Kar değil, dolu tanesi

banner37

Meteoroloji Dairesi Müdürü Buran, bazı bölgede kara benzetilen yağışın donan küçük dolu tanelerinden oluştuğunu belirterek yağışlı havanın ülkeyi terk ettiğini, yerini ayaza bıraktığını açıkladı

banner87
Kar değil, dolu tanesi
banner90
banner8

Ülkemizi etkisi altına alan soğuk hava, deyim yerindeyde herkesi dondurdu.

Dün öğle saatlerinde bir anda başlayan yağmurun hemen ardından Girne dağyolunda ve Lefke’de kar yağdığı haberleri duyuldu… Yolları ve sokakları kaplayan beyaz örtünün kar olduğu düşüncesi vatandaşları heyecanlandırdı.

Ancak Meteroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, görülen beyaz örtünün kar değil, dolu tanesi olduğunu açıkladı.

Dağyolundaki buzlanma trafiği engelledi

Girne-Değirmenlik anayolunun (Dağyolu), Acapulco kavşağı ile Değirmenlik çemberi arasında kalan kısmı yolda meydana gelen buzlanma nedeniyle dün bir süreliğine trafik akışına kapatıldı.
Polis Basın Subaylığı’nın açıklamasına göre, Çatalköy- Değirmenlik anayolu arası şiddetli dolu yağışı ve zirvede kar yağışı yaşanmasıyla birlikte, yolda buzlanma meydana geldi.
 

Buran: Kar, Trodos’a ve eteklerine düştü

Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, mevcut meteorolojik şartlarda KKTC’de kar yağışı beklemediklerini kaydederek, “Bazı bölgede kara benzetilen yağış donan küçük dolu tanelerinden oluşuyor” dedi.
   Buran, “Yağışlı hava dün akşam ülkeyi terk ederek yerini ayaza bıraktı. Bugün ve yarın sabah iç kesimlerde hafif don bekleniyor” açıklamasında da bulundu.
   Türk Ajansı Kıbrıs’ın (TAK) meteorolojik durumla ilgili sorularını yanıtlayan Buran, karın Trodos’a ve eteklerine düştüğünü belirtti.

Sıcaklık dün öğle saatlerinde 9 dereceye düştü
Dün sabah iç kesimlerde 15 dereceye kadar yükselen hava sıcaklığının, soğuk hava kütlesinin bölgede etkili olmasıyla 9’a kadar düştüğünü söyleyen Raif İlker Buran, hava sıcaklığının bugünden itibaren yükseleceğini belirtti.

Buran, “Bugün iç kesimlerde sıcaklık 14 derece civarında olacak, önümüzdeki 3 gün içinde de 17’ye kadar yükselecek” dedi.
 

“2018’in son, 2019’un ilk gününde yağmur var”
 

2018’in son, 2019’un ilk gününde ülkede yağışlı havanın etkili olacağını belirten Buran, 30- 31 Aralık ve 1 Ocak tarihlerinde yağmur beklendiğini söyledi.
   Meteoroloji Dairesi Müdürü Buran, “Şu anki verilere göre tehlike arz edecek yağış beklenmiyor” açıklamasında bulundu.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2018, 08:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75