Kapıyı 1 saatliğine kapattılar

banner37

Pileli bir grup vatandaş, sürekli yoğunluk yaşanması nedeniyle mağdur oldukları Beyarmudu Sınır Kapısı’nda dün eylem düzenledi

Kapıyı 1 saatliğine kapattılar
banner90

Ahmet İLKTAÇ

Beyarmudu Sınır Kapısı’nın çok yoğun olması ve uzun kuyruklar oluşması nedeniyle mağdur olduklarını belirten bir grup Pileli, dün 17.00 ve 18.00 saatleri arasında kapıda eylem düzenledi.

Yaklaşık 50 Pilelinin katıldığı eylemde 1 saatliğine sınır kapısı kapatıldı. Pileliler kendilerinin ve misafirlerinin sürekli kullanmak zorunda oldukları Beyarmudu Sınır Kapısı’nda yoğunluk nedeniyle eziyet çektiklerini belirtirlerken, yetkililerden Beyarmudu’nda bulunan “Batı Barikatı’nı” Pilelerin kullanmasına izin vermesini talep etti.

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylem nedeniyle sınır kapısında uzun araç kuyruğu oluştu.

 

Çelebi: Batı Barikatı açılsın

Pileli eylemciler adına bazın açıklaması yapan Sonbil Çelebi, eylemlerinin nedeninin sınır kapısı konusunda 2005 yılından bu yana alınan yanlış kararlar neticesinde çektikleri eziyeti daha bir üst makamlara duyurabilmek olduğunu söyledi.

Sonbil Çelebi, 13 yıldır Beyarmudu Barikatı’nda kuyruk eziyeti çektiklerini, bu eziyetle Pilelilerin devletlerinden koparılmak istendiğini kaydetti.

Barikattaki görevlilerle herhangi bir sorunları olmadığını anlatan Çelebi, Lefkoşa’da koltuklarda oturanların Pileleri görmezden geldiklerini, mücadelelerinin de sorunlarını göstermek için olduğunu bildirdi.

Sonbil Çelebi, eylemlerini ateşleyenin 3 gün önce Metehan Sınır Kapısı’ndan yaşanan sıkışıklık sorunun Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından hemen çözülmesi olduğunu işaret etti ve “biz insan değimliyiz. Aynı muameleyi biz Pileliler de istiyoruz. 13 yıl boyunca Bakanlar, Başbakanlar, Cumhurbaşkanları değişti ama bu sorun çözülmedi” diye konuştu.

Eylemlerinin tamamen barışçıl bir eylem olduğunu ifade eden Çelebi, Pilelerin de artık diğer KKTC vatandaşları gibi muamele görmek istediklerini dile getirdi.

KKTC’de günümüzde 500 zengin varsa 490’ının Pile’nin sırtından zengin olduğunu öne süren Çelebi, Pile’de yaşayabilmek için mücadele ettiklerini ancak bu mücadelelerini gören kimse olmadığını söyledi.

banner9
Sonbil Çelebi, seçilenlerin Pile’ye sadece oy istemeye geldiklerini, bundan sonra sorunlarının çözülmezse köye seçim sandığı sokmayacaklarını ve oy vermeyeceklerini açıkladı.

Bugün sadece 1 saatliğine yaptıkları sınır kapatma eylemlerini sorun çözülmezse bu defaya 1 gün olarak yapacaklarını belirten Çelebi, Beyarmudu’ndaki “Batı Barikatı’nın” Pilelilere ve misafirlerine açılmasını talep etti.

Sonbil Çelebi, Batı Barikatı’ndan çok farklı milletlerden insanların geçebilmesine rağmen 500 yıldır bu topraklarda yaşayan Pilelilerin geçemediğini savundu.

Kaçakçılık yapıldığı için Batı Barikatı’nın kapatıldığının söylendiğini anlatan Çelebi, son 30 yılda hiçbir Pileli’nin kaçakçılıktan yakalanmadığını kaydetti.

Sonbil Çelebi, devletin artık kendilerine de elini uzatmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

 

Edip: Bundan sonraki eylemler barışçıl olmayacak

Eylemde konuşmaya yapan Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, bu eylemin tamamen barışçıl olarak gerçekleştirildiğini ancak bundan sonraki eylemlerinin barışçıl olmayacağını söyledi.

Eylemde sadece Pile halkı olduğunu ancak bu sıkıntıyı Beyarmudu ve bölgelerde yaşayan insanların da yaşadığını ifade eden Edip, şu andaki ve önceki hükümetlere sorunla ilgili girişimler yapıldığını ancak sorunun maalesef bir türlü çözülmediğini bildirdi.

İlker Edip, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’ın resmi araçla yetkililerini gönderdiğini ancak bundan ne belediye başkanının ne de muhtarların haberi olduğunu öne sürdü.

Yerel yönetimlerle iş birliği yapılmazsa sorunlar çözülmeyeceğine dikkat çeken Edip, Lefkoşa’da masa başı oturmakla sorunların çözülmeyeceğini aktardı.

İlker Edip; “Bakanlar ve milletvekilleri koltuktan kalkıp gelirlerse sorunlar çözülür. İstişareye açığız. İstişare ederek bu sorunları çözmek bizim görevimizdir. Ülkedeki giriş kapılarından en çok işlem yapılan kapı birçok gün Beyarmudu Sınır Kapısı olmuştur. Kırsal olsa bile Larnaka Hava Limanı nedeniyle oldukça yoğun bir geçişe sahiptir” diyerek sözlerine son verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2018, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108