Kamusal eğitim tel tel dökülüyor

banner37

Hükümetin öncelik verdiğini açıkladığı eğitim dökülüyor. İlköğretimde artan nüfus karşısında okul sayısı yetersiz kalırken, orta öğretimde ise sınav haftasının yaklaşmasına rağmen hâlâ öğretmen eksikliği var

banner87
Kamusal eğitim tel tel dökülüyor
banner90
banner99

KAMUSAL EĞİTİM SORUNLAR YUMAĞI… Kamusal eğitimde okulların açılmasının üzerinden bir buçuk ay geçti ancak sorunlar hâlâ çözülmedi. KTÖS’ün kısa süre önce yaptığı açıklamada Mağusa’da 3, Lefkoşa’da 1, Girne’de 5, Güzelyurt’ta 1 ve Karpaz’da 1 olmak üzere ülkede genelinde 11yeni okul ihtiyacı olduğu belirtildi. Ayrıca KTOEÖS’ten alınan bilgiye göre de; orta eğitimde sınavların 18 Kasım’da başlayacak olmasına rağmen hâlâ öğretmen eksiklikleri devam ediyor.

Ceren ÖZBİL


Hükümet yetkilileri öncelikleri arasında eğitimdeki sorunları çözmek olduğunu açıklarken, kamusal eğitimde okulların açılmasının üzerinden bir buçuk ay geçmesine rağmen sorunlar hâlâ çözülmedi.


Birçok okulda eğitim öğretmen, sekreter ve hademe eksiklikleri ile devam ederken, tehlike saçan okul binaları ve ülke nüfusundaki plansızlık nedeniylede tıklım tıklım dolu sınıflar sorunları daha da aşılmaz bir boyuta taşıyor.


İlköğretimde örgütlü olan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın (KTÖS) kısa süre önce yaptığı açıklamada Mağusa’da 3, Lefkoşa’da 1, Girne’de 5, Güzelyurt’ta 1 ve Karpaz’da 1 olmak üzere ülkede genelinde 11yeni okul ihtiyacı olduğu belirtildi.


Ayrıca Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’ndan (KTOEÖS) alınan bilgiye göre de; orta eğitimde sınavların 18 Kasım’da başlayacak olmasına rağmen hâlâ öğretmen eksiklikleri devam ediyor.


KIBRIS Gazetesi’ne konuşan KTOEÖS Eğitim Sekreteri Ömer Akkanat, orta eğitimdeki sorunlar hakkında bilgi verdi.

Akkanat: Öğretmen eksikliği nedeniyle hâlâ görülmeye başlanamayan dersler var


Akkanat, orta eğitimde sınav haftasının 18 Kasım’da başlayacağını ifade etti ve buna rağmen hâlâ matematik, bilgisayar ve almanca dersini öğretmen eksiklileri nedeniyle göremeyen öğrenciler olduğunu anlattı.


Bu dersleri göremeyen öğrencilerin sınavlara nasıl gireceğini soran Akkanat, “yetki karmaşası yaşandı. Mayıs’ta emekli olan öğretmenler yerine atama yapılmadı. Şimdi de birçok ders başlayamadı. Bilgisayar, Almanca ve matematik öğretmenleri eksik” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75