banner6

Kamusal işler taşeron şirketler aracılığıyla yürütülüyor!

banner37

Kamusal işler taşeron  şirketler aracılığıyla yürütülüyor!
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Eğitim Bakanlığı tarafından işe alınan 234 taşeron işçinin Başbakanlık önünde günlerdir süren çadır eylemi, kamuda çalışan ancak maaşları ve sosyal hakları, taşeron, yani özel şirketler tarafından yatırılan işçilerin yaşadığı mağduriyeti gözler önüne serdi.

   Ayrıca bu işçilerin bazılarının, siyasilerle bağlantılı şekilde işe alındıklarını anlatmaları da bu tartışmalara ayrı bir boyut kazandırdı.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, kamuda taşeron işçi çalıştırılmasının hem Anayasa’ya, hem de Kamu Görevlileri Yasası’na ayıkırı olduğunu söyledi.

   Bengihan ayrıca kamuda verimliliği artırmak için bu kişilerin taşeron aracılığıyla, ya da toplu sözleşmeyle değil, Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından yapılacak sınavla işe girmeleri gerektiğini belirtti.

   Bengihan, “Bu kişilerin devlet tarafından toplu sözleşme ile güvenceye alınması bir başka sorunu ortaya çıkaracaktır. Kamuda nitelikli istihdamın önünü kesecektir. Ancak bu kişilerin maaşlarını alması en demokratik haklarıdır. Bu insanlar eğer çalıştırıldıysa, bu insanların emeklerinin karşılığının verilmesi boyunlarının borcudur” dedi.

“Anayasa ve Kamu Görevlileri Yasası’na aykırı”

   KTAMS Başkanı Güven Bengihan, taşeron işçilerin, kamu kurum ve kuruluşlarında kamu görevlilerinin yaptığı hizmetleri yapmasının, hem Anayasa’ya, hem de Kamu Görevlileri Yasası’na aykırı olduğunu bildirdi.

   Anayasa’da kamusal görevlerin kamu görevlileri eliyle yapıldığının amir hükümle belirtildiğini ifade eden Bengihan, ancak son yıllarda özellikle UBP hükümetleri döneminde, yandaşları devlete istihdam şekli olarak yeni bir formül şeklinde taşeronluğun kullanıldığını söyledi.

   Bengihan, bugün hem Sağlık Bakanlığı’nda, hem İçişleri Bakanlığı’nda, hem Başbakanlığa bağlı bazı dairelerde, hem de birçok bakanlıkta, özel şirketler tarafından taşeron işçi olarak istihdam edilen kişilerin memur, ya da işçi olarak çalıştığını kaydetti.

   Güven Bengihan, bunun bir suç olduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

   “Bu durumun başlamasının başlıca nedeni, devlete geçici işçi olarak alınan ve bedenen güç gerektiren işler için işe alınan geçici işçilerin daha sonra memurluk görevine verilmesidir. Yani kamu görevlileri tarafından yürütülmesi gereken işler, hem işçiler, hem de özel şirketlerin taşeron olarak çalıştırıldıkları kişiler tarafından yapılıyor.

   Bu, kamunun verimsizleşmesinin, kurumsal hafızanın yitirilmesinin nedenidir. Ayrıca nitelikli ve bilgiye dayalı istihdam şeklini de engelleyen bir yöntemdir. Bunun da mimarı UBP hükümetleridir.

   Şu an okullardaki hademelik görevleri, geçici işçi adı altında istihdam edilenlerdi. Ancak hepsi yasaya aykırı ve partizanca bir şekilde memur görevi yapmak için dairelere görevlendirildi.

   Siyasi bir rant elde etmek için bu yapılıyor. Şu an gerek okullarda, gerek hastanelerde kamu işçilerinin yapması gereken görevler taşeron işçiler eliyle yapılıyor.”

“Liyakata dayalı bir sistem olmalı”

   Bengihan, bu kişilerin ilgili partinin örgüt başkanları eliyle taşeron şirket adı altında devlete istihdam edildiğini belirtti ve bunun da kamu görevlilerinin yapması gereken işleri taşeron firmaların istihdam ettiği kişilerin yapması demek olduğunu söyledi.

   Bunun en büyük mağduriyetini de kamusal alanlardan hizmet bekleyen halkın yaşadığını kaydeden Bengihan, “KTAMS olarak bilgi, beceri ve liyakata dayalı, fırsat eşitliğini öne çıkaran ve Kamu Hizmeti Komisyonu’nun açacağı münhâllerle bu görevlerin yapılması gerektiğini savunuyoruz. Yasalarımız bunu gerektiriyor. Şu an bu istihdamları yapanlar suç işlemektedir. Buna göz yumanlar da suç işlemektedir” dedi.

“Bir sorunu çözerken

başka sorun yaratmayalım”

   Güven Bengihan, taşeron işçilerin devlette toplu sözleşme ile işe alınmasının başka bir sorunu yaratacağından söz etti ve şöyle konuştu:

   “Bu kişilerin devlet tarafından toplu sözleşme ile güvenceye alınması bir başka sorunu ortay çıkaracaktır. Kamuda nitelikli istihdamın önünü kesecektir.

   Bu kişilerin maaşlarını alması en demokratik haklarıdır. Bu insanlar eğer çalıştırıldıysa, bu insanların emeklerinin karşılığının verilmesi boyunlarının borcudur. Ancak bir mağduriyeti gidermek için de niteliksiz bir şekilde istihdamın da önü açılamaz. Bu da doğru değildir.

   KTAMS nitelikli, bilgiye, ölçmeye, değerlendirmeye dayalı, fırsat eşitliğine dayalı bir istihdam şeklini savunuyor. Bu durum ilerleyen süreçte siyasi kadrolaşmayı getirecektir. İlerleyen süreçte de bundan kaynaklı kamuda verimsizlik oluşacaktır. Bunu da kabul edemeyiz.

   Bu insanların çalıştığı sürece emeklerinin karşılığını verecekler, ilgili yerlerde münhal açılacak, sınav yapılacak ve sınavı geçenler istihdam edilecek. Buna karşı değiliz. Ancak örgüt başkanlarının “başla işe” demesi ile toplu sözleşme veya bir başka yöntemle devlete istihdam edilmesini kabul etmiyoruz, doğru bulmuyoruz.”

“Biz kamuda fırsat eşitliğine

dayalı bir sistemi savunuyoruz”

   Güven Bengihan, taşeron şirketin bu insanlara karşı yaptığının kabul edilemez olduğunu belirtti ve çalışanlarını mağdur eden taşeron şirketlerin de en sert şekilde cezalandırılması ve artık ihalelere başvurmasının önlenmesi gerektiğini kaydetti.

   Bengihan, bu kişilerin verdikleri hizmetlerin karşılığının da ödenmesi gerektiğini söyledi ve şunları kaydetti:

   “Biz, kamuda verimliliğin kamu yararının ön planda tutulduğu bir sistem yaratılmasını istiyoruz. Bu da fırsat eşitliğine dayalı adil bir sınav istemi ile olur. Nitelikli ve liyakatli kişilerin işe göre istihdam edilmesi ile olur. Kişiye göre istihdam yapılmamalıdır. Hiç kimsenin parti rozetine bakılmaksızın, yaratacağı hizmete göre, vereceği katkıya göre istihdam yapılması gerekir.

   Bir abimin unutmadığım bir sözü var ve o da yapılan atamalara yönelik “bizim ülkemizde ne bildiğin değil, kimi tanıdığın önemlidir” şeklindeydi. Bu benim için önemli bir tecrübe olmuştur ve bu algıyı yıkmamız gerekiyor. Kimi bildiğimiz değil, neyi ne kadar bildiğimiz ve ne kadar kamusal fayda sağlayacağımız önemli olmalıdır.”

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2022, 10:30
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104