Kapalı Maraş konusunda somut bir adım atılmasının zamanı geldi

banner37

Kapalı Maraş konusunda somut bir adım atılmasının zamanı geldi
banner8

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, 18 Haziran 2019 tarihinde Bakanlar Kurulu Sözcüsü olarak Maraş’a dair basına açıklama yaptı.

Özersay’ın açıklaması şöyle:

banner134
“Artık kapalı Maraş konusunda somut bir adım atılmasının zamanı gelmiştir. Bu çerçevede uzman bir ekip oluşturarak bu alan içerisinde bilimsel bir envanter çalışması yapılması için harekete geçme kararı aldık. Uluslararası alanda faaliyet gösteren isimlerden de yararlanılarak oluşturulacak olan ekip, kapalı Maraş’ta yer alan tapu kayıtları, taşınır ve taşınmaz mülklerin durumu, Vakıf mallarının saptanması, alt yapının durumu, çevre açısından risk taşıyan unsurlar gibi hususları içerecek kapsamlı bir envanter çalışması yapmakla ve bunu Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı’na raporlamakla görevlendirilecek.

Envanter çalışması sonucunda yapılacak raporlama ertesinde ortaya çıkacak verilere dayalı olarak bundan böyle atılacak olan adımlar da daha sağlıklı şekilde değerlendirilebilecektir. Hükümet olarak envanter çalışması ertesinde atacağımız bir sonraki adımda kapalı Maraş’ın eski sakinlerinin ve Vakıar İdaresinin mülkiyete dair hak ve menfaatlerine halel gelmeyecek şekilde hareket edeceğiz.

Hukuken KKTC toprakları içerisinde askeri bölge statüsünde olan kapalı Maraş’ta oluşturulacak olan ekibin çalışma yapabilmesi için Bakanlar Kurulu özel bir karar üreterek fiilen çalışmanın yapılmasının koşullarını hazırlayacaktır. Bu çerçevede yapılacak olan bilimsel çalışmaya gönüllü olarak katkıda bulunmak isteyen isimlere de önümüzdeki haftalarda genel bir çağrı yapılacaktır.

Hükümet olarak önümüzdeki günlerde, hem Sayın Cumhurbaşkanı hem de Cumhuriyet Meclisimizde temsil edilen siyasi parti Başkanlarıyla bu konuda görüş alış-verişinde bulunacağız.”

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2019, 17:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sedanur
Sedanur - 2 yıl Önce

Allah işinize qolayliq versin,bizlerde duaciniziq.

Sedanur
Sedanur - 2 yıl Önce

Allah işinize Qolayliq versin,bizlerde duaciniziq.

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75