banner6

Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti, halka daha çok balık tüketmeleri çağrısında bulundu

banner37

Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti, halka daha çok balık tüketmeleri çağrısında bulundu
banner151 banner143

Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti, koronavirüs salgınından dolayı Yeşil Hat üzerinden satışların askıya alınmasıyla balıkçıların yakaladıkları balıkları satmakta zorlandığını belirterek halka daha çok balık tüketmeleri çağrısında bulundu.

Cemiyetten yapılan açıklamada, Yeşil Hat Tüzüğü uyarınca 2018'de güneye en çok satılan ikinci ürünün taze balık olduğu kaydedilerek, bunun balıkçılığın sürdürülebilirliğinde önemine dikkat çekildi.

Kuzey Kıbrıs’ta satılan balığın çoğunun ya yurtdışından ihraç edildiği ya da balık çiftliklerinden geldiği belirtilen açıklamada şu çağrı yer aldı:

"Gelinen noktada koronavirüs salgınından dolayı yeşil hat üzerinden satışlar da askıya alındı, ve balıkçılarımız yakaladıkları balıkları satmakta zorlanıyor.

Gelin ülkemizin geçirdiği bu kötü dönemde birbirimiz için elimizden geleni yapalım. Yerel balıkçılarımızı ve kırsal ekonomimizi desteklemek için, balığın en fazla avlandığı döneme girdiğimiz bu günlerde balıkçılardan ve marketlerden özellikle ülkemizde yakalanmış taze balık istemeyi unutmayalım!"

Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti'nin on yıldan fazladır ülkedeki her limanda balıkçılarla iş birliği yaptığı, balıkçıların çevre koruma projelerine destek verdiği de kaydedilen açıklamada, "Ülkemizde yakalanan taze balıkları yiyerek hem onların bu gönüllü çabalarına karşılık verelim hem de sağlıklı bir bünye ile hastalıkla daha kolay savaşalım! Denizlerimizin güzelliği deniz kaplumbağalarının korunmasına yardımcı olmak için ise İzmarit, Menula, Voppa ve Barbun’u tercih edelim. Çünkü bu balıklar genellikle türe özgü ağların suda kısa süre bırakılması yöntemiyle yakalanır. Bu sayede, kaplumbağa gibi avlanması hedeflenmeyen türlerin ağlara takılarak zarar görme olasılığı az olur" denildi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104