Kanatları güçlü bir Federasyon modeli gündemde

banner37

Başbakan Tufan Erhürman, Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen toplantı sonrasında basına açıklamalarda bulundu.

Kanatları güçlü bir Federasyon modeli gündemde
banner90
banner8

Erhürman, hükümeti oluşturan 4 siyasi parti lideri olarak Cumhurbaşkanı Akıncı ile görüştüklerini ifade ederek, gündemin Kıbrıs sorunu olduğunu belirtti.

Erhürman, Akıncı’nın Amerika ziyareti ardından ilk kez koalisyon ortaklarının bir araya geldiğini de ifade ederek, daha etraflı bir biçimde değerlendirme yapma imkanı bulduklarını kaydetti.

Erhürman açıklamasında şunları ifade etti:

banner134
“Bugün güney Kıbrıs tarafından merkezi yanı değil, kanatları güçlü olan bir federasyon modeli gündeme getiriliyor. Anastasiadis’in bugüne kadarki klasik pozisyondan ayrılmasının nedeni olarak satır aralarında, Kıbrıslı Türkler’in siyasi eşitlik konusundaki olması gereken durumunu kendi halkına anlatamayacağını düşündüğünden olarak yorumlamaktayız.”

Erhürman, Crans Montana’dan sonra böyle bir yapıyı ortaya çıkarmanın çok da büyük farklı bir şey söylemek olmadığını da kaydederek, önemli olanın federasyon modelinde merkezden verilecek yetkilerin neler olduğunu ifade etti.

Erhürman, “bizim Türk tarafı olarak talep ettiğimiz yeni bir yöntemle, kapsamlı bir şekilde ucu bucağı belli olan şekilde, bu işi kapatacak sonuç odaklı müzakere talebimiz değişmiyor” diyerek ortalığı bulanıklaştırıp, yeni bir şey varmış gibi bir hava yaratmanın statükonun devamına yarayacağını ifade etti.

Erhürman sözlerine şöyle son verdi:

“İyimser açıdan bakarsak, siyasi eşitliği anlatamazsa, kanatları güçlü bir federasyon modeline geçmeyi tercih ediyor. Bugüne kadar müzakere masasında merkezi yanı güçlü bir federasyonda ısrar ederken, Türk tarafı da kanatları güçlü bir federasyondan bahsediyordu. Hızla bu yapılabilir. İşi zamana yaymak ve statükoyu koruma ihtimali de vardır. Bunu düşünmek istemiyoruz tabii.”

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 15:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75