Kamudaki hantallık, vatandaşı perişan ediyor

banner37

Kamunun hesap verebilirliğinin yanında verimliliğini de artırmayı hedefleyen “Kamu Reformu” geciktikçe, vatandaşlar devlet dairelerindeki işlerini halletmek için ya aylarca beklemek zorunda kalıyor ya da “bugün git yarın gel” cümlesiyle karşılaşıyor

Kamudaki hantallık, vatandaşı perişan ediyor
banner90
banner8

Ceren Özbil

Ülkemizde yıllardır tartışılan ve bir türlü çözüm bulunamayan sorunların başında kamudaki hantallık geliyor…

Vatandaşlar bir işini halletmek için günlerce, haftalarca hatta aylarca bir devlet dairesinden ötekine gitmek zorunda kalıyor, bürokratik engellere takılıyor…

KIBRIS’ı arayan vatandaşlar, “Kamudaki hantallık bizi perişan etti, canımızdan bezdirdi” diyerek yaşadıkları sıkıntıları anlattı.

Bir imza ya da bilgi almak için kamuda herkesin topu birbirine attığını ifade eden vatandaşlar, “Bugün git yarın gel” mantığının hiçbir zaman değişmediğini vurguladı.

Vatandaşlar, devlet dairelerinde işlerin yavaş ilerlemesinden dolayı kimi zaman cezaya bile düşecek durumlarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi… “Devlet kurumlarının oyalaması, bize hem maddi hem de manevi külfet” diyen vatandaşlar, kamudaki verimliliğin artırılması için çaba harcanmasını istedi.

Kamuda performans değerlendirmesi gerekiyor

Ülkemizde 15 bin 406 memur, 2 bin 894 de işçi kamuda görev yapıyor.

Vatandaşlar kamudaki hantallıktan şikayet ederken ekonomistler, tüm memurların aynı kefeye konulmaması gerektiği uyarısında bulunuyor. Ekonomistler, adaletsizliklerin de iş performansını etkilediğini belirtiyor. Birinin haksız yere terfi aldığını gören başka bir çalışanın performansının düşebileceği uyarısında bulunuyor.

Kamudaki yavaşlığın devletin ekonomik kazancını da etkileyebileceğine işaret eden ekonomistler, kamu reformunun önemine dikkat çekiyor.

Devlette, performans değerlendirmesi için iş kriteri belirlenmesinin ve ödül-ceza sistemine geçilmesinin kamu verimliliği için iyi bir adım olabileceğinin altını çizen ekonomistler, ülkedeki asıl sorunun kayıt dışı ekonomi olduğunu belirtti.

Şafaklı: Performans değerlendirmesi için iş kriteri belirlenmeli

Ekonomist Okan Veli Şafaklı, memur sayısı ile kamudaki hantallığı birbirine bağlamak için öncelikle sistemin nasıl çalıştığının göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

Bir memurdan ne beklendiğini açık ve net bir şekilde belirtilmesi gerektiğini kaydeden Şafaklı, ancak bu şekilde bir değerlendirme yapılabileceğini söyledi. Şafaklı, bir işin öncelikle tanımının yapılması ve orada çalışan personelden ne beklendiğinin söylenmesi gerektiğini söyledi. Şafaklı, “Örneğin Araç Kayıt Dairesi’nden ya da Tapu Dairesi’nde günde kaç işlem yapması bekleniyor. Bu belirtilmeli ve bunun ardından performans değerlendirmesi yapılmalıdır” dedi.

“Ödül sistemi olmalı”

Adaletsizliklerin de iş performansını etkilediğini söyleyen Şafaklı, birinin haksız yere terfi aldığını gören başka bir çalışanın performansının düştüğünü anlattı.

Şafaklı ayrıca başarılı bir şekilde işini yapan birinin de ödül alamayınca performansının düştüğünü söyledi. Bu durumda adil bir çalışma sisteminin çok önemli olduğunun ortaya çıktığını ifade eden Şafaklı, kamu reformunun tüm bunlar nedeniyle çok önemli olduğunu belirtti.

banner134
Okan Veli Şafaklı, mevcut sistemde bir memurun hantal çalışıp, çalışmadığını söylemenin imkansız olduğunu kaydetti.

Güryay: Kayıt dışı ekonomi kayıt altına alınmadığı için kamu gideri yüksek görünüyor

Ekonomist Erdal Güryay da, devlet çalışanlarının tümünün verimsiz olduğunun söylenemeyeceğini kaydetti ve çok verimsiz daireler olduğu gibi çok verimli çalışan daireler de olduğunun altını çizdi.

Kamu çalışanlarının ekonomiye olan etkisini ölçmek için yapılması gerekenin aldıkları maaşları ve yaptıkları harcamaları ölçmek olduğunu ifade eden Güryay, ancak bunun da kamu çalışanlarının çok yüksek maaşlar aldığı anlamına gelmediğini ifade etti.

Güryay, ülkedeki asıl sorunun kayıt dışı ekonomi olup, bunun kayıt altına alınamaması nedeniyle kamuya ödenen giderlerin çokmuş gibi göründüğünü belirtti. Güryay, ayrıca kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınamaması nedeniyle kamu ödemelerinin ardından sosyal ödemeler için para kalmadığını kaydetti.

Kamu reformu ne zaman?

Kamu yönetimi üzerindeki siyasi etkiyi azaltmak, kamunun hesap verebilirlik yanında verimliliği de artırmayı hedefleyen Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı, hâlâ beklemede.

“Kamu Reformu” olarak da anılan yasa tasarısının hayata geçmesi ile kamuda ilerlemenin yeterlilik, bilgi ve deneyime göre olması hedefleniyor.

Tasarı, kamu görevlilerinin hizmet koşulları, nitelikleri, atama, terfi ve sorumluluklarına yönelik koşullarla birlikte kamu görevi dışındaki kamu hizmetlerine istihdam şekillerine ilişkin kuralları düzenliyor.

Yeni düzenleme ile birlikte; kamuda çalışanla çalışmayanın birbirinden ayırt edilerek çalışanın ödüllendirileceği, insan kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde değerlendirileceği yeni bir personel yönetimi anlayışının getirilmesini amaçlıyor.

Kamuda reform; istihdam şekillerinin yeniden düzenlenmesi ve geçici memur istihdam imkanının ortadan kaldırılması; üçlü kararname atamalarının kapsamının daraltılması, yöneticilik katmanlarının basitleştirilmesi ve tüm yöneticilik kadrolarına atanmaların liyakate dayandırılmasını kapsıyor.

Hayata geçecek çalışma ile kamu görevlisinin sınıfının dışındaki başka bir sınıf veya kadro dışındaki bir görevde ya da bulunduğu dereceden daha aşağı derecede çalıştırılamayacak.

Yeni düzenlemede; kamu görevlilerinin görevlerini başarı ile yerine getirip getirmedikleri ve görevleri sırasında gösterdikleri etkinlik-verimlilikleri kurumları tarafından yılda en az bir kez değerlendirilecek.

Performans değerlendirmesi; ‘genel performans’, ‘adaylığa ilişkin performans’ ve ‘yükselmeye

(terfiye) ilişkin performans değerlendirmesi olmak üzere 3 şekilde yapılacak. Yapılan değerlendirmede genel performansı olumsuz bulunan kamu görevlisi bir sonraki yıl için kademe ilerlemesi alamayacak.

Yeni çalışmada kamu görevlilerinin hangi şartlarda ve nasıl ‘ödüllendirildiğine’ ilişkin detaylar da

paylaşıldı. Önemli bir zararın önlenmesi ya da olağanüstü tehlike hallerinde örnek teşkil edecek çaba ve yararlılık gösteren, üstün çaba ve başarısıyla bağlı bulunduğu kuruma önemli yarar sağlayan; veya yararlı buluşlarla kamu giderlerinde önemli tasarruflar ve gelirlerinde önemli artışlar sağlayan kamu görevlilerine, bağlı bulundukları kurumun en üst amirinin önerisiyle Kamu Hizmeti Komisyonu’nca üç aylığa kadar ödül verilebileceği kaydedildi.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2018, 10:18
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75