Kapalı Maraş vakıf malı değilse neden kira ödediniz?

banner37

KIBRIS TV’ye konuşan Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Benter, Kapalı Maraş’ın  vakıf malı olduğunu ve 300 yıl boyunca da vakıf malı olarak kullanıldığına işaret ederek, aksi iddiada bulunanlara soru yöneltti:

Kapalı Maraş vakıf malı değilse neden kira ödediniz?
banner8

“VAKIF MALINA TECAVÜZ OLURSA, HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATIRIZ”… Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter, İngiliz tapu kütükleri incelendiğinde Maraş’ın Abdullah Paşa, Lala Mustafa Paşa ve Bilal Ağa Vakfı’na ait olduğunun görüldüğünü belirterek, “Vakıf malına tecavüz olursa hukuki süreç başlatırız” dedi. Vakıf mallarına sahip çıkmanın görevi olduğunu kaydeden Benter, “Çözüm çok basit. Vakıf malı Evkaf’a devredilecek. Hak iddiası olan, sözleşmesini yapıp binasını kullanacak. Bu kadar net” şeklinde konuştu.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter, Kapalı Maraş’ın 300 yıl boyunca vakıf malı olarak kullanıldığını belirterek vakıf mallarının el değiştiremeyeceğine vurgu yaptı.  

Benter, vakıfların hayır işleri ve iyilik yapmak için kurulduğunu ifade ederek Osmanlıların adayı fethetmesinden sonra Lala Mustafa Paşa, Abdullah Paşa ve Bilal Ağa’nın Maraş bölgesini vakfettiğini söyledi.

KIBRIS TV’de Hasan Hastürer’in hazırlayıp sunduğu ‘Hasan Hastürer İle Bugün’ programına konuk olan Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Benter, Kapalı Maraş’a yönelik açıklamalarda bulundu.

Kapalı Maraş bölgesindeki tarla ve arazilerin 300 yıl boyunca vakfılar tarafından kiralandığını kaydeden Benter, kira gelirleriyle de fakirlere yardım edildiğini; öğretmenler ile imamların maaşlarının ödendiğini ve birçok hayır işlerinin yapıldığını söyledi. 

Benter, vakıfların din, dil ve ırk ayrımı olmaksızın hayır işi yaptığını belirterek bu geleneğin yüzyıllarca devam ettiğine işaret etti. 

“Vakıf malları, sonsuza kadar vakıflarındır”

“Hal böyleyken 300 yıl vakıf malı olan Maraş, ansızın şahısların üzerine nasıl geçti?” diye soran Benter, Kapalı Maraş’ın vakfedilmiş araziler üzerine kurulmuş bir yer olduğunun altını çizdi.

Kapalı Maraş’ın toprağının vakfedildiğini ve vakfedilen bir şeyin sonsuza kadar ‘vakıf’ olarak kaldığını vurgulayan Benter, “Rumlar, İngilizler ve Türkler, herkes Kapalı Maraş’ın vakıflara ait olduğunu ve 300 yıl vakıfların kontrolünde kullanıldığını ve topluma faydalı işler yapıldığını kabul ediyor” dedi.

Vakıf kanunları ve uluslararası hukuka göre bir vakıf malının ‘sonsuza kadar vakfa’ ait olduğunun altını çizen Benter, İngilizler ve kilisenin buna karşı çıkarak ‘devredilebilir’ iddiasında olduğunu söyledi.

Benter, “Vakıf malı nasıl şahıs malı oldu? Bu uluslararası hukuka aykırıdır” dedi.

İngiliz İdaresi’nin 1944 yılında geçirdiği Taşınmaz Mal Yasası’nın yürürlüğe girmesinden sonra İngilizlerin Kapalı Maraş da dahil olmak üzere birçok arazi için yılda 2 bin 230 pound kira ödemeye başladığını belirten Benter, bu ödemelerin 1944’ten 1959’a kadar yapıldığını söyledi.

1945 yılına ait Evkaf’ın gelir ve giderlerini yansıtan bir belgeyi de gösteren Benter, Kapalı Maraş ve birçok arazi için ödenen kiraların okul yardımlarında kullanıldığının görüldüğünü kaydetti.

Benter, Kıbrıs Cumhuriyeti döneminde de aynı kiranın 1962’ye kadar ödendiğini belirterek, 1963 olayları çıkınca kira ödemelerinin durduğunu ifade etti.

“Kapalı Maraş vakıf malı değilse neden kira ödediniz?”

Benter, “Kapalı Maraş vakıf malı değilse neden Evkaf’a kira ödediniz?” diye sordu.

İngiliz tapu kütükleri incelendiğinde Maraş’ın Abdullah Paşa, Lala Mustafa Paşa ve Bilal Ağa Vakfı’na ait olduğunun belirlendiğini dile getiren Benter, Mağusa Kaza Mahkemesi’nin Maraş’ın tamamen Evkaf’a ait olduğu kararını verdiğini; bu kararın daha sonra Yüksek Mahkeme tarafından onaylandığını söyledi.

banner134

2005’te mahkeme kararı alındığında, 6 ay içinde karara itiraz edilebileceğini söyleyen Benter, kimsenin karara itiraz etmediğini belirtti.

Benter, ardından Rum tarafının avukatının, “biz 6 ayda itiraz edemedik haberimiz yoktu, bu süreyi uzatın” diye talepleri olduğunu, mahkemenin de reddettiğini söyledi.

Şu an için 2002 ve 2005 kararlarının geçerli olduğunu söyleyen Benter, “Hukuk devletiysek, mahkemelerimizin aldığı kararlara uyacaksak, Maraş vakıf malıdır. Zaten belgeler de aynı şeyi söylüyor” şeklinde konuştu.

Benter, “Maraş vakıf malıdır ve vakıf malına tecavüz olursa hukuki süreç başlatırız” dedi.

Vakıf mallarına sahip çıkmanın görevi olduğunu belirten Benter, “Çözüm çok basit. Vakıf malı Evkaf’a devredilecek. Hak iddiası olan, sözleşmesini yapıp binasını kullanacak. Bu kadar net” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88