Kapılar için top liderlerde

banner37

Başbakan Tufan Erhürman, Derinya Kapısı’nda dün yaptığı incelemelerin ardından yaptığı açıklamada Derinya Kapısı’nın geçişlere bu pazartesi, Aplıç Kapısı’nın da 10 gün içerisinde hazır olacağını açıkladı

banner87
Kapılar için top liderlerde
banner90
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Açılmaları bir anlamda yılan hikâyesine dönen Derinya ve Aplıç Kapılarının geçişlere ne zaman hazır olacağı ile ilgili tarihi ilk kez Başbakan Tufan Erhürman, dün saat 13.00’te Derinya Kapısı’nda yaptığı incelemelerin ardından yaptı.
   Başbakan Tufan Erhürman, hükümet olarak “geçici tedbirlerle” Derinya Kapısı’nın 1 Ekim Pazartesi günü, Aplıç Kapısı’nın da 10 gün sonra 8 Ekim Pazartesi günü geçişlere idari ve teknik yönden hazır hale getirileceğini açıkladı.
   Başbakan Erhürman, kapılardan geçişlerin ne zaman başlayacağı ile ilgili kararın da iki lider tarafından anlaşıldıktan sonra alınacağını bildirdi.
   Öte yandan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ‘geçici tedbirlerle’ KKTC’ye giriş yapılırken iki, çıkarken de iki muhaceret memurunun görev yapabileceği kabinler ile birlikte, gümrük, sigorta ve turizm personeli için Metehan Sınır Kapısı’nda boş duran 3 kabin Derinya Sınır Kapısı’na yerleştirildi. Buna ek olarak polis karakol binası ile erkek ve kadın tuvaleti yapıldığı da açıklandı.
   Yoğunluğa göre Akyar Sınır Kapısı’ndan personel görevlendirilmesi de yapılabileceği belirtilirken, kapıya gelen otobüslerin şeritleri zorlamaması için alan oluşturuldu.
   Ayrıca, Derinya ve Aplıç’da dahil olmak üzere sınır kapılarında yaşanan sıkışıklığı önlemek amacıyla 20 sivil hizmet görevlisi alımı için münhal açıldı.

Bu arada Derinya Kapısı için Mağusa Belediyesi temizlik, Lefkoşa Türk Belediyesi de yol çizgilerini çizerek destekte bulundu.
 

İhalesi haftaya
 

Derinya Kapısı’nda ‘kalıcı çalışmalar’ için önümüzdeki çarşamba günü gerekli ihalenin çalışmasının tamamlanacağı öğrenilirken, kalıcı çalışmaların ne şekilde tamamlanacağı ile ilgili olarak Planlama ve İnşaat Dairesi Mimarı Tijen Osmanlı inceleme yapan heyete sunum yaptı.
   Mimar Tijen Osmanlı, kalıcı çalışmaların ardından ek binalar, çatının altında olacak şekilde polis kontrol noktaları, gümrük ofisleri, tuvaletler ve dinlenme alanları olacağını söyledi.
   Tijen Osmanlı, kalıcı çalışmaların ardından Derinya Kapısı’nın 2 şerit gidiş, 2 şerit geliş olarak planlandığını, kapının ilerisinde sol tarafta oto park alanı olacağını ve bu otopark alanın yanında da ziyaretçiler için tuvaletler yapılacağını açıkladı.
   Başbakan Tufan Erhürman’ın Derinya Sınır Kapısı’nda yaptığı incelemelerine Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler ve Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali’den oluşan bir heyet de eşlik etti.
   Derinya Kapısı’na Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan ve Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter de geldi.
 

Erhürman: Derinya’da pazartesi açılışa hazırız
 

Başbakan Tufan Erhürman, Derinya Kapısı’ndaki çalışmaların son aşamaya geldiğini dile getirdi. Tufan Erhürman, Derinya Kapısı’da Türk tarafının pazartesi günü itibarıyla açılışa hazır duruma geldiğini söyledi. Hükümetlerinin göreve geldiği günden bugüne Derinya ve Aplıç Kapılarının bir an önce devreye girebilmesi için yoğun çaba gösterdiğini belirten Erhürman, ancak herkesin de bildiği gibi Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybı dolayısıyla ihalelerde ciddi aksamalar yaşandığını hatırlattı.
   Tufan Erhürman, müteahhitlerin oluşacak fiyat farkının onları sıkıntıya sokacak olmasından dolayı ihalelere teklif atamama durumuna geldiklerini ve dolayısıyla iki kez ihaleye çıkılmasına rağmen teklif verilmeme durumunun yaşandığını aktardı.
   Daha önce, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşmelerinden sonra yaptığı açıklamada Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ne zaman hazır olursa kendilerinin de geçici tedbirler almak suretiyle hazır olacaklarını ve bu kapıların açılmasını geciktiren tarafın Türk tarafı olmayacağını söylediğini anımsatan Başbakan Erhürman; “şu anda yaptığımız çalışma da geçici geçiş çalışmasının tamamlanmasıdır. Pazartesi günü itibarıyla biz kapıların açılması noktasında hazır duruma geliyoruz. Benzer bir çalışmayı Aplıç Kapısı için de yürütüyoruz. Çünkü Türk tarafı olarak bu bizim hassasiyetimizdir” şeklinde konuştu.
   Tufan Erhürman, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından da dile getirildiği gibi Derinya ve Aplıç Kapılarının açılmasında çok geniş bir zaman dilimi olmasını doğru bulmadıklarını söyledi.
   Başbakan, Derinya ve Aplıç Kapılarının kısa aralıklarla açılmasının talepleri olduğunun altını çizerken, bu talebi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in iyi bildiğini kaydetti.
   Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın bu sabahın ilk saatlerinde New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşeceğini ve bu görüşmede gündeme gelmesi halinde Derinya Kapısı’ndaki durumun bilgisinin de verilmesinin mümkün olduğunu ifade eden Erhürman, kalıcı çalışma için ihale çalışmasının gelecek hafta tamamlanacağını açıkladı.
   Başbakan Erhürman, geçici çalışmanın kalıcı çalışmayı engellemeyecek şekilde organize edildiğini, dolayısıyla bir yandan iki lider anlaşır ve “Derinya Kapısı’nı açıyoruz” derlerse geçişler gerçekleşirken diğer yandan da kalıcı çalışma için hızla o projenin tamamlanacağını belirtti.
 

“Aplıç Kapısı 10 güne kadar hazır olur”
 

Pazartesi günü itibarıyla Aplıç Kapısı için benzeri bir girişim yapılacağını söyleyen Erhürman, Aplıç Kapısı’nın da 10 gün içerisinde benzer bir biçimde hazır hale getirilebileceğini aktardı.
   Başbakan Erhürman; “dolayısıyla biz buradan New York’a mesaj veriyoruz. Biz Türk tarafı olarak sıkıntılı bir dönemden geçmemize rağmen üzerimize düşen görevi yaptık. Geçici de olsa bu önlem alındı. Geçici dememizle birlikte aslında akışı nispeten rahat bir biçimde sağlayabilecek bir ortam yaratıldı” dedi.
 

“Kapılar için 20 personel alınıyor”
 

Uzun bir süreden bu yana güneyden kuzeye geçişlerin arttığını, dolayısıyla sınır kapılarında bir yoğunluk yaşandığını da hatırlatan Erhürman, hükümetin bu sorun ile ilgili olarak 20 yeni sivil hizmet görevlisi münhali açtığını kaydetti.
   Başbakan Tufan Erhürman, Polis Genel Müdürlüğü’nün 20 yeni personelin alımı ile ilgili süreci başlattığını, Başbakanlık olarak da bu 20 yeni personelin alım sürelerini kısaltmak için gerekli mevzuat değişikliklerini de yaptıklarını bildirdi.
   Tufan Erhürman, hızla alınacak personelin, hızlı eğitim sürecinden geçirileceğini ve bu 20 personelin yoğun olan kapılarda görevlendirileceğini, bu görev yerleri arasında Derinya ve Aplıç Kapılarının da olacağını söyledi.
   Hükümet olarak kapının açılabilmesi için gereken idari ve teknik işleri tamamladıklarını, ancak kapının açılması yönünde son kararı iki liderin vereceğini belirten Erhürman, siyasi kararın alınmasıyla birlikte Derinya Kapısı’ndan geçişlerin başlayacağını kaydetti.
   Başbakan; “inanıyoruz ki bu kapı ve Aplıç Kapısı iki tarafın ekonomik işbirliği açısından ve ekonomik olarak birbirlerine bağlanması açısından özellikle turizm potansiyeli noktasında gerçekten ciddi katkı koyacaktır. Bundan iki tarafta yararlanacak. Umarım bu nokta bize tarafların birlikte kazanıp birlikte kaybetmesini gösterir. Bir taraf kazanırken diğer tarafın kaybetmesi söz konusu değildir. Birlikte kazanmanın öğrenilmesi açısından önemli bir pratik olacak” şeklinde konuştu.
   Başbakan Erhürman, başta Bayındırlık Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’a, diğer bakanlara ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan’a sorunların çözülmesi yolunda gösterdikleri çaba nedeniyle teşekkür ederek sözlerine son verdi.
 

“Derinya 1, Aplıç 8 Ekim’de hazır”
 

Yine konuyla ilgili Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklaya göre, KKTC ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasındaki 7 ve 8’inci sınır kapısı olan Derinya ve Aplıç’ın araç ve yaya trafiğine açılması için yapılan çalışmaların sonuna gelindiği bildirildi.
   Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı dairelerin 25 Eylül Salı günü Derinya Kapısı’nda başlattıkları çalışmalar doğrultusunda, Telekomünikasyon Dairesi 1 buçuk kilometrelik yeni altyapı yaparken, Derinya’daki polis birimlerinin merkez ile data alışverişi yapabilmesini sağlayacak internet servisi için Maraş santralinden yaklaşık 4 buçuk kilometrelik fiber optik kablo çekildiği bildirildi.
   Derinya’daki çalışmaların bugün tamamlanıp Polis Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmesinin hedeflendiğinin belirtildiği açıklamada, Karayolları Dairesi’nin ise 60 ton temel malzemesi ve 90 ton asfalt serimi gerçekleştirdiği kaydedildi.
   Buna ek olarak çizgileme ile düşey ve yatay trafik işaretleme işlerine devam eden Karayolları Dairesi’nin hedefinin 1 Ekim Pazartesi çalışmalarını tamamlamak olduğu duyuruldu.
   Planlama ve İnşaat Dairesi’nin de, KKTC’ye giriş yapılırken iki, çıkarken de iki muhaceret memurunun görev yapabileceği kabinler ile birlikte gümrük, sigorta ve turizm personeli için Metehan Sınır Kapısı’nda boş duran 3 kabini Derinya Sınır Kapısı’na yerleştirdiği belirtildi. Buna ek olarak polis karakol binası ile erkek ve kadın tuvaleti yapıldığı açıklandı.
   Diğer yandan Aplıç Kapısı’nın 8 Ekim 2018 Pazartesi günü geçişlere hazır olması için Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı dairelerin, geçtiğimiz çarşamba günü çalışmalarına başladığı da açıklandı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2018, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75