banner6

Kamyonlar denetlenemiyor

banner37

Yolların bozulmasında en büyük sebebin, kamyonların taşıdığı yüksek tonajlı yükler olduğu ileri sürülürken, bu konudaki denetimlerin yetersiz olduğu iddia edildi

Kamyonlar denetlenemiyor
banner151 banner143

İsmail VOLKAN

Ülkemizde karayollarının bozulmasında ve kazaların meydana gelmesinde en büyük sebebin, yüksek tonajlı yük taşıyan kamyonlar olduğu, bu konudaki denetimlerin ise yetersiz olduğu öne sürülürken, kamyonların taşıdığı yükü tartmak için gerekli kantarın polisin elinde bulunduğu, ancak taşınabilir kantarların arızalı olduğu öğrenildi.

Hem sürücüler hem de uzmanlar karayollarında fazla yük taşıyan kamyonlardan şikayetçi oldu.

Uzmanlar, Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre, trafiğe çıkacak kamyonların, yolun yapısına zarar vermeden seyredebilmesi için yönetmelikte belirtilen ağırlıkların üzerinde yükleme yapamayacağını söyledi.

Yolun dingil ağırlığına göre yapıldığını ve dingile ağırlık fazla gelince yollarda çukurlar oluştuğunu belirten uzmanlar, bu çukurların da darbelerle büyüyerek trafik kazalarına neden olabildiğini vurguladı.

Uzmanlar, “Ağır yük taşıyan kamyonlar yollarda büyük çukurlara neden oluyor. Bu da trafik kazalarına sebebiyet verebiliyor. Yetkililerin kamyonları 24 saat denetlemesi gerekli” dedi.

Sevay: Para yok diye bir açıklama kabul edilemez

Trafikte Kazasız Yaşam Derneği (TRAKAYAD) Başkanı Hüseyin Sevay, konunun yıllardır gündeme getirilmesine rağmen hiçbir ilerleme olmadığını söyledi.

Yetkililerin her zaman ‘yeterli bütçe yok. Oraya harcayacak paramız yok’ şeklinde açıklama yapmasının kabul edilemez olduğunu ifade eden Sevay, “Ülkede birçok gereksiz şeye para harcanıyor. Bir bakan değişiyor ve istediği yere aydınlatma, istediği yere beton ve ortasına da toprak dökebiliyor uzmanmış gibi. Eğitimli trafik mühendisimiz bile yok. Sistem yok diye söylüyoruz ama sistemi yönetenler de insan” şeklinde konuştu.

“Denetleme ve eğitim yetersiz”

Ülkenin yollarının durumunun ortada olduğunu ve bu sorunları görmek için uzman olmaya gerek kalmadığına işaret eden Sevay, sorunların sürekli gündemde olduğunu, bu nedenle problemlerin herkes tarafından bilindiğini kaydetti.

Kamyonların taşıdıkları yükler ve trafik içerisindeki saatleri konusunda daha önce uyarılar yaptıklarını kaydeden Sevay, “Yıllardır uyarıyoruz. Dikkate almıyorlar. Denetleme ve eğitim yetersiz” dedi.

Yetkililerin ellerinde imkan olmasına rağmen denetleme yapmadığını ifade eden Sevay, ülkede bazı şeylerin yenilenmesi ve kökten değişmesi gerektiğini yineledi.

“Kantarlar yanlış ölçüm yaptığı için kullanılmıyor”

Polis Basın Subaylığı’ndan edinilen bilgiye göre denetimlerin yapılması için polisin elinde bulunan taşınabilir kantarlar alındığı günden beridir arızalı. Kantarların yanlış ölçüm yaptığı ve tamirlerinin de mümkün olmadığı belirtildi.

Konuyla ilgili geçtiğimiz yıllarda seyyar kantarların kullanıma elverişli olmadığı anlaşılınca, ilgili makamların anlaşarak dört noktada sabit kantar yapma kararı aldığı da ifade edildi. Ancak, kaynak bulunamadığı için ilgili bakanlığın projeyi gerçekleştiremediği öğrenildi.

Arapköy, İskele Boğazı, Çamlıbel ve Haspolat - Taşkent arasında belirlenen yerlere sabit kantar yapma kararı alındığı ancak para olmadığı için uygulamaya geçilemediği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 08:27
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104