banner6

Kan lekeleri, boya ve duvar kağıdıyla kapatılmış

banner37

Vietnamlı Dam Thi Hop’un katil zanlısı olarak tutuklanan baba, oğul ve babaannenin tutukluluk süresi dün 6 gün daha uzatılırken, 45 yaşındaki zanlı S.S.’nin evde yok etmeye çalıştığı kan lekelerine ulaşıldı  

Kan lekeleri, boya ve duvar kağıdıyla kapatılmış
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

2017 yılında kayıp olduğu bildirilen, bir buçuk yıl sonra Ercan Havalimanı’nın yakınında halı ve battaniyeye sarılı halde çürümüş cesedi bulunan Vietnamlı Dam Thi Hop’un, öldürüldüğü evde duvara sıçrayan kan lekelerinin boya ve duvar kağıdıyla kapatıldığı belirlendi.


Dam Thi Hop cinayetiyle ilgili tutuklanan 45 yaşındaki baba S.S., 17 yaşındaki oğul S.S. ve 67 yaşındaki babaanne S.S.’den oluşan cinayet zanlısı aile üyeleri dün yeniden mahkemeye çıkarıldı ve tutukluluk süreleri 6 gün uzatıldı.


Polis, zanlı 1 olan 45 yaşındaki S.S.’nin boya ve duvar kağıdı yapıştırarak kapattığı kanlı duvardan alınan örneğin, DNA analizi için Türkiye Adli Tıp Kurumu’na gönderileceğini belirtti.

“Üç zanlının itiraf içerikli ifadeleri inceleniyor”


“Taammüden adam öldürme” ve “Adam öldürme” suçlamalarıyla tutuklanan üç zanlı dün sabah ek tutukluluk talebiyle Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve aleyhlerine 6 gün tutukluluk emri alındı.


Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen tutukluluk duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına savcı Senem Palabıyık, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü Adli Şube’de görev yapan Müfettiş Hüseyin Göymen’i dinletti. 

banner134


Göymen, 6 Ocak 2019 tarihinde Ercan-Gaziköy anayolu üzerinde ağaçlık alan içinde battaniye ve halıya sarılı bir ceset olduğunun bildirilmesi üzerine soruşturma başlatıldığını ve cesedin morga kaldırıldığını anımsattı.


Hüseyin Göymen, cesede 7 Ocak 2019 tarihinde Dr. İdris Deniz tarafından yapılan otopside vücudunun muhtelif yerlerinde 33 ayrı kesici delici alet yaralanması olduğunun belirlendiğini anımsatarak, cesedin 15.10.2017 tarihinde kayıp olduğu bildirilen Vietnam uyruklu Dam Thi Hop olduğunun tespit edildiğini belirtti.

“Seni ihbar edersem müebbet yersin”


Müfettiş Hüseyin Göymen, 12 Ekim 2021 tarihinde alınan bir ihbarda zanlı S.S. ile oğlu S.S.’nin Küçük Kaymalı’daki ikametgahlarının avlusunda kavga ettikleri sırada oğlunun, babasına, “Sen ancak kadın öldürün. Seni ihbar edersem müebbet yersin. Kadını attığın yeri de polise gösteririm” dediği; babasının ise oğluna “Seni de öldürürüm” şeklinde bağırdığı ve bu esnada babaanne zanlı S.S.’nin de yanlarında olduğuna dair bilgi verildiğine vurgu yaptı.


Söz konusu tartışma anının bölgede sakin bir kişi tarafından kayda alındığına dikkat çeken Göymen, görüntü ve ses kaydının emare alındığını ve soruşturma başlatıldığını mahkemeye aktardı.

“Oğul, babasının aleyhine ifade verdi”


Hüseyin Göymen, 17 yaşındaki zanlı S.S.’nin sorgusu esnasında, babası olan zanlı S.S.’nin Dam Thi Hop’u öldürdüğü ve cesedi babaannesi ile üçü birlikte, bulunduğu yere attıklarına dair itiraf içerikli ifade verdiğine vurgu yaptı.


Göymen, diğer iki zanlının da ifade verdiğini ve ifadelerin teyit ile tekzibinin yapılması gerektiğine işaret etti.


Göymen, katil zanlısı S.S.’nin 13 Ekim’de bir gönüllü ifade daha verdiğini ve bazı iddialarda bulunduğunu mahkemeye aktardı.


Göymen, mahkemeden temin edilen arama emri ışığında zanlının ikametgahında yapılan aramada, Dam Thi Hop’u öldürmekte kullandığı ağız uzunluğu 10 cm toplam uzunluğu 20.5 olan bıçağı, cesedi evden arabaya taşıdıkları el arabasını ve zanlı S.S. adına kayıtlı olan Suzuki model arabayı emare olarak aldıklarını kaydetti.


Müfettiş Göymen, evde Olay Yeri İnceleme ekibinin yaptığı incelemede, zanlı 1 S.S.’nin, duvarda Hop’a ait olduğu düşünülen kan lekelerini boya ve duvar kağıdıyla kapatmaya çalıştığını ve lekelerden alınan örneğin DNA analizi için Türkiye Adli Tıp Kurumu’na gönderileceğini anlattı.


Zanlıların ses analizlerinin yapılması gerektiğine, cep telefonu dökümlerinin temin edilip, incelenmesi gerektiğine, gönüllü ifadelerin teyit ve tekzibinin yapılacağına ayrıca maktule ait eşyaların arandığına dikkat çekip, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 6 gün tutuklu kalmasını talep etti.


Zanlıların avukatı Süleyman Özsoylular, talebe itiraz etmedi.


Yargıç Mine Ozankaya, meselenin ciddiyetine vurgu yaparak, istenen 6 günlük ek tutukluluk emrini verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104