Kapılar açıldı özlem bitti

banner37

Ledra Palace, Beyarmudu, Akyar, Metehan, Bostancı, Lokmacı, Yeşilırmak, Derinya ve Aplıç sınır kapıları, dünden itibaren 7 günlük negatif antijen veya PCR testi şartıyla yeniden geçişler başladı

Kapılar açıldı özlem bitti
banner90
banner99

SAAT 18.00’E KADAR 8 BİN 229 GİRİŞ-ÇIKIŞ… Dokuz sınır kapısı, dün sabah saat 05.00 itibarıyla yeniden geçişlere açıldı. Güney’den Kuzey’e geçenler Lokmacı kapısında “Hoş geldiniz” pankartı ve lokma ikramı ile karşılandı. Geçiş kapılarından dün saat 18.00’e kadar toplam 8 bin 229 giriş-çıkış yapıldı. Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye 4.344 giriş işlemi; KKTC’den Güney Kıbrıs’a ise 3 bin 885 çıkış işlemi oldu. En fazla geçiş, Metahan’dan oldu. Buna göre, Metehan'da Güney’den Kuzey’e 1.812, Kuzeyden Güney’e 1636; Lokmacı’da Güney’den Kuzey’e 467, Kuzeyden Güney’e 358 geçiş oldu.


Koronavirüs önlemleri çerçevesinde Kıbrıs’ta iki kesim arasında bir yılı aşkın süredir bazıları tamamen kapalı olan, bazılarında da sınırlı geçişlerin yapılabildiği 9 sınır kapısı, dün sabah 08.00 itibarıyla yeniden geçişlere açıldı. Güney’den Kuzey’e geçenler Lokmacı kapısında “Hoş geldiniz” pankartı ve lokma ikramı ile karşılandı.


Geçiş kapılarından dün saat 18.00’e kadar toplam 8 bin 229 giriş-çıkış yapıldı.

KKTC ile Güney Kıbrıs arasındaki sınır kapılarından dün 05.00 ile 18.00 saatleri arasında toplam 8 bin 229 giriş-çıkış işlemi gerçekleştirildiği bildirildi.

Polis Genel Müdürlüğü Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye 4 bin 344 giriş işlemi; KKTC’den Güney Kıbrıs’a ise 3 bin 885 çıkış işlemi olmak üzere toplam 8 bin 229 karşılıklı giriş- çıkış işlemi gerçekleştirildi.

Geçişlerin kara giriş kapılarına göre dağılımı şöyle:

“Metehan’dan Güney’den Kuzey’e bin 812 giriş, Kuzey’den Güney’e bin 636 çıkış, Ledra Palas’tan 236 giriş, 228 çıkış, Lokmacı’dan 467 giriş, 358 çıkış, Akyar’dan 352 giriş, 375 çıkış, Derinya’dan 188 giriş, 115 çıkış, Beyarmudu’ndan 822 giriş, 743 çıkış, Bostancı’dan 325 giriş, 266 çıkış, Yeşilırmak’tan 129 giriş, 155 çıkış ve Aplıç’tan 13 giriş, 9 çıkış.”

Test şartı


Sağlık Teknik Komitesi’nin epidemiyolojik durum değerlendirmesine göre şu anda seviye-2 (turuncu) olarak belirlenen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne geçişlerde, 7 günlük negatif antijen veya PCR testi aranacak.

İki taraftan herhangi birinde Covid-19 sayılarında artış kaydedilmesi durumunda ise Sağlık Teknik Komitesi ve uzmanların yapacağı değerlendirme sonucu seviyeler yükseltilebilecek.
 

Tatar ve hükümet yetkililerinden ziyaret


Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, dün yeniden karşılıklı geçişlere açılan Metehan Sınır Kapısı ve Lokmacı Kapısı’nı ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.  

Metehan Sınır Kapısı’nda Tatar, Polis Genel Müdürü Ahmet Soyalan ve Lefkoşa Polis Müdürü Hüseyin Kadir Çete’den bilgi aldı.  

Daha sonra Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Başbakan Ersan Saner, Lokmacı sınır kapısını ziyaret etti, incelemelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Tatar ve Başbakan Saner’e Lokmacı kapısını ziyaretinde Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve bazı yetkililer eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Tatar ve Başbakan Saner, Lefkoşa Polis Müdürü Hüseyin Kadir Çete’den Lokmacı kapısından geçişlerle ilgili bilgi aldı. Tatar ve Saner, ayrıca Lokmacı’da aynı saatlerde ziyaretlerde bulunan Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, HP milletvekilleri Ayşegül Baybars ve Gülşah Manavoğlu ile selamlaştı, kısa bir sohbette bulundu. Tatar, ziyareti sırasında, yabancı bir turist ile de sohbet etti.


Cumhurbaşkanı Tatar ve Başbakan Saner, Lokmacı kapısı önünde basına açıklamalarda bulundu. Tatar ile Saner’in ziyaretine Rum basını da ilgi gösterdi. Ardından Tatar ile Saner, Arasta bölgesini gezerek, bölge esnafıyla sohbet etti. 

 

Tatar: Geçişlerde ayrımcılık olmaması gerektiğini BM’ye aktardık

Cumhurbaşkanı Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Covid-19 salgın sürecini “en iyi şekilde yönettiğini” ifade ederek, iki kesim arasında eş zamanlı olarak dokuz kapının açılması ile bir hareketlilik başlamak üzere olduğunu söyledi.  

Tatar, geçiş kapılarının yeniden açılması yönündeki kararların alınmasında yürüttükleri “titiz ve önemli çalışmalarından” dolayı İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi ile Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi üyelerine, Başbakan ve Bakan’a teşekkür etti.

Tatar, Covid-19 salgın sürecinin “soğukkanlılıkla yönetilmiş” olduğunu ve şu anda bakıldığında vaka sayısının azaldığını ancak salgının halen devam ettiğini ve “çok dikkatli” olunması gerektiğini söyledi. Tatar, “maske, hijyen ve sosyal mesafe kurullarına uyularak bu süreçlerin yönetilmesi çok önemlidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiades ile önceki gün geçiş kapılarıyla ilgili bir değerlendirme yaptıklarına işaret ederek, Kıbrıs Rum tarafının da iradesini ortaya koymasıyla karşılıklı geçişlerin başladığını söyledi.

Tatar, ayrıca KKTC olarak geçişlerde bir ayrımcılığın olmaması gerektiği görüşünde olduklarını ifade ederek, “Burada her türlü vatandaşımız gidip gelebilmeli çünkü bildiğiniz bazı ayrımlar yapılmaktadır ve bu bir takım sıkıntılara yol açmaktadır. AB vatandaşları dışında üçüncü ülke vatandaşları da geçebilmeli… Biz bunları BM’ye de aktarmış durumdayız çünkü keyfi uygulamaların doğru olmadığını düşünmekteyiz. İnsan hakları açısından Kuzey’e geçmek isteyenler geçebilirler. Dolaysıyla bunları da dün (önceki gün) değerlendirdik” dedi.

Tatar, “Önümüzdeki sürecin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Tabii ki son 15 aydır kapıların kapalı olması ve birtakım olumsuzluklarla çok büyük bedeller de ödenmiştir. Esnafımız, iş insanlarımız, iş dünyamız çok büyük mağduriyetler yaşamıştır. Öğrencilerin geri gelmesi, dış dünyaya ve geçişlerin açılması ile ekonomiye bir hareketlilik, bir canlılık geleceğini düşünmekteyiz.”

Esnafa, iş dünyasına, Polis Genel Müdürlüğü’ne, sağlık çalışanlarına, gümrük görevlilerine de teşekkür eden Tatar, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tüm sıkıntılara rağmen yoluna devam etmektedir. Ben hiçbir zaman karamsar olmadım, her zaman umutlu oldum, bu süreci de aştıktan sonra ekonomi eski boyutlarına ulaşacaktır” dedi. 

“Anastasiadis’e bir mesajınız var mı?” şeklindeki soruyu yanıtında Cumhurbaşkanı Tatar, Anastasiadis ile çevrim içi toplantı yaptıklarını hatırlatarak, şunları kaydetti: “Bu gelişmeden dolayı mutluyuz çünkü biz iki taraf arasında karşılıklı adımlara ve güven inşa edilmesini inanıyoruz. Tüm kurallara uyularak, geçişlerin başarılı bir şekilde devam etmesini umuyoruz. Bu iletişimin ve etkileşimin ilişkilerimizi geliştireceğini umuyorum çünkü günün sonunda Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumların iyi iletişimi ve temasları olmalıdır. Her şeyin, ekonomi de daha iyi olacağını umuyorum çünkü salgından dolayı ekonomik olarak hepimiz sorunlar yaşadık. Salgının kademeli olarak ektisini azaltmasıyla ekonominin iyileşmesini, insanların istihdam olanakları bulmasını umuyoruz… Ve her anlamda kendi insanlarımızın yararına iş birliği yapabileceğimizi ümit ediyorum”.

 

Saner: Her iki taraf için de hayırlı olacak
 


Başbakan Saner, “16 aylık bir süreç ve bu sürecin sonunda kapıların yeniden açılması inanıyorum ki her iki taraf için de hayırlı olacaktır” dedi.

Saner, Covid-19 salgın sürecini KKTC’nin dünyadaki diğer ülkelere kıyasla çok daha iyi bir şekilde atlatıldığını ifade ederek, “Covid-19 hastalığına yakalanan ve hayatını kaybeden insan sayımız diğer ülkelerle mukayese edemeyecek kadar azdır” dedi.

Saner, KKTC sadece Güney Kıbrıs’tan geçişlerle değil, dünyanın her tarafından ciddi bir talep ile karşı karşıya olduğunu söyleyerek, “Bizler de hükümet olarak bu geçişlerin gerek Güney Kıbrıs ile gerekse eş zamanlı olarak tüm kapıların açılmasıyla gerekse Ercan Devlet Havalimanı’ndan turistlerin Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği kriterler çerçevesinde adaya gelişlerine imkan yaratmış bulunmaktayız” dedi. 

Başbakan Saner, “Tüm bunlar ülke ekonomisinin bir an önce toparlanması ve bu Covid-19 sürecini en kısa sürede atlatılması açısından bizler için çok önemlidir. Burada tek amacımız var; sağlıktaki başarımızı ekonomik olarak da pekiştirmek, bunun için canla başla çalışıyoruz” dedi.

Saner, “Bizim en büyük iki gelir kaynağımız; turizm ve yükseköğrenimden sağlanmaktadır. Yükseköğrenimde de bakan çok ciddi çalışmalar içerisindedir. Güz döneminde de yüksek sayıda öğrenci getirmek için çalışmalarımız paralel olarak devam etmektedir” diye konuştu.

 

Rum Polis Basın Sözcüsü’nden açıklama
 


Rum Polis Basın Sözcüsü Hristos Andreu, sınır kapılarının dün yeniden geçişlere açılması konusunda bir açıklama yaptı.

Rum haber kaynaklarına göre, dün sabah Ledra Caddesi’ni (Lokmacı barikatı) ziyaret eden Rum Polis Basın Sözcüsü Hristos Andreu, gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm geçiş noktalarında sabahın erken saatlerinden itibaren ilgili elamanların görevlendirildiğini, geçişlerin herhangi bir olay olmaksızın normal şekilde seyrettiğini belirtti.

banner134
Tüm geçiş kapılarının, Ledra Caddesi hariç, saat 06.00’da açıldığını söyleyen Andreu, Ledra Caddesi’nin 08.00’de açıldığını ifade etti.
 

Epidemiyolojik durum haftalık olarak değerlendirilecek
 


Liderlerin vardığı anlaşma uyarınca, Sağlık Teknik Komitesi, epidemiyolojik durumu haftalık olarak değerlendirecek ve geçiş noktalarında hangi seviyenin uygulanacağına karar verecek.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi ise, ülkeye ada dışı giriş kriterlerini ve ülke seviyelerine göre renklerini her hafta güncelleyecek.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Türkiye Cumhuriyeti ise şu an için seviye-2 (turuncu) olarak belirlendi.

Uygulanacak seviyeler şöyle:

 

Koyu Kırmızı:

Son 14 gün içerisinde bu ülkelere seyahat geçmişi olan kişilerin ülkeye girişi yasaktır.

KKTC vatandaşları, son 72 saat ve adaya girişte negatif PCR test sonucu ve 14 gün karantina şartı ile ülkeye giriş yapabileceklerdir.
Kırmızı:

Aşılı olup olmadığına bakılmaksızın, yolculuk öncesi, son 72 saat negatif PCR sonucu ve 10 gün karantina şartı ile ülkeye giriş yapılabilecektir.
Turuncu:

Aşılı veya hastalığı geçirmiş ise yolculuk öncesi son 72 saat negatif PCR sonucu ile karantinasız giriş.

Aşısız ise yolculuk öncesi son 72 saat negatif PCR sonucu ve 10 gün karantina.
Sarı:

Aşılı veya hastalığı geçirmiş ise yolculuktan önce son 72 saat negatif PCR sonucu ile karantinasız giriş.

Aşısız ise yolculuktan önce son 72 saat negatif PCR sonucu ve 7 gün karantina.
Yeşil:

Aşılı veya hastalığı geçirmiş ise kısıtlama yok.

Aşısız ise yolculuk öncesi son 72 saat negatif PCR sonucu ile karantinasız giriş.
Gri:

Girişler, bireysel başvuru ile özel izne tabi.
Genel Kurallar:

•Tüm giriş kapılarında PCR / LAMP / ANTİJEN testleri uygulanabilir.

•Aşılı kişi: Aşı programını tamamlamış. Son dozdan 14 gün sonrasından 6 aya kadar.

SINOVAC BIOTECH: 2 DOZ

SINOPHARM: 2 DOZ

COMIRNATY (Pfizer/Biontech): 2 DOZ

VAXZEVRIA (Astrazeneca/Oxford): 2 DOZ

COVID-19 Vaccine Janssen / Johnson and Johnson: 1 DOZ

SPUTNIK V: 2 DOZ

MODERNA: 2 DOZ

•Hastalığı geçirmiş kişi: Seyahat öncesi 30-180 gün arasında pozitif PCR testi sonucu ibraz etmesi.

•18 yaş altı çocuklar aşılı ebeveynleri ile, gelmiş oldukları ülke kategorisine göre, belirtilen PCR test kuralları (6 yaşını doldurmuş çocuklar)doğrultusunda ülkeye giriş yapabileceklerdir.

•Yolcular son 14 gün içinde ayak bastıkları/ bulundukları ülkeler arasında en yüksek risk grubundaki ülkeye göre değerlendirileceklerdir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75