banner6

Kaplumbağalar sahillerimizde yuvalamaya başladı

banner37

Kaplumbağalar sahillerimizde yuvalamaya başladı
banner151 banner143

Deniz kaplumbağalarının ve doğanın korunmasına yönelik toplum bilincini artırmayı hedefleyen Meritta Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi, neslini Akdeniz sahillerinde devam ettiren deniz kaplumbağalarının ülkemiz sahillerindeki yuvalama sezonunun başladığını duyurdu. Bu dönemde özellikle yuvalama yapılan sahilleri kullanacak kişilerin özen göstermesi gereken konulara da dikkat çeken merkez, yuvalama sürecinde doğa ve hayvan sever tüm kesimlerin basit tedbirleri alarak dahi deniz kaplumbağalarının korunmasına ve nesillerinin devam etmesine katkı sağlayabileceğini kaydetti.

Kara: “Yuvalama sezonunda kaplumbağalara destek olabiliriz”

Merit International Otelleri Sosyal Sorumluluk Projeleri Müdürü Silem Sargın Kara, Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) nesli tehlike altındaki türlerde kırmızı listede gösterdiği Caretta caretta ve Chelonia mydas türü deniz kaplumbağalarının sahillerimizdeki yuvalama sezonunun başladığına dikkat çekerek bu süreçte dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgiler verdi. Anaç ve yavru kaplumbağaları rahatsız etmemek için yuvalama kumsallarına özellikle akşam 8 ile sabah 8 saatleri arasında mümkün olduğunca giriş yapılmamasının, yuvaya denk gelme ihtimaline karşı şemsiye ve şezlong kullanımlarına dikkat edilmesinin önemine vurgu yapan Kara, kumsallardaki plastik kirliliğinin oluşmasını önleyerek ya da var olan atıkların temizlenmesini sağlayarak kaplumbağaların yuvalamalarına destek olunabileceğini belirtti.

Leyna, sezonun başında doğal yaşam ortamına geri döndü

Meritta Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi yuvalama sezonunun başında bir deniz kaplumbağasını daha tedavi ederek doğal yaşam alanı olan denizle buluşturdu. 8 Mayıs tarihinde Şalvar Kaptan olarak da bilinen balıkçı Fehmi Büyükkal tarafından bulunan ve Leyna ismi verilen 8-10 yaşlarındaki yeşil deniz kaplumbağası, akciğerlerinde su birikmesi ve enfeksiyon teşhisiyle Merkezde tedavi altına alındı. Yaklaşık 3 haftalık tedavi ve rehabilitasyon sürecinin ardından geçtiğimiz Cumartesi günü Merit Royal ve Crystal Cove Otellerinin kumsalında düzenlenen törenle denize gönderildi. Leyna’nın mavi sulara uğurlanmasına Lapta-Alsancak-Karşıyaka Balıkçılar Birliği Başkanı Ertunç Birinci, onu bulan balıkçı Şalvar Kaptan ve Meritta gönüllüleri de eşlik etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104