Kanlıköy Göleti kurudu, 10 binlerce balık öldü

banner37

Ülkemizin en önemli sulama göleti konumundaki, 1 milyon 130 bin metreküp kapasiteye sahip Kanlıköy Göleti’nin sadece yüzde 3’lük kısmında su kaldı… Toplu balık ölümleri ise, endişe yarattı

banner87
Kanlıköy Göleti kurudu, 10 binlerce balık öldü
banner99

İbrahim FEVZİOĞLU

Ülkemizin en önemli sulama göletlerinden biri olan Kanlıköy Göleti, kuraklık ve tarım arazileri için kontrolsüz su çekimi nedeniyle kurudu… Gölet içerisindeki 10 binlerce balık öldü, göletten su içen birçok hayvan ise susuz kaldı…

Taşken Doğa Parkı yöneticilerinin müdahalesiyle gölette ölmek üzere olan 8 bin tane balık ise kurtarıldı.

1 milyon 130 bin metreküp kapasiteye sahip olan göletin yüzde 3’lük kısmında su kaldı… Toplu balık ölümleri ise, ekolojik denge için endişe yarattı…

Ölü balıkların günlerdir su yüzünde bulunduğu, bu nedenle bölgede ağır ve rahatsız edici koku olduğu belirtildi.

Basat: 8 bin adet balığı kurtardık

Taşkent Doğa Parkı Direktörü Kemal Basat, Kanlıköy Göleti’ndeki su miktarının binde bir oranında yani barajın yüzey alanının yüzde 3’lük kısmında su olduğunu belirtti.

banner9
İhbar üzerine gölete gittiklerinde ölmekte olan balıkları tespit ettiklerini ve yaklaşık 8 bin adet balığı kurtardıklarını söyleyerek göletin dolması gereken seviyeye geldiği zaman balıkları yeniden oraya bırakacaklarını ifade etti.

Basat, “Keşke son balığa kadar kurtarabilseydik, elimizden geleni yaptık” dedi.

“Vanalar kapatıldı ama geç kalındı”

Kemal Basat, gölette tespit ettikleri durumla ilgili İçişleri Bakanlığı ile Çevre Koruma Dairesi’ne bilgi verdiklerini belirterek yetkililerin duruma hemen müdahale ederek, tarım arazilerine su verilen vanaları kapattıklarını söyledi.

“Ama ne yazık ki geç kalındı” diyen Basat, eğer bir hafta önce vanalar kapatılsaydı, kışın gelmesiyle yağmurlardan dolayı bu üzücü durumun yaşanmasının engellenebileceğini ifade etti.

Ülkemizde yaşanan kuraklık ve bilinçsizce su tüketiminin Kanlıköy Göleti’ndeki su miktarını binde bir oranında azalttığına dikkat çeken Basat, suyun kullanımının kontrollü bir şekilde olmasının önemine değindi.

Basat, “Su İşleri Dairesi, balıklar ve organizmalarla alakalı Su Ürünleri Birimi, bitki ve yabani hayvanlar ile alakalı Çevre Koruma Dairesi ve Kaymakamlık ile belediyeler bu durumdan sorumludur. Bu kuruluşlar anlaşmalı olarak görev dağılımı yapabilirlerse ve ülkemizde ortalama 40 tane göleti haftalık olarak kontrol edebilirlerse hiçbir yerde artık böyle bir katliam yaşanmaz” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2018, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96