Kan verin

banner37

Thalassemia Derneği Başkanı Varoğlu, kana sadece thalassemia hastalarının değil, diğer servislerde yatan hastaların da ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, çağrı yaptı:

Kan verin
banner90
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

  Thalassemia hastaları yine kan stoklarında yaşanan azalma nedeniyle sıkıntılı günler geçiriyor.

Thalassemia Derneği Başkanı Ahmet Varoğlu, pandemiden dolayı insanların Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne gitmeye korktuklarını, bu nedenle de kan verme merkezine uğramadıklarını söyledi.

Kızılay’ın bu anlamda belirli noktalarda kan aldığını ama bu kanında yeterli olmadığını ifade eden Varoğlu, günde 15-20 thalassemia hastasının kan aldığını buna göre, ayda 300-350 litre kana ihtiyaç olduğunu belirtti.

Varoğlu, bu miktarın yeterli olmadığını ama pandemi süresince idare etmelerine yeteceğini kaydetti.

Varoğlu, son günlerde yapılan kampanyalarla sorunun geçici bir süreliğine çözüldüğünü ifade ederek ilerleyen günlerde yeniden sıkıntıya düşülebileceğini söyledi.

   Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi’yle görüşerek “Gönüllü Kan Bağışçıları Birimi”ni oluşturduklarını ifade eden Varoğlu, birimin eski donörleri yani eski kan bağışçılarını tek tek arayarak kan bağışı için teşvik ettiklerini söyledi. Varoğlu, kana ihtiyacın her zaman olduğunu ve sadece thalassemia hastalarının değil diğer servislerde yatan hastalarında kana ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek, oluşturulan Gönüllü Kan Bağışçıları Birimi’nin kan bağışı için kampanyalar düzenlediğini kaydetti.

“300-350 litre kanla bir süre idare edebiliriz”

   Varoğlu, kanın hastalar için olan önemini sıralarken, thalassemia hastaları için her kan grubundan kana ihtiyaç olduğunu söyledi.

   Sosyal medya üzerinden de sürekli kan arayanlar olduğuna dikkat çeken Varoğlu, kan eksikliğinin olduğunu bu paylaşımlardan da anlaşılabileceğini belirtti.

   Varoğlu, thalassemia hastalarında günlük 15-20 kişinin kan aldığını ve ayda 300-350 litre kana ihtiyaç olduğunu söyleyerek, bu miktarın yeterli olmadığını ama pandemi süresince idare etmelerine yeteceğini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75