Kanakaria Kilisesi yılan yuvası oldu!

banner37

Boltaşlı köyündeki Kıbrıs’ın en eski kilisesi olarak bilinen Banayia Kanakaria Kilisesi, bakımsızlık ve ilgisizlik yüzünden otlarla kaplandı

Kanakaria Kilisesi yılan yuvası oldu!
banner90
banner99

Ayşe BULUT

Karpaz Yarımadası’nda, Boltaşlı köyündeki Kıbrıs’ın en eski kilisesi olarak bilinen Banayia Kanakaria Kilisesi sahipsiz kaldı.


Bakımsızlık ve ilgisizlik yüzünden etrafını otlar bürüyen kilise, neredeyse yılan yuvası oldu.


Bu tarihi yapıyı ziyarete gelen yabancı turistler ve Rumlar, bir yandan insan boyuna ulaşmış otlar arasında yürümekte zorlanırken, diğer taraftan da kilisenin her gün ziyarete açık olmaması yüzünden kapalı kapıların önünde kalıyor.


Kilisenin yakınında oturan 85 yaşındaki Erol Kahraman isimli bir vatandaş, imkanlar dahilinde anahtarını muhtardan aldığı kilisenin kapısını, turistlere açıyor.


banner134
Kilisenin etrafında insan boyuna ulaşan otlar, ziyaretçilerin yürümesine de engel oluyor.


Köy Muhtarı Turgay Aslan, yetkilileri bir an önce göreve davet ederek kilisenin bakımını yapmasını istedi.


Kıbrıs adasının en eski kilisesi

Karpaz Yarımadası’nda, Boltaşlı köyünde, anayol üzerinde yer alan Banayia (Banaya) Kanakaria Kilisesi’nin ilk inşa tarihinin 5.-6. Yüzyıllar olduğu düşünülüyor.


Kıbrıs adasının en eski kilisesi olarak biliniyor. Arap akınları sonucunda 7. Yüzyıl’da tahrip görmesinden dolayı tadilat gördü. 1160 yılındaki bir depremle yeniden hasar aldı. Bunun üzerine yapılan yenilemede çok kubbeli bir kilise inşa edildi. Söz konusu yapım evresi 14. Yüzyıl’a değin devam etti. Apsis kısmı ve Nartextekikorinth tarzındaki sütun başlıkları eski kiliseye aittir. Apsis bölümünde yer alan mozaik 525-550 yılları arasına tarihlenmekte olup bir bölümü çalınmıştır. Bunların büyük bir bölümü sökülüp yurt dışına pazarlandığından çok azı günümüze kadar gelebilmiştir. Kısa zaman önce kilisenin tarihi çanı da çalınmıştı.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tzourou İra
Tzourou İra - 2 yıl Önce

1. Kilisenin adı Banagia değil Panağia (Meryem ana)
2. Kilise Arap akınları sonucunda tahrip olması ardından 7. yüzyılda tekrar inşa edildi. 1978-1979 yılları arasında kilisenin eşsiz mozaik sanat eserleri, Türk tarihi eser kaçakçısı Aydın Dikmen tarafından Almanya'ya kaçırılıp satıldı. Peg Goldberg özel koleksiyonuna kadar varan eserler Kıbrıs hükumeti ve Kıbrıs kilisesinin açtığı mahkeme sonucu tekrar ana vatana 1991 senesinde iade edildi. Karar Chikago mahkemesinden çıktı. Eserler Kıbrıs Bizans müzesinde sergileniyor..... Bu teferruatları neden göz ardı ediyorsunuz ?

SIRADAKİ HABER

banner75