banner6

Kamudaki taşeron işçilerine büyük haksızlık

banner37

Kamudaki taşeron  işçilerine  büyük haksızlık
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Taşeron işçi olarak kamuda çalışan ve ödemeleri düzgün yapılmaması nedeniyle bir süre önce Maliye Bakanlığı tarafından ödenmeye başlanan işçilerin Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarının yapılabilmesi için işveren olarak kaydettirilmesi isteniyor.

   Ancak bu durumda bu işçilerin işsizlik ödeneği hakkı olmayacak ve maaşlarından da işveren oldukları için her ay yaklaşık 2 bin 500 TL civarında kesinti yapılacak.

   Yani bir işçinin aylık maaşının asgari ücret olan 6 bin 90 TL olduğu düşünüldüğünde eline 3 bin 500 TL civarında bir para geçecek.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Hür-İş Genel Sekreteri ve Sosyal Sigortalar İdari Meclisi üyesi Ali Yeltekin ise Maliye Bakanlığı’na bağlı Merkezi İhale Komisyonu’nun bu işçilerin işveren olarak kaydedilmesi ısrarından vazgeçmediği sürece çok ciddi bir mağduriyet yaşanacağını ifade etti.

“Maliye Bakanlığı bu yanlıştan dönmelidir”

   Hür-İş Genel Sekreteri ve Sosyal Sigortalar İdari Meclisi üyesi Ali Yeltekin, devlette taşeron işçi olarak çalışan ve nisan ayı itibarıyla taşeron firmanın maaşlarını ödeyememesi nedeniyle de devlet tarafından ödenmeye başlayan 200 civarında işçinin sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının yapılabilmesi için işveren olarak kaydettirilmek istendiğini ifade etti.

   Ancak bu durumda işçilerin işsizlik ödeneği hakkı olmayacağını ve her ay da 2 bin 500 TL işveren katı payı ödemek zorunda kalacağını kaydeden Yeltekin, bunun ciddi bir mağduriyet yaratacağını belirtti. Yeltekin şu şekilde konuştu:

   “Sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının işveren olarak kaydettirilip, onun üzerinden yapılması isteniyor. İşverenlerin kesinlikle işsizlik parası yoktur. Bu insanlar arasında okullarda çalışanlar var. Okullar kapanınca bu çalışanlar işten durdurulacak. Eğer bu şekilde bir uygulama olacaksa bu insanlar işsizlik maaşı alamayacak. Hepsi mağdur olacak. Bildiğim kadarıyla 200’ün üstünde kişi bu duruma düşecek. Eğer Sosyal Sigortalar konusunda Maliye Bakanlığı’nın bu hizmet akidi ile ilgili ısrarı devam ediyorsa, bu insanlar mağdur olacak. Maliye bu yanlıştan dönmelidir. Hizmet akdini kabul edersek bu insanların hepsi işveren olur ve ayda 2 bin 500 TL işveren katkı payı ve sigortaları ödemekle mükelleftirler. Bu insanlar zaten 6 bin, 7 bin TL maaş alıyor. Ayrıca bu insanlar işten durduklarında da işsizlik maaşını alamayacak ve mağdur olacak”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104