banner6

Kanatlı: İş yasası neden değiştirilmedi?

banner37

YKP Yürütme Kurulu üyesi Murat Kanatlı, CAS çalışanlarının süren direnişi üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Kanatlı: İş yasası neden değiştirilmedi?
banner150 banner151 banner143

Kanatlı, açıklamada İş Yasası konusunda mahkeme kararlarının olduğu 1996’dan bugüne görev alan tüm Çalışma Bakanlarının ortaya çıkan krizden sorumlu olduğunu söyleyip, gereğini yapmayan CTP’nin bugün CAS çalışanlarının yanındaymış gibi yapmasının samimi olmadığını söyledi. Açıklama şöyle:

1996 yılında bugünkü CAS Genel Müdürü Fikret Çavuşoğlu, KTHY’deki işinden çıkarıldığı için mahkemeye başvurmuş, konu karşı tarafın talebi ile Anayasa Mahkemesine havale edilmişti. 7/1996 sayılı Anayasa Mahkemesi kararında 22/1992 sayılı İş Yasası’ndaki ilgili maddeler üzerinden “iş aktinin feshine ilişkin kararın geçersiz olduğu” gerekçesi ile işlem olamayacağı yani işten çıkarılan birinin tazminatlarını alabileceği ama işe geri dönüş imkanı olmadığına karar vermişti.

Yasa daha sonra bazı değişikliklere uğramasına rağmen, haksız işten çıkarılmalar konusunda herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Yasanın mevcut hali nedeniyle, ILO’nun ilgili sözleşmelerine aykırı olarak, işveren tazminatı vererek yani parasını ödeyerek haksız da olsa herhangi bir toplu veya bireysel iş sözleşmesini çiğneyebilir ve herhangi bir kişiyi işten çıkarabilir.

Bu dönem içinde çeşitli defalar CTP hükümette bulunmuş, Çalışma Bakanlığını 7/1996 karardan haberdar birçok CTP’li isim yapmıştır ama hiçbiri emekçinin haklarını koruyacak şekilde İş Yasasında değişikliğe gitmemiştir.

Bugün CAS eylem çadırı önünde güzel sözler söyleyen CTP liderliği bu nedenle samimi değildir, eylem çadırında olanlar eğer işlerine geri dönemezlerse bunun bir sorumlusu da 22/1992 sayılı İş Yasasını değiştirmeyen CTP ve direk olarak 1996 yılından bugüne Çalışma Bakanlığı yapmış CTP’nin atadığı eski bakanlar olacaktır.

Ortada bir uzlaşmazlık olmasına rağmen sendika ile işveren arasında uzlaştırma kurulunu aylar sonra toplayan ama onun da etkisiz kalmasına göz yuman bugünkü UBP-DP hükümeti de elbette yasa tanımaz konumdadır. UBP-DP hükümeti sistematik olarak emekçilerin haklarına saldırmaktadır. CAS’ta yaşananlar da bu çerçevede değerlendirilmesi gerekir…

CAS’ta yaşanan süreç basit bir işten atma ve eylem hali değil, ülkede kırıntısı kalan emek haklarının, o son kalan küçük kısmının da işlevsiz hale getirilmesi için gerçekleştirilen operasyondur.

Böylesi koşullar altında YKP, direnen CAS çalışanları ile dayanışma halinde olamaya devam edecektir…

YKP, İş Yasasının ILO sözleşmelerine uygun hemen şimdi değiştirilmesini talep eder…

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2017, 13:23
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110