgi ve hizmet almakta, haklarını öğrenmekte sıkıntı yaşıyor. Özellikle bu durum, Koronavirüs salgını döneminde daha da görünür oldu.

BAKANLIKLARDA DA SIKINTI VAR… KIBRIS Gazetesi, ülkedeki bakanlıkların ve bazı kamu kurum ile kuruşlarının web sitelerinde ve telefonlarında İngilizce için ayrı bir seçenek olup olmadığını inceledi. Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı ile Turizm Bakanlığı telefonla arandığında ‘İngilizce’ konuşma seçeneği çıkarken, İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı’nın telefonla aranması durumunda bu seçeneğin çıkmadığı fark edildi.

“HÜKÜMETE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR”… KTAMS Başkanı Güven Bengihan, bu konuda hükümete büyük görev düştüğünü belirterek “Kişiye göre istihdam değil, işe göre istihdam” yapılması gerektiğini söyledi. Bengihan, özellikle yabancıların sık sık ziyaret ettiği kurumlara, yabancı dil bilen personelin istihdam edilmesi gerektiğini ifade ederek kamudaki verimliliğin artırılması için de “üçlü kararname sisteminin kaldırılması”, “personel ile ilgili soruşturma başlatma yetkisinin müdürlere verilmesi”, “istihdamların fırsat eşitliği yaratacak şekilde ihtiyaca göre yapılması” ve “kamusal alanlardaki teknik ve alt yapı eksikliklerinin giderilmesi” gerektiğini anlattı.

Ceren ÖZBİL

   Ülkede yaşayan ve Türkçe bilmeyen yabancılar, kamu hizmetlerinden yararlanma konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor.

   Resmi kurum ve kuruluşlara ait web sitelerinin büyük çoğunluğunun sadece Türkçe olması ve birçok kamu kurum ve kuruluşunda da yabancı dil bilen yeterli personel bulunmaması nedeniyle ülkede yaşayan yabancılar, kamusal bilgiye ve hizmete erişemiyor.

   Hatta bu kurumlar, web sitelerinde yer alan telefon numaraları arandığında bile çok azında İngilizce konuşulabilmesi için ayrı bir tuşa basma seçeneği çıkıyor. Ancak İngilizce seçeneği çıkması da karşıda bir muhatap bulunacağı anlamına gelmiyor.

   Arayan kişi bu seçeneği tuşladığında çoğu zaman karşısında kendisine yabancı dilde cevap verecek birini bulamıyor.

   Ülkede hep var olan bu sorun, özellikle Koronavirüs salgınının başlamasıyla birlikte daha da görünür oldu. Yabancılar bu süreçte bilgi edinmekte çok ciddi sorunlar yaşadı.

   Hatta aralarında bilgi almak için ilgili mercileri defalarca aradıklarını ve İngilizce konuşmaları nedeniyle her defasında telefonun yüzlerine kapatıldığını anlatanlar dahi oldu.

   Kamudaki yabancı dil sorunu ile ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, bu konuda hükümete büyük görev düştüğünü söyledi.

   Bengihan, “Kişiye göre istihdam değil, işe göre istihdam” yapılması gerektiğini belirtti ve özellikle yabancıların sık sık ziyaret ettiği kurumlara yabancı dil bilen personelin istihdam edilmesi gerektiğini kaydetti.

Bazı bakanlıkların telefonlarında İngilizce seçeneği yok

   KIBRIS Gazetesi, ülkedeki bakanlıkların ve bazı kamu kurum ile kuruşlarının web sitelerini ve telefonlarında İngilizce için ayrı bir seçenek olup olmadığını inceledi.

   Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı ve Turizm Bakanlıkları’nın telefonla aranması durumunda İngilizce konuşma seçeneği çıkarken, İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı’nın telefonla aranması durumunda İngilizce konuşma seçeneğinin çıkmadığı fark edildi.

banner134
   Ayrıca yine ülkenin önemli kurumlarından olan devlet hastanelerinden de Gazimağusa Devlet Hastanesi ile Girne Akçiçek Hastanesi’nin telefonla aranması durumunda İngilizce konuşma seçeneği çıkarken, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin telefonla aranması durumunda İngilizce konuşma seçeneği çıkmadığı dikkat çekti.

Bengihan: Ülkede yaşayan tüm kesimler kamusal hizmetlere ulaşabilmeli

   KTAMS Başkanı Güven Bengihan, kamusal alanların ve hizmetlerin, ülkede yaşayan tüm kesimler için erişilebilir ve ulaşılabilir olması gerektiğini ifade etti.

   Ülkemizde bulunan yabancı uyruklu ve özellikle de Türkçe bilmeyen kişilerin ülkedeki mevzuatlara, bilgi akışına sağlıklı ulaşabilmesi gerektiğini anlatan Bengihan, şöyle konuştu:

   “Yabancılar da ülkedeki yasakları, suçları bilmelidir. Bunun için de mevzuatları ve düzenlemeleri, onların da anlayacağı şekilde yapmamız gerekiyor. Hükümetlerin bu anlayışla hareket etmesi gerekiyor. Ancak bu konuda yeterli düzenleme yoktur.

   Özellikle Covid-19 ile mücadele sürecinde bunun örneklerini yaşadık.

   Hatta bu durum, ülke için tehlikeli bir duruma da dönüştü. Ülkede yaşayan yabancılar, bu önlemleri tam olarak anlayamadığı için kurallara uyamadı.

   Bu önemler, mevzuatlar, uluslararası bir dil olan İngilizce olarak da hazırlanmalıdır.

   Ayrıca kamu kurum ve kuruşlarında halkla birebir temas ve diyalog içinde olan, yabancı dil bilen personel de olmalıdır. Kamuya istihdam yapılırken yabancı dil bilmek avantaj olarak kabul edilmelidir.”

“İngilizce Eğitim Merkezi’nin kapatılması gündeme geldi”

   Kamuda, özellikle halkla birebir diyalog halinde olan personelin yabancı dil bilmesinin önemine değinen Bengihan, şöyle devam etti:

   “Kişiye göre istihdam değil, işe göre istihdam yapılmalı. Ancak ülkede, bu şekilde yapılmıyor.

   Özellikle seçimin yaklaştığı günlerde, kişilere göre münhaller açılıyor, ihtiyaç olmayan kamu kurum ve kuruluşlarına personel istihdam ediliyor, ihtiyaç olan yerlere istihdam yapılmıyor.

   Devletin organlarını ve kurumlarını temsil etme noktasında yetişmiş ve yabancı dili olan kişilerin istihdam edilmesi gerekiyor. Ancak bunun tam tersine İngilizce Eğitim Merkezi’nin bile kapatılması gündeme geliyor.”

“Hizmet içi eğitimler yeterli değil”

   Kamuda verilen hizmet içi eğitimlerin yeterli olmadığını söyleyen Bengihan, 15 senedir hizmet içi eğitim verilmeyen kamu kurum ve kuruşları olduğunu belirtti.

   Bengihan, bunun, o kurum ve kuruluşta çalışan personelin kendini geliştirememesi anlamına geldiğini kaydetti.

“4 konuda acil karar alınmalı”

   Güven Bengihan, kamusal alanlardaki verimliliği artırmak için 4 konuda acil karar alınması gerektiğini söyledi ve bu 4 konuyu şöyle sıraladı:

   “Üçlü kararname sisteminin kaldırılması, atamaların bilgi beceri ve liyakata göre yapılması, personelle ilgili soruşturma yetkisinin müdürlere verilmesi… Şu anda sadece bakanlar soruşturma açabiliyor.

   İstihdamların aranan niteliklere göre ve fırsat eşitliği yaratacak şekilde yapılması.

   Kamusal alanlardaki alt yapı ve teknik eksikliklerin giderilmesi.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75