Kan bağışları, talebi karşılamıyor!

banner37

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kan Bankası Sorumlusu Ceyhun Bıkmaz, kan bağışlarının ülkedeki kan ihtiyacını karşılamamasından dolayı hastaların ailelerinden kan istemek zorunda kaldıklarına dikkat çekti:

banner87
Kan bağışları, talebi karşılamıyor!
banner90
banner99

HAVALAR SICAK, KAN BAĞIŞLARI AZALDI… Kan Bankası Sorumlusu Ceyhun Bıkmaz, ülkemizde kan bağışlarının istenilen düzeyde olmadığını belirterek, ellerinde yeterli miktarda stok olduğu sürece hastalara kan verebildiklerini, ancak stok azaldığında hasta yakınlarından kan istemek zorunda kaldıklarına dikkat çekti. Havaların sıcak olmasından dolayı kan bağışlarının her zamankinden daha da az yapıldığına işaret eden Bıkmaz, kan bağışlarının talebi karşılayacak bir düzeyde olmadıklarını belirtti

“BİLİNÇLİ BİR NESİL İÇİN OKULLARDA EĞİTİM VERİLMELİ”… Kan bağışı konusunda bilinçli bir nesil yetiştirilebilmek için eğitimin önemli olduğunu, okullarda, haftada en az bir ders verilmesi gerektiğini ifade eden Bıkmaz, bu sayede eğitim alan çocukların, ileride, düzenli kan bağışçısı olabileceklerini söyledi. Bıkmaz, kan bağışında bilinçli olmanın çok önemli olduğuna işaret ederek, sadece kana ihtiyaç olan zamanlarda değil, her zaman kan bağışı yapılmasının önemini vurguladı ve kan bağışının hayat kurtardığına dikkat çekti

“İŞİ DÖNDÜRECEK KADAR KAN BULABİLİYORUZ”… Kan bulmakta çok ciddi sıkıntısı yaşadıklarını belirten Bıkmaz, Thalassaemia hastalarının ayda 600 ünite kana ihtiyaç duymasına rağmen kendilerine ancak 300 üniteye yakın kan verebildiklerini söyledi. Thalassaemia hastalarına bazı aylarda 300 ünite kanı bile bulmakta zorluk yaşadıklarını ifade eden Bıkmaz, kanser hastalarına da ayda 100 ünite kan verdiklerini anımsattı. Ceyhun Bıkmaz, bir şekilde işi döndürebilecek kadar kan bulabildiklerini, ancak bunun talebi karşılayamadığını kaydetti

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ülkemizde kan ihtiyacı her geçen gün artmasına rağmen, kan bağışlarının yeterli düzeyde yapılmaması, stoklarının azalmasına ve hastaların kan bulamamasına neden oluyor.

Thalassaemia ve kanser hastaları için her ay rutin olarak yaklaşık 700 ünite kana ihtiyaç duyulurken, Kan Bankası’na ayda ortalama 800 ile 900 ünite kan bağışlanmasından dolayı söz konusu hastalara ihtiyaç duydukları rakamdan daha az kan verilmek zorunda kalınıyor.

Acil veya önceden planlanmış ameliyatlar ile trafik kazalarında kullanılabilecek olası kanlar da göz önünde bulundurulduğunda, ihtiyaç duyulan kan ile yapılan bağışların birbirine eşit gitmemesi çok ciddi bir sıkıntıya neden oluyor.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kan Bankası Sorumlusu Ceyhun Bıkmaz, kan bağışlarının istenilen düzeyde olmamasından dolayı hastaların ailelerinden kan istemek zorunda kaldıklarını vurguladı.

“Kan bulmakta zorlanıyoruz”

Kan Bankası’na ayda ortalama 800 ile 900 ünite kan bağışlandığını belirten Bıkmaz, bu rakamın yetersiz olduğunu ve talebi karşılayamadığını söyledi.

Bıkmaz, kan bağışının hem kana ihtiyaç duyan hastalara, hem de bağış yapan kişilere çok faydalı olduğunu belirterek, sağlıklı olan tüm bireyleri kan bağışı yapmaya davet etti.

Sağlıklı olan her erkeğin 3 ay, her kadının ise 4 ay arayla kan bağışında bulunabileceğini belirten Bıkmaz, trombosit bağışının ise ayda 2 kez yapılabileceğini ifade etti.

“Kan vermek ciddi bir prosedürden geçiyor”

Kan bağışının çok ciddi bir işlemden geçtiğini belirten Bıkmaz, şöyle devam etti:

“Bir ünite kanın 42 gün ömrü vardır. Bu süre yeterli uzunlukta olduğu için sürekli olarak kan bağışı alabiliyoruz. Kan vermek çok ciddi bir prosedürden geçiyor. Bir kişi kan vermeye geldiğinde önce gerekli formları doldurur, ardından da sağlık durumu elverişliyse kanı tamamen steril bir şekilde alınır.

Kan alındıktan sonra da çok ciddi bir emek gösteriliyor. Uzmanlarımız, bağışçıdan aldığı kandan iki tüp örnek alır ve o kanı hemen karantinaya alır. Eğer o kan daha sonra ilgili tahlillerden geçerse de buzdolaplarında stoklanır.”

“Ailelerden kan istemek zorunda kalıyoruz”

Ceyhun Bıkmaz, düzenli olarak kan bağışlayan kişi sayısının çok az olduğunu belirterek, kan bağışlamak için gelenlerin genellikle kan ihtiyacı olan aile yakınlarından oluştuğunu söyledi.

Bıkmaz, Kan Bankası’nda yeterli miktarda stok olduğu sürece hastalara sorunsuz bir şekilde kan verebildiklerini, ancak stoklarının azaldığı zamanlarda hastaların ailelerinden kan istemek zorunda kaldıklarını belirtti.

“Sıcak hava kan bağışlarını azalttı”

Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği’nin kan bulmakta kendilerine yardımcı olduğunu dile getiren Bıkmaz, derneğin sıklıkla kan bağışı kampanyaları yürüttüğünü, ancak buna rağmen zaman zaman kan bulmakta çok zorlandıklarını dile getirdi.

Kan bağışlarının talebi karşılayacak bir düzeyde olmadığını ifade eden Bıkmaz, kimi gün 20 kişinin, kimi günse bu rakamdan daha az kişinin kan vermeye geldiğini söyledi.

Şu anda havaların sıcak olmasından dolayı kan bağışlarının her zamankinden daha da az yapıldığını belirten Bıkmaz, “Thalassaemia hastaları ayda 600 ünite kana ihtiyaç duyarken, biz onlara ayda ortalama 300 ünite kan verebiliyoruz. Bazı aylarda 300 ünite kanı bile zor karşılıyoruz” dedi.

Ceyhun Bıkmaz, ayrıca kanser hastalarına da ayda 100 ünite kan verdiklerine de dikkat çekerek, bir şekilde işi döndürebilecek kadar kan bulabildiklerini, ancak bunun talebi karşılamadığını kaydetti.

“Bilinçli bir nesil için okullarda eğitim verilmeli”

Kan bağışı konusunda bilinçli bir nesil yetiştirilebilmek için ülke genelindeki tüm okullarda haftada en az bir ders çocuklara eğitim verilmesi gerektiğini dile getiren Bıkmaz, bu sayede bu çocukların ileride düzenli kan bağışçısı olabileceklerini vurguladı.

Bıkmaz, kan bağışında bilinçli olmanın çok önemli olduğuna işaret ederek, kan bağışına yönelik farkındalığın oluşabilmesi için gazete ve televizyon gibi medya organlarında kamu spotlarının yayımlanması gerektiğini söyledi.

“Halkımız ihtiyaç olmadan da kan bağışlamalı”

Ülke genelindeki neredeyse tüm devlet ve özel hastanelere kendilerinin kan verdiğini belirten Bıkmaz, “Bizim dışımızda sadece Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ile Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin kan bankaları var. Ancak onlara da zaman zaman bizden kan veriliyor” dedi.

Bıkmaz, sadece kana ihtiyaç olan zamanlarda değil, her zaman kan bağışı yapılması gerektiğini dile getirerek, kan bağışının hayat kurtardığına dikkat çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75