Kanser bildirimi zorunlu olacak

banner37

Kanser Hastalığı Bildirim Yasa Tasarısı’nı görüşmek üzere dün HP Milletvekili Jale Refik Rogers Başkanlığında toplanan Cumhuriyet Meclisi İdari Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi, yasa tasarısını komiteden geçirdi

Kanser bildirimi zorunlu olacak
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ülke genelinde kanser teşhisi konulan vakaların belirlenmesi ve kontrol altına alınması için yapılan çalışmalar sonucunda dün Halkın Partisi (HP) Milletvekili Jale Refik Rogers Başkanlığında toplanan Cumhuriyet Meclisi İdari Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi, Kanser Hastalığı Bildirim Yasa Tasarısı’nı komiteden geçirdi.

Söz konusu tasarı ile ülke genelinde kanser teşhisi konulan vakaların belirlenmesi ve kontrol altına alınması için kanser bildiriminin zorunlu hale getirilmesi, kanser verilerinin toplanması, işlenmesi, kaydedilmesi, değerlendirilmesi, haritalandırılması ve paylaşımı ile ilgili gerekli yöntemlerin belirlenmesi hedefleniyor.

HP Milletvekili Jale Refik Rogers, kanserin kayıt altına alınması için çok uzun bir süredir çalışma yapıldığını belirterek, söz konusu yasa tasarısı ile birlikte Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Onkoloji Servisi’nde Kanser Kayıt Birimi’nin kurulacağını, bunun yanı sıra tasarı ile ülkenin kanser haritasını oluşturmayı hedeflediklerini ifade etti.

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail, dernek olarak söz konusu yasanın meclisten geçmesi için çok uzun yıllar boyunca mücadele ettiklerini belirterek, yasa ile birlikte ülkemizde bir kanser haritasının oluşturulacağını söyledi.

Kocaismail, kanser haritasıyla ülkemizde kanser hastalığının en yoğun olarak görüldüğü bölgelerin belirlenebileceğini dile getirerek, yasa tasarısının komiteden geçmesine katkı koyan herkese teşekkür etti.

Kanserin bildirimi zorunlu olacak

Bu tasarının yasallaşması durumunda kanser bildirimi zorunlu bir hastalık olacak.

KKTC’de faaliyet gösteren üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve/veya tüzel kişiler bünyelerinde teşhis edilen kanser vakalarına ilişkin verileri Yataklı Tedaviler Kurumları Dairesi’ne bildirmekle yükümlü olacak.

Türkiye Cumhuriyeti’nde tedavi görenlerin bildirimi, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC Sağlık İşleriyle görevli bakanlıklar arasında yapılacak protokol çerçevesinde sağlanacak.

Denizaşırı olmayan başka bir ülkede tedavi görenlerin verilerine ulaşımı kanserle savaş misyonu taşıyan KKTC’de tescilli dernekler aracılığı ile olacak.

Üçüncü bir ülkede teşhis edilen veya tedavi gören hastalara ait bildirimler ise hastalar tarafından yapılacak.

Üniversite, kamu kurum ile kuruluşları bilgilendirilecek

KKTC’de faaliyet gösteren üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve/veya tüzel kişiler, bünyelerinde teşhis edilen kanser vakalarına ilişkin verileri, bakanlık tarafından Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girecek bir kararname ile belirlenecek usulde bildirecek.

Bakanlık aktif kanser kayıtçılığı kapsamında yetkilendirilmiş olduğu gezici kanser kayıt elemanları vasıtası ile ilgili sağlık kuruluşlarındaki kanser hastalarına ait bilgileri aktif olarak da toplayabilecek.

Denge, hasta hakları ve veri sağlayıcı hakları gözetilecek

Bu tasarının yasalaşması durumunda toplanan verilerin paylaşılmasında denge ilkesi, hasta hakları ve veri sağlayıcının hakları gözetilecek.

Bir yandan kanser kayıtlarında hakkında bilgi yer alan kişilerin, kişisel ve aile yaşamlarının gizliliği hakkında saygı gösterilecek, öte yandan veri tabanında yer alan bilgilerin ciddi bilimsel araştırmalarda kullanılmasından yarar görecek olan gerçek ve/veya tüzel kişilerin bundan mahrum kalmama hakkı dikkate alınacak.

Bilgiler gizli kalacak

banner134
Kanser hastalarına ilişkin bildirimlerin ve bu bildirimlere ilişkin kayıt verilerinin birinci derece sorumluluğu bakanlığa ait olacak.

Bakanlığa bağlı birimlerde görevli her eleman, ulaştığı verilerin ve öğrendiği bilgilerin gizli kalmasından şahsen sorumlu olacak.

Kanser kayıt çalışmaları sırasında hangi verilere kimlerin hangi düzeyde ulaşabileceği, hangi verilerin nasıl ve hangi şartlarda işlenip saklanacağı veya paylaşılacağına ilişkin diğer koşullar bakanlık tarafından hazırlanacak ve Bakanlar Kurulu’nca onaylanarak Resmi Gazete’de yayınlanan tüzükle düzenlenecek.

Veri sağlayıcıları ve veri kullanıcıları için de Kişisel Verileri Korunması Yasası’nda öngörülen esaslar çerçevesinde korunacak.

Kanser bildirimi yapmamak suç

Tasarıya göre, kanser bildiriminden sorumlu olduğu halde bildirim yapmayan ve bakanlık tarafından görevlendirilen kayıt elemanlarına kanser hastaları ile ilgili verileri vermeyerek bu yasa kurallarına uymayan gerçek ya da tüzel kişiler ilk tespitte 15 gün içerisinde bakanlığa bilgi vermeleri için uyarılır.

Uyarıyı dikkate almayan gerçek ya da tüzel kişiler bir suç işlemiş olur ve haklarında ilgili tarihte yürürlükte olan brüt asgari ücret tutarında idari parası cezası uygulanabilir.

Ayrıca bu suçun mahkemeye intikali ve kişinin mahkumiyeti halinde gerçek ya da tüzel kişiler ilgili tarihte yürürlükte bulunan brüt aylık asgari ücretin 2 katına kadar para cezasına çarptırılabilir.

Rogers: Yasa ile kanser haritası oluşturulacak

Halkın Partisi Milletvekili Jale Refik Rogers, kanserin kayıt altına alınması için çok uzun bir süredir çalışma yapıldığını belirterek, dün Kanser Hastalığı Bildirim Yasa Tasarısı’nın Cumhuriyet Meclisi İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi’nden geçirildiğini ifade etti.

Rogers, söz konusu yasa tasarısının meclisten geçmesiyle herhangi bir kanser vakasını teşhis eden laboratuar ile özel veya kamu kuruluşu hastanelerinin kanser vakalarını Sağlık Bakanlığı’na bildirmek zorunda kalacaklarını dile getirdi.

Kanser Hastalığı Bildirim Yasa Tasarısı ile birlikte Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin Onkoloji Servisi’nde Kanser Kayıt Birimi’nin kurulacağını belirten Rogers, bunun yanı sıra tasarı ile ülkenin kanser haritasını oluşturmayı da hedeflediklerini kaydetti.

Rogers, kanserin ülkemizdeki en yaygın hastalık olduğunu dikkat çekerek ülkede yaşayan her ailede bir kişinin kanser hastalığıyla yüzleştiğine vurgu yaptı.

Rogers, ülkemizde kanserle mücadele kapsamında yapılan birçok bilimsel araştırmada farklı analizlerin ortaya çıkabileceğini belirterek, çevre sorunlarının kanser hastalığını tetikleyebilmesinden dolayı söz konusu yasa tasarısıyla oluşturulacak olan kanser haritasıyla, kanserin yoğun olduğu bölgelerin görülüp müdahalelerde bulunmasının sağlanabileceğini ifade etti.

Kocaismail: Yasa ile kansere büyük bir darbe vurulacak

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail, dernek olarak Kanser Hastalığı Bildirim Yasa Tasarısı’nın meclisten geçmesi için çok uzun yıllar boyunca mücadele ettiklerini belirterek, dün söz konusu yasanın Cumhuriyet Meclisi İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi’nden geçmesinden dolayı memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Kocaismail, söz konusu yasa ile birlikte ülkemizde bir kanser haritasının oluşturulacağını ve bu haritayla ülkemizde kanser hastalığının en yoğun olarak görüldüğü bölgelerin belirlenebileceğini dile getirdi.

Haritanın yetkililere kanserin yoğun olarak görüldüğü bölgelerde ne gibi önlem alması gerektiğini göstereceğini kaydeden Kocaismail, böylece ülkemizdeki kanser vakalarının azaltılması için çalışmaların yapılabileceğine vurgu yaptı.

Kocaismail, ülkemizdeki en yaygın kanser çeşidinin meme, prostat ve kolon kanseri olduğuna dikkat çekerek, söz konusu kanser türlerinin tedavisinin diğer türlere göre daha kolay olduğunu söyledi.

Kanser Hastalığı Bildirim Yasası’nın meclisten geçmesinin ardından kansere büyük bir darbe vuracağımıza inandığını belirten Kocaismail, söz konusu yasa tasarısının komiteden geçmesine katkı koyan herkese teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75