Kanserle mücadelede çok güzel bir adım

banner37

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail, ülke genelinde kanser teşhisi konulan vakaların belirlenmesi ve kontrol altına alınması için başlatılan yasa çalışmalarını değerlendirdi

Kanserle mücadelede  çok güzel bir adım
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

Ülke genelinde kanser teşhisi konulan vakaların belirlenmesi ve kontrol altına alınması için yasa çalışmaları başlatıldı.

Bu doğrultuda Kanser Hastalığı Bildirim Yasa Tasarısı’nın gönderildiği Cumhuriyet Meclisi İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi yaz tatilinde de tasarıyı görüşmeye başladı.

Tasarı ile ülke genelinde kanser teşhisi konulan vakaların belirlenmesi ve kontrol altına alınması için kanser bildiriminin zorunlu hale getirilmesi, kanser verilerinin toplanması işlenmesi, kaydedilmesi, değerlendirilmesi, haritalandırılması ve paylaşımı ile ilgili gerekli yöntemlerin belirlenmesi hedefleniyor.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail, Kanser Hastalığı Bildirim Yasa Tasarısı’nı değerlendirdi.

Tasarı ile ilgili detaylı bir şekilde konuşmak için daha çok erken olduğunu kaydeden Kocaismail, ancak böyle bir yasanın ülke için acil bir ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı.

Kocaismail: Yaz tatilinde bile çalışılıyor

Bu yasanın kanser hastalığıyla mücadele için çok önemli olduğuna işaret eden Kocaismail, komitenin de yaz tatili demeden bu yasa tasarısı üzerinde çalışmasının çok sevindirici olduğunu kaydetti.

Kocaismail, “bu tasarı ülke için çok umut vericidir. Ayrıca komitenin seçim yasakları süresinde ve yaz tatilinde de bu tasarıyı görüşmesi bizi mutlu etti. Görüşmelere bu konuyla ilgili sivil toplum örgütleri de dahil edildi. Bu konuda çalışma yapan herkese çok teşekkür ederiz” dedi.

banner134
Yasa tasarısı bildirim zorunluluğu içeriyor

Bu tasarının yasallaşması durumunda kanser bildirimi zorunlu bir hastalık olacak. KKTC’de faaliyet gösteren üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve/veya tüzel kişiler bünyelerinde teşhis edilen kanser vakalarına ilişkin verileri Yataklı Tedaviler Kurumları Dairesi’ne bildirmekle yükümlü olacak.

Türkiye Cumhuriyeti’nde tedavi görenlerin bildirimi, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC Sağlık İşleriyle görevli bakanlıklar arasında yapılacak protokol çerçevesinde sağlanacak.

Denizaşırı olmayan başka bir ülkede tedavi görenlerin verilerine ulaşım kanserle savaş misyonu taşıyan KKTC’de tescilli dernekler aracılığı ile olacak.

Üçüncü bir ülkede teşhis edilen veya tedavi gören hastalara ait bildirimler hastalar tarafından yapılacak.

Üniversite, kamu kurum ile kuruluşları bilgilendirilecek

KKTC’de faaliyet gösteren üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve/veya tüzel kişiler, bünyelerinde teşhis edilen kanser vakalarına ilişkin verileri, bakanlık tarafından Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girecek bir kararname ile belirlenecek usulde bildirecek.

Bakanlık aktif kanser kayıtçılığı kapsamında yetkilendirilmiş olduğu gezici kanser kayıt elemanları vasıtası ile ilgili sağlık kuruluşlarındaki kanser hastalarına ait bilgileri aktif olarak da toplayabilecek.

Denge, hasta hakları ve veri sağlayıcı hakları gözetilecek

Bu tasarının yasalaşması durumunda toplanan verilerin paylaşılmasında denge ilkesi, hasta hakları ve veri sağlayıcının hakları gözetilecek.

Bir yandan kanser kayıtlarında hakkında bilgi yer alan kişilerin, kişisel ve aile yaşamlarının gizliliği hakkında saygı gösterilecek, öte yandan veri tabanında yer alan bilgilerin ciddi bilimsel araştırmalarda kullanılmasından yarar görecek olan gerçek ve/veya tüzel kişilerin bundan mahrum kalmama hakkı dikkate alınacak.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 08:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75