Kan sıkıntısı kat kat arttı

banner37

Koronavirüs salgını nedeniyle birinci derece risk altında bulunan thalassemia hastaları normal zamanda olduğundan daha da büyük oranda kan sıkıntısı çekiyor. Hastaneye gitme korkusu yaşayan vatandaş kan vermeye yanaşmıyor

Kan sıkıntısı kat kat arttı
banner90
banner99

VAROĞLU: KAN SIKINTISI ESKİSİNDEN ÇOK… Thalassemia Derneği Başkanı Ahmet Varoğlu, ülkemizde, içinde bulunduğumuz olağan üstü durumdan dolayı vatandaşın hastaneye gitmeye korktuğunu, bu nedenle bağışçıların Kan Merkezi’ne kan vermek için uğramadığını vurguladı. Varoğlu, thalassemia hastalarının kan sıkıntısının içinde bulunduğumuz şu günlerde kat kat arttığına vurgu yaptı.

“ÖNLEM ALINMAZSA FELAKET OLUR”…   Varoğlu, yaşanabilecek herhangi bir kazada kana ihtiyaç duyulduğunda kan bulunamayacak durumda olunduğunun altını çizerek, önlem alınmaza felaketin kapıda olduğuna dikkat çekti. Varoğlu, Kan Merkezi’ne gitmeye korkan bağışçıların kanlarını verebileceği belirli noktalar oluşturularak önlem alınabileceğini belirtti.

Eniz ORAKCIOĞLU

Tüm Dünya’da yaşanan Koronavirüs salgınının ülkemizde de görülmesi ile yaşananlar thalassemia hastalarını da olumsuz yönde etkiledi. Birinci derece risk altında olan thalassemia hastaları normal zamanda olduğundan daha da büyük kan sıkıntısı çekiyor.

Thalassemia Derneği Başkanı Ahmet Varoğlu, vatandaşın içinde bulunduğumuz olağan üstü durumdan dolayı hastaneye gitmeye korktuğunu, bu nedenle bağışçıların Kan Merkezi’ne kan vermek için uğramadığını vurguladı.

Varoğlu, şu an bir trafik kazası yaşansa kazazedeye verilecek kan olmadığını söyleyerek, önlemler alınmazsa büyük bir felaketin kapıda olduğunu vurguladı. Varoğlu, Kan Merkezi’ne gitmeye korkan ve tedirgin olan bağışçıların kanlarını verebileceği belirli yerlerin kan alma noktalarına çevrilerek önlem alınabileceğini belirtti.

Varoğlu: Kan sıkıntısı kat kat arttı

Thalassemia Derneği Başkanı Ahmet Varoğlu, ülkemizde yaşanan Koronavirüsü vakalarının ve alınan tedbirlerin Thalasemia hastalarını olumsuz etkilediğinin altını çizerek, zaten normalde yaşanan kan sıkıntısının şu an hastanenin içinde bulunduğu durumdan dolayı kat kat arttığını vurguladı.

Varoğlu, vatandaşların hastaneye gitmeye korkar olduğunu anlatarak, Tabipler Birliği ve doktorların da halka “hastaneye zorunlu olmadıkça gitmeyin” çağrıları olduğunu ve vatandaşların kan vermeye gitmediğini söyledi.

“Trafik kazası olsa kan bulamayacak duruma geldik”

Varoğlu, şu anda genel anlamda bir kan sıkıntısı yaşandığına dikkat çekerek, bugün ciddi bir trafik kazası olsa kan bulamayacak duruma geldiğimizi söyledi. Bu konuda acil önlemler alınması gerektiğini kaydeden Varoğlu, “önlem alınmazsa ilerleyen günlerde yaşanacak sıkıntıları düşünmek dahi istemiyorum” dedi.

“Bağışçıların gidebilmesi için yerler belirlenmeli”

Varoğlu, Koronavirüsü’nün kandan bulaşmadığını hatırlatarak, Kan Merkezi’ne gitmeye korkan ve tedirgin olan bağışçıların kanlarını verebileceği belirli yerlerin kan alma noktalarına çevrilerek önlem alınabileceğini belirtti.

Bu sorunun çözümü ve belirli noktalarda kan alma yapılabilmesi için hem kendilerinin, hem de Kızılay yetkililerinin Sağlık Bakanlığı ile görüştüğünü kaydeden Varoğlu, henüz bu anlamda bir adım atılmadığını söyledi.

“Bağışçıları Kan Merkezi’ne götüremiyoruz”

Varoğlu, thalassemia hastalarının kendi buldukları bağışçı ve donörlerle kan ihtiyaçlarını gidermeye çalıştıklarının altını çizerek, kendi buldukları bağışçıların bile Kan Merkezi’ne kan vermek için gitmediğini vurguladı.

“Temizlik, hastaları tedirgin ediyor”

Thalassemia hastalarının risk altında olduğunu ve kan merkezinde yapılan temizlik konusunda tedirgin olduklarını söyleyen Varoğlu, her gün birçok hastanın telefonla kendisine ulaşarak kan ve temizlik konuları ile ilgili endişelerini dile getirdiklerini vurguladı. Varoğlu, gereken temizliğin merkezde yapıldığı konusunda kendisine bilgi verildiğini ama temizliğine yeterli olup olmadığı konusunda tedirginliklerinin devam ettiğini belirtti.

“Thalassemialı kişiler birinci derece risk altında ama çalışıyor”

Varoğlu, thalassemia hastalarının birinci derece risk altında sayıldığına vurgu yaparak, Bakanlar Kurulu’nun aldığı önlemler altında birinci derece risk altında olan kişilerin kesinlikle rapor kullanmaksızın izinli sayılacağını hatırlattı.

Varoğlu, sağlık sektöründe çalışan thalassemia hastalarının ise işe çağrıldığını ve henüz izin almadıklarını söyledi.

“Önlemler alınmazsa felaket olur”

Kan konusunda önlemler alınmazsa çok kötü günlerin kendilerini beklediğine, hatta felaket olacağına dikkat çekerek, bir thalassemia hastasının kan almadan en çok 3-4 gün idare edebileceğini daha sonra birçok hastalığın baş göstereceğini vurguladı.

“Koronavirüs testleri Thalassemia Merkezi’nde yapılıyor”

Varoğlu, aldığı duyum ve şikayetleri de dile getirerek, Koronavirüs testlerinin Thalassemia Merkezi içindeki bir laboratuvarda yapıldığını belirtti. Varoğlu bu testlerin daha izole bir yerde yapılması gerektiğinin altını çizerek, merkezdeki hasta ve çalışanların bu konuda tedirgin olduğunu kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75