banner6

Kapının açıldığını kimse göremeyecek

banner37

Mağusa İnisiyatifi sözcülerinden Dr. Okan Dağlı yaptığı sert açıklamada kuzey yarım adasında güç ve irade olmaması nedeniyle Derinya Kapısı’nın asla açılamayacağını söyledi:

Kapının açıldığını kimse göremeyecek
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Mağusa İnisiyatifi sözcülerinden Dr. Okan Dağlı, sosyal medya hesabı üzerinden dün yaptığı sert ve tepki dolu paylaşımda askeri birliklerin Derinya yolunda henüz bir adım dahi gerilemediğini ve ara bölgenin ise tamamen olduğu gibi durmakta olduğunu söyledi.

Dr. Okan Dağlı, Derinya yolunun sivil trafiğine açılışını kuzey ada yarısında muktedir herhangi bir güç ve irade olmaması nedeniyle, söz verenlerin de hükmedenlerin de görev süreleri içinde göremeyeceğini bildirdi.

“Verdikleri sözün altında kalacaklar”

Mağusa İnisiyatifi Sözcülerinden Dr. Okan Dağlı, sosyal medya üzerinden yaptığı sert açıklamada Aplıç ve Derinya kapılarının aynı anda açılmasının hükümetin net görüşü olduğunu söyleyen Özgürgün’ün “Eğer Aplıç açılmazsa Derinya da açılamaz” diye açıklamada bulunduğunu anımsattı.

Dr. Okan Dağlı, Derinya Yolu’nun Başbakan’ın dediği gibi eş zamanlı veya bir başka zaman açılmayacağını kaydetti.

Açılamama nedeninin de o yolu açmaya Kuzey Kıbrıs’ta muktedir herhangi bir güç ve irade olmaması olduğunu ifade eden Dağlı, “Söz verenler ve hükmedenler görev süreleri içinde o yolun sivil trafiğine açıldığını bizlerle beraber göremeyecekler” diye konuştu.

Dr. Okan Dağlı, Derinya Kapısı’nın açılacağı yönünde söz verenlerin verdikleri sözün altında kalacaklarını, kendilerinin ise doğru bildikleri yolda barış mücadelesine devam edeceklerini bildirdi.

Askeri birliklerin o yoldan henüz bir adım dahi gerilemediğine vurgu yapan Dağlı, UNDP ve AB’nin yaptıkları proje ve verdikleri para ile Mağusa Belediyesi’ne sadece 2.8 kilometrelik güzel bir asfalt yol kazandırdığını belirtti.

Dr. Okan Dağlı, hükmettiğini sananların ise askere 4 kilometrelik yepyeni ve askeri birliklerin istediği standartta yeni teller ve bariyerler çekeceklerini, askerin nöbet kulübelerini yenileyeceklerini söyledi.

Ara bölgenin (Buffer Zona) ise tamamen olduğu gibi durmakta olduğuna dikkat çeken Dağlı, yolun Güney kısmının ise Derinya Belediyesi tarafından tamamlandığını aktardı. Dr. Okan Dağlı, Derinya yolunda durumun bundan ibaret olduğunu belirtirken; “Fazla söze gerek yoktur. Bütünlüklü çözüme odaklanmaya devam edebiliriz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2017, 10:41
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104