banner6

Kapalı Maraş’ın ganimetçileri

banner37

Gazimağusa polisi, farklı tarihlerde Kapalı Maraş’a girip çaldıkları eşyaların bir kısmını hurdacılara satan, bir kısmı da tasarruflarında bulunan 4 kişiyi tutukladı

Kapalı Maraş’ın ganimetçileri
banner151

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa polisinin bir hırsızlık meselesiyle ilgili başlattığı soruşturma, Kapalı Maraş’a kaçak olarak girip hırsızlık yapan 4 kişilik bir çeteyi ortaya çıkardı.


Zanlılar her ne kadar aleyhlerindeki suçlamaları reddetseler de, polis, zanlıların farklı tarihlerde Kapalı Maraş’a girerek bir çok eşya sirkat ettiklerini, bazılarını hurdacılara sattıklarını, bazılarınınsa tasarruflarında tespit edildiğini belirtti.


Birinci derece askeri yasak bölge olan Kapalı Maraş içerisinden, 2021 yılı içerisinde, farklı tarihlerde, çok sayıda su motoru, elektrik kablosu, tabela ve ev eşyası çalan  C.G., T.G., C.Ö. ve H.K. tutuklandı.


Polis, ihbar üzerine, zanlılara ait evlerde yaptığı aramada, Kapalı Maraş’tan çalınan çok sayıda eşyayı bulup emare zapt etti.


Meseleyle ilgili tutuklanan 4 zanlı dün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve  aleyhlerine  soruşturma maksatlı 5’er gün tutukluluk emri alındı.


Yargıç Umut İnan’ın huzurunda gerçekleşen dünkü tutukluluk duruşmasında, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Fırat Kızıltunçlar, meseleyle ilgili olgu ve gelişmeleri aktarması için, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Cafer Erenköylü’yü tanık kürsüsüne çağırdı.


Tanık polis Cafer Erenköylü, zanlıların, 2021 yılı içerisinde Gazimağusa’da meydana gelen ‘Birinci derece  askeri yasak bölgeyi ihlal, sirkat ve kasti hasar’ suçlarından methaldar olduklarını söyledi.


Cafer Erenköylü, zanlıların, 2021 yılı içerisinde, Kapalı  Maraş içerisinden, farklı tarihlerde, birçok kez, çok sayıda eski ev eşyası, elektrik kablosu, su motorları ve tabela sirkat ettiklerini söyledi.


Erenköylü, aldığı bir ihbarı değerlendirerek, zanlıların evlerinde arama yaptığını ve Kapalı Maraş içerisinden sirkat edilen birçok emareyi zapt ettiğini kaydetti.


Tanık polis, 12 Ocak’ta zanlı C.G.’nin evinde mahkeme emriyle yaptığı aramada, konu ikametgah içerisinden, Kapalı Maraş’tan sirkat edilen eski çeşmeler, Rumca yazılı tabela, eski tahta kaplı buzdolabı, çok sayıda elektrik kablosu ve elektrik trafosuna ait olduğu düşünülen birçok parçayı bularak emare alındığını anlattı ve C.G.’nin evinin yanındaki kulübede, C.G.’nin T.G’ye ait olduğunu söylediği, KIB-TEK’e ait 18 kilo ağırlığında mozaik kabloyu bulduğunu söyledi.


Zanlı T.G.’nin evindeki aramada ise 2 adet eski kola kasası, içerisinde muhtelif eşyalar bulunan tahta sandığı bulup emare zapt ettiğini kaydeden tanık polis, C.Ö.’nün evinden İsa motifli haç, 2 adet eski avize, eski araba plakaları, 2 adet tabela, demir çeşme vanaları, Rumca yazılı eski hikaye kitapları, elektrik kabloları, eski elektrik sobası ve detektör bularak el koyduğunu ifade etti.


Tanık polis, şahadetinin devamında, soruşturma sonucu, zanlı H.K.’nin, bölgedeki bir hurdacıya, geçtiğimiz iki ay içerisinde 200, Ağustos ayı içerisinde ise 550 kilo ağırlığında bakır motor içi satıp, 33 bin TL temin ettiğini tespit ettiğine dikkat çekti.


Tanık polis, tutukladığı zanlılar aleyhine başlattığı soruşturmasını çok yönlü sürdürdüğünü belirtti ve C.G.’nin gönüllü ifade vererek suçlarını itiraf ettiğini anlattı.


Diğer zanlıların makul olmayan izahatlarına değinen tanık polis, zapt ettiği emarelerin Kapalı Maraş’a ait olduğunu tespit ettiğini söyledi.


Tanık polis, mahkemeden, soruşturmasını tamamlayabilmek, aradığı diğer emareleri bulabilmek için süre istedi.


Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Umut İnan, polisin talebini uygun buldu ve zanlıların 5’er gün poliste tutuklu kalmalarına izin ve emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110