banner6

Kanunsuz tabanca tasarrufundan yargılanacak 

banner37

Evinde bir tabanca ve iki adet canlı mermi bulunan Ö.E., teminatla serbest bırakıldı 

Kanunsuz tabanca tasarrufundan yargılanacak 
banner99

Özel Haber - Emine UYSAL ÇALUDA 

   Bir döviz bürosuna giderek, “Malımı geri verin. Yoksa kötü olacak” diyerek tehditte bulunan ve tutuklandıktan sonra evinde bir adet tabanca ile iki adet canlı mermi ele geçirilen zanlı Ö.E. teminatla serbest bırakıldı. 
   “Kanunsuz ateşli silah ve patlayıcı madde tasarrufu” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı Ö.E., dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. 
   Yargıç Nil Elodie Çeliker’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Hasan Boşnak,   tanık olarak polis memuru Birtan Başaran’ı dinletti. 
   Mahkemede yeminli şahadet veren Başaran, zanlı Ö.E.’nin 31 Aralık 2022 tarihinde saat 15.00 raddelerinde Lefkoşa’da, Marmara Bölgesi’nde ikametgahında mahkeme emri ile Lefkoşa Adli Şube Amirliği’nde görevli polis ekibi tarafından yapılan arama neticesinde, konu ikametgahın yatak odasındaki duvar dolabı içerisinde bir adet Blow marka tabanca ve bu tabancaya takılı şarjörü içerisinde kanunsuz patlayıcı madde olan iki adet 7.65 mm çapında canlı merminin bulunup, emare alındığını kaydetti. 

“Tabanca benimdir ve nerede bulduğum beni ilgilendirir”

   Polis memuru Birtan Başaran, zanlının tabanca ile ilgili ilk etapta “Tabanca benimdir ve nerede bulduğum beni ilgilendirir” diyerek sözlü beyanda bulunduğunu anlattı. 
   Başaran, zanlının gönüllü ifade verip, tabancanın ölen kardeşi Yücel Erol’a ait olduğunu ve kardeşi öldükten sonra birlikte sakladıkları yerden alıp, evine götürdüğünü ve hatıra için sakladığını beyan ettiğini mahkemeye aktardı. 

“Döviz bürosu sahibini tehdit etti”

   Birtan Başaran, zanlının 30 Aralık 2022 tarihinde bir döviz bürosuna giderek, vezne çalışanına, “Malımı geri isterim. Patronuna söyle. Yoksa kötü olacak” demesi üzerine tutuklandığını anlattı.
   Tahkikatın tamamlandığını belirten Başaran, KKTC vatandaşı olan zanlının yargılanıncaya değin 
mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti. 
   Yargıç Nil Elodie Çeliker, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 25 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı muteber iki kefilin 250 bin TL değerinde şahsi kefalet senedi imzalaması ve  
haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşullarına bağlı olarak tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104