Kapıların açılması ekonomiyi canlandırır

banner37

Ekonomistler, Kıbrıs’ta, kuzey-güney arasındaki kara geçiş kapılarının açılmasının, Türk Lirası’nın döviz karşısındaki değer kaybından kaynaklı krizi, fırsata dönüştürebileceği görüşünde

Kapıların açılması ekonomiyi canlandırır
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

“KUZEY İÇİN BÜYÜK AVANTAJ”… Maliye eski bakanlarından Kamu Maliyesi Uzmanı Zeren Mungan, kuzey-güney arasındaki kara geçiş kapılarının açılmasının, ülke ekonomisine ciddi katkısı olacağını söyledi ve özellikle TL’nin Euro karşısındaki değer kaybının, kuzey için büyük bir avantaj olacağını düşündüğünü belirtti. Mungan, bu durumun, hem mal, hem de hizmet satışı yönünden önemli bir etkisi olacağını düşündüğünü kaydetti

“KRİZİ FIRSATA DÖNÜŞTÜRMEYİ BAŞARAMIYORUZ”… Ekonomist Okan Veli Şafaklı, ekonomide “krizleri fırsata” çevirmek diye bir tabirin söz konusu olduğunu, bizim ne yazık ki bunu değerlendiremediğimizi söyledi. Türk Lirası’nın Euro karşısındaki değer kaybının kara geçiş kapılarının açılması durumunda kuzey için bir fırsata dönüşebileceğinden söz eden Şafaklı, “Turizm Bakanlığı, belediyelerle işbirliği halinde bir çalışma başlatabilir. Örneğin sınır kapılarından otobüsler kaldırılıp, alışveriş alanlarına yolcu taşınabilir, ya da bu kapılardan gelecek kişilerin de katılacağı çilek günleri gibi etkinlikler düzenlenebilir” dedi

Kıbrıs’ta, kuzey-güney arasındaki kara geçiş kapılarının açılıp açılmaması son günlerin önemli gündem maddelerinden biri. Özellikle esnafın gözü kulağı, kapıların açılmasıyla ilgili yetkililerden gelecek açıklamalarda.

Sağlık çevreleri bu konuda gerekli tedbirlerin alınması şartıyla kapıların açılmasına destek verirken, ekonomistler de bunun ekonomiyi canlandıracağı görüşünde.

Ekonomistlere göre, kapıların açılması durumunda Türk Lirası’nın (TL) Euro karşısında kaybettiği değer, kuzey için bir avantaja dönüşebilir.

Bilindiği üzere adanın kuzeyi ile güneyi arasındaki geçişlerin sağlandığı kara giriş kapılarının tümünün kapandığı ve sadece çok kısıtlı geçişlere izin verildiği Mart 2020’da 1 Euro’nun TL karşılığı 7 lira civarındayken, şu an 10 liranın üzerinde seyrediyor.

Maliye eski bakanlarından Kamu Maliyesi Uzmanı Zeren Mungan ve Ekonomist Okan Veli Şafaklı, konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne değerlendirmede bulundu.

  Her ikisi de kapıların açılmasının, ülke ekonomisine çok ciddi katkısı olacağını anlattı.

Mungan: Kapıların açılmasının ekonomiye katkısı olur

Maliye eski bakanlarından Kamu Maliyesi Uzmanı Zeren Mungan, kuzey güney arasındaki kara geçiş kapılarının açılmasının ülke ekonomisine ciddi bir katkısı olacağını söyledi ve özellikle TL’nin Euro karşısındaki değer kaybının, kuzey için büyük bir avantaj olacağını düşündüğünü belirtti.

Bu durumun hem mal, hem de hizmet satışı yönünden önemli bir etkisi olacağını düşündüğünü kaydeden Mungan , “Tabi ki önceliğimiz sağlık… Sağlıkla ilgili gerekli tedbirler alınarak kapılar açılabilir. Bunu mutlaka değerlendirmemiz gerekiyor” dedi.

Şafaklı: Krizi fırsata çeviremiyoruz

Ekonomist Okan Veli Şafaklı, ekonomide “krizleri fırsata” çevirmek diye bir tabirin söz konusu olduğunu belirtti ve ne yazık ki bizim bunu değerlendiremediğimizi söyledi.

Türk Lirası’nın Euro karşısındaki değer kaybının kara geçiş kapılarının açılması durumunda kuzey için bir fırsata dönüşebileceğinden söz eden Şafaklı, şöyle konuştu:

“Krizleri fırsata çevirmek denen bir şey var. Biz, bu krizleri fırsata da çeviremiyoruz. Bu, hem bizim, hem de güney için krizdir.

banner134
Mevcut vakalar gösteriyor ki güney, bizden daha iyi durumdadır.

Yapılan test sayısına oranla çıkan vakalar bunu gösteriyor.

Ayrıca her iki taraf da aşılamaya devam ediyor.

Bu durumda kara geçiş kapıları açılabilir.”

“Kapalı devre turizmi düşünmek yerine kapıların açılması düşünülmeli”

Okan Veli Şafaklı, pandemi nedeniyle hem güneydeki, hem kuzeydeki halkın bunaldığını söyledi ve kapıların açılmasıyla yurt dışına gidemeyen insanların kuzeye ya da güneye geçerek, ekonomik bir hareketlilik sağlayacağını anlattı.

Bu konuda Turizm Bakanlığı’na da görev düştüğünü ifade eden Şafaklı, “Kapalı devre turizme yönelmek yerine ekonomiye ciddi anlamda katkı sağlayacak kara geçiş kapılarının açılması üzerinde çalışılmalıdır. Geçişlerde PCR testi zorunluluğu, aşı zorunluluğu olabilir. Hatta kapılarda antijen testleri yapılabilir. Bu çok zor değildir” dedi.

“Etkinlikler düzenlenebilir”

Kapıların açılmasıyla birlikte Turizm Bakanlığı’nın belediyelerle istişare ederek turlar, tanıtım etkinlikleri gibi faaliyetler düzenleyebileceğinden söz eden Şafaklı, şöyle devam etti:

“Örneğin ücretsiz otobüsler ayarlanıp, bu insanlar sınır kapılarından alınıp, alış veriş merkezlerine götürülebilir.

Çilek günü düzenlenip, bunun duyurusu yapılabilir. Yurt dışına gidemeyen insanlara bu cazip gelecektir.

Bence hükümet, kurultaydı, erken seçimdi tartışmalarını bırakıp buna odaklanmalıdır.

Bizim, bu konuda zorlayıcı ve ısrarcı olmamız gerekiyor”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75