Kaplıca sahillerini rezil ettiler!

banner37

Adanın el değmemiş en güzel sahilleri de çöplük oldu. “Caretta Caretta' türü kaplumbağa yuvalama alanlarını barındırıp koruma altındaki kum zambaklarının yetiştiği Kaplıca sahillerinin durumu içler acısı

Kaplıca sahillerini rezil ettiler!
banner99

“ÇÖP TENEKESİNE KADAR ÇALDILAR”... Kaplıca Muhtarı Adem Baş, bölge halkının düzensiz yapılaşan karavanlardan oldukça rahatsız olduğunu söyledi. Özellikle halk plajında kaplumbağaların yuva kurduğunu ve buralara büyük özen gösterilmesi gerektiğini ifade eden Baş, ellerinden geldiğince kaplumbağaları ve kum zambaklarını korumaya çalıştıklarını, fakat günübirlik çadır kuranların ve karavancıların çöplerini ve atıklarını sorumsuzca doğaya bırakıp gittiklerini kaydetti. Âdem Baş, bölgelere konulan çöp tenekelerinin defalarca çalındığının da altını çizdi

“KARAVAN ALANIMIZ, EKO KÖY KÜLTÜRÜYLE YAPILDI”...
Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, Kaplıca karavan alanı ve plajının, Turizm Bakanlığı’nın onayıyla Büyükkonuk Belediyesi’ne halk plajı adı altında verildiğini, eko köy kültürüyle, her şeyi, betonarmeyi kullanmadan tamamen karkaslar üzerine kurduklarını belirtti. Sennaroğlu, “Karavanlar ve burada kullanılan malzemeler, her an sökülebilir malzemelerdir ve söküldüğü zaman da doğaya her hangi bir zararı olmaz. Şu anda ülkede karavan yasası yok, mecliste beklemekte. Sonuçlanınca yasa gereği ne ise onu da uygulayacağız” dedi

Funda ÖZSAKINÇ

Ülkemizde büyük tartışmalara neden olan karavancılığın artık kaçak şehirleşmeye doğru gittiği bu günlerde, gözümüz gibi bakmamız gereken sahillerimiz de çevre kirliliğinden nasibini alıyor.


Özellikle sahillerimizi ziyaret eden halkın konakladığı deniz kenarları çöplüğe döndü. Duyarsız vatandaşların çevreyi acımasızca kirletmesi, birçok kişinin tepkisine neden oluyor.


Adamızın el değmemiş en güzel sahillerinden biri olan, 'Caretta Caretta' türü kaplumbağa yuvalama alanlarını barındırıp koruma altındaki kum zambaklarının yetiştiği Kaplıca sahillerinin durumu içler acısı.


Kaplıca sahilleri, atık ve çöp yığınlarının bulunduğu bir alan oldu.


Pandemi nedeniyle bu yıl sadece yerli halkın ziyaret ettiği ve özellikle de günü birlik karavancıların konakladığı deniz kenarları, büyük duyarsızlıklar yüzünden pet şişe, yiyecek içecek ve mangal atıkları ile dolu.


Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, “Bizdeki karavancılık maksadını aştı, bunlar karavan değil, gece kondu tabiriyle mantar gibi çoğalıyorlar” dedi.


Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu da Kaplıca karavan alanı ve plajının, Turizm Bakanlığı’nın onayıyla Büyükkonuk Belediyesi’ne halk plajı adı altında verildiğini, Eko köy kültürüyle, buradaki her şeyi betonarmeyi kullanmadan tamamen karkaslar üzerine kurduklarını belirtti.

 

Sahir: Belediyeler çanak tutuyor


 


 Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, karavan ve kamp alanlarının geçici ve turistik maksatlarla olması gerekirken bizde tam tersinin olduğuna dikkat çekti.


Sahir, “Bizdeki karavancılık maksadını aştı, bunlar karavan değil, gece kondu tabiriyle mantar gibi çoğalıyorlar” dedi.


Doğan Sahir, ayrıca buralara yerleşim kuran insanların da kendilerinde bu durumu bir hak olarak görmeye başladığını ifade ederek, bu duruma belediyelerin de çanak tuttuğunu iddia etti.


Ülkemizdeki bütün karavan uygulamalarının çağ dışı ve yasalara aykırı olduğunu savunan Doğan Sahir, 17 Ağustos’ta karavanlarla ilgili meclise sunulan yasa tasarısının da yeterli olmadığını belirtti.


Sahir, şöyle devam etti:


“Dünyanın hiçbir yerinde bizdeki gibi sınırsız konaklama diye bir şey yoktur. Genel olarak 6 ay süresi vardır. 6 ay sonra başka yere başvurmak zorundasınız.

banner134

Burada uygulanansa, betonlaşmaya doğru gitmektir ki bu karavan hayatı değil, başka bir tanıma girer. Bir şehir gibi alt yapısı uygun bölgeler ve doğal hayatı koruma alanlarının dışında olması gerekir. İmara uygun, elektrik, su, kanalizasyon ve bütün atıklarının çözünürlüğü olması gerekir”.


Aynı zamanda bu kişilerin 1 hafta, 15 gün konaklamak isteyen insanların da önünü kapattığını vurgulayan Sahir, “İnsanların duyarsızlığı çok fazla, bu gibi yerlerde gözlemciler olması gerekir, devamlı takip edilmesi gerekir. Ama maalesef ki her ikisi de yine bizim ülkemizde geçerli değil” şeklinde konuştu.


Doğan Sahir, şunları kaydetti:


Kıyının hemen yanına demirden iskeletler kurulan kaplıca sahilinde karavanlar denizin dibine kadar geldi. Kum üzerine betondan blok taşlar döşendi.  Sahil şeridinde devam eden yapılaşma nedeniyle bölge sakinleri bir hayli kızgın fakat Büyükkonuk Belediyesi ise kısıtlı gelire sahip oldukları için belediyeye az da olsa katkı sağlanması adına bu yapılaşmaya izin veriyor”.

Baş: En büyük sorunumuz, çöpler


Kaplıca Muhtarı Adem Baş da bölgede turizm tesislerinin artmaya başladığını, sahil kesimlerinin yaz döneminde dolu olduğunu belirterek, karavanlarla ilgili gelecek olan yeni yasaya bel bağladıklarını dile getirdi.


Bölge halkının düzensiz yapılaşan karavanlardan oldukça rahatsız olduğunu ifade eden Baş, özellikle halk plajında kaplumbağaların yuva kurduğunu ve buralara büyük özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.


Adem Baş, ellerinden geldiğince kaplumbağaları ve kum zambaklarını koruma altına aldıklarını fakat günübirlik çadır kuranların ve karavancıların çöplerini ve atıklarını sorumsuzca doğaya bırakıp gittiklerini kaydetti.


Baş, en büyük sorunlarının sahile atılan çöpler olduğuna dikkat çekerek, belediyenin de buna artık yetişemediğini, bölgelere konulan çöp tenekelerinin defalarca çalındığının altını çizdi.

Sennaroğlu: Ülkede karavan yasası yok


Öte yandan Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, “Her gelen gemiyle ülkeye karavan sokuluyor. Bunca yıl bunun yasasını neden yapmadılar? Vergi almayı biliyorlar. O zaman bu insanlara gerekli prosedürleri de sağlasınlar” dedi.


Sennaroğlu, Kaplıca karavan alanı ve plajının, Turizm Bakanlığı’nın onayıyla Büyükkonuk Belediyesi’ne halk plajı adı altında verildiğini, eko köy kültürüyle buradaki herşeyi betonarme kullanmadan tamamen karkaslar üzerine kurduklarını belirtti.


Sennaroğlu, şunları kaydetti:


“Karavanlar ve burada kullanılan malzemeler, her an sökülebilir malzemeler. Söküldüğü zaman da doğaya herhangi bir zararı olmaz. Şu anda ülkede karavan yasası yok, mecliste beklemekte.  Sonuçlanınca, yasa gereği her ne ise onu da uygulayacağız. Hükümetin aldığı kararlara saygı duyar ve uygularız.  İlgili alandan çıkılması gerekirse, gerekli adımları da atarız. Şu an karavanlardan belediyeye ek bir kazanım yapmaktayız.  Buradaki işletmemizde bile asgari karla satış yapıyoruz. Tamamen halka yararlı işler yapıyoruz”.


Başkan Sennaroğlu,  şikâyet eden kişilerin öncelikle 2016 öncesi karavanları görmesi gerektiğini ifade ederek, karavanların çok düzensiz, kayalar üzerinde atılı, tuvaletlerinin ise denize aktığını belirtti.  “Biz, 2016 sonrası Kaplıca Plajı’nı ve karavan sistemini bir düzene soktuk, temiz içme suyunu veriyoruz, drenaj hattını sağladık, atıkları, septiğe bağlandı. Yeniden bir kamp alanı kurduk, karavanlarımız tekerlek üzerinde ve çekilir durumdalar” diyen Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, şöyle konuştu:


“En fazla yaptığımız sözleşme 1 yıllıktır. Burada halkın ihtiyaçlarını karşıladık. Aynı zamanda portatif tuvaletler yaptık, giderlerinin septik içerisine toplanmasını sağladık. Devamlı kontrol altında ve denize, kuma asla değmez durumdalar.


Aynı zamanda hepsi çekilebilir özelliktedir. Bazıları, yapıyı bozmadan merdiven koydu, izin verdik, betonarme değildirler. Sözleşme süreleri dolana kadar yaptıkları her şeyi kullanabilirler. Sonrasında hepsini söküp gidecekler. Biz, kutu ev izni vermedik, yapmak isteyeni de hukuk yoluyla oradan gönderdik. Sözleşmesini de uzatmadık”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75