Kar-İş’in gözü, kulağı hükümette!

banner37

Lefkoşa’da bir süre önce başlattığı araçlı eyleme son veren ancak toplu taşımacılığa başlamayıp hükümete talepleriyle ilgili zaman veren Kar-İş, 17 günlük grevlerini yeniden eyleme dönüştürmeye hazırlanıyor. Hükümetin ikinci paketinden de umduğunu bulamayan Kar-İş, taleplerinde ısrarlı ve hükümetten yanıt bekliyor

banner87
Kar-İş’in gözü, kulağı hükümette!
banner90
banner99

“TALEPLERİMİZE KARŞILIK BEKLİYORUZ”…Kar-İş eski Başkanı Fuat Topaloğlu, eylemi kaldırdıklarını ama grevin devam ettiğini vurgulayarak, hükümetten, çalışanların sosyal hakları, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alacakları ve kredilerle ilgili çıkacak kararı beklediklerine dikkat çekti

 “BİN 500 TL’DEN SES YOK”…Yeni pakette de kendileri için bir kararın çıkmadığını kaydeden Topaloğlu, halen 2’nci bin 500 TL destekten de haber olmadığını, taşımacılığa henüz başlamayacaklarını, çünkü taşınacak müşteri olmadığının altını çizdi. Topaloğlu, taleplerine karşılık almadıkları takdirde yeniden eyleme başlayacaklarını vurguladı

Eniz ORAKCIOĞLU

   Lefkoşa’da bir süre önce başlattığı araçlı eyleme son veren ancak taşımacılığa başlamayan Kamu Araçları İşletmecileri Birliği (Kar-İş), yeniden eyleme hazırlanıyor.

   Hükümetle tam bir uzlaşıya varmadan araçlı eylemi kaldıran ancak işbaşı da yapmayan Kar-İş, hükümetin geçtiğimiz gün açıkladığı ikinci pakette de umduğunu bulamadı.

   Kar-İş, sorunlarıyla ilgili hükümete sunduğu talepleri için de hala cevap bekliyor.

   “Eyleme son verdik ama grev devam ediyor” diyen Kar-İş, taleplerine karşılık alamazsa yeniden araçlı eyleme gideceklerini açıkladı.

   İşler rayına girene kadar seyrüsefer, muayene ve T izni gibi mükellefiyetlerin üzerlerinden alınmasını talep eden Kar-İş’e bağlı toplu taşıma şirketleri, bunun yanında hükümetten, toplu taşımacılığı ayakta tutabilmek adına düşük ve uzun vadeli kredi olanağı sağlanmasını istiyor.

   Öte yandan hükümetten, personel prim desteği, çalışanların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı ödemelerine katkı isteyen toplu taşıma şirketleri, bu isteklerini hükümete sunmuş, ancak taleplerine olumlu yanıt alamayınca araçlı eyleme gitmişti.

   Kar-İş Eski Başkanı Fuat Topaloğlu, eylemi kaldırdıklarını ama grevin devam ettiğini vurgulayarak, hükümetten, çalışanların sosyal hakları, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alacakları ve kredilerle ilgili çıkacak kararı beklediklerine dikkat çekti.

   Topaloğlu, dün Maliye Bakanlığı’nda ilgili bakanlarla talepleri görüştüklerini ama ortada henüz net bir şey olmadığını söyleyerek, konuların ileriki günlerde yeniden gündeme gelip görüşüleceğini kaydetti.

Eylem yeniden başlayabilir

   Kar-İş eski Başkanı Fuat Topaloğlu, greve devam ettiklerini ve yeniden araçlı eyleme başlayabileceklerine dikkat çekerek, hükümetten çıkacak kararı beklediklerini söyledi.

   Toplu taşımacılığın yeniden hayata geçmesi için gün veren hükümetin, çalışanların yatırımlarını istediğini belirten Topaloğlu, kapanan turizm, üniversite ve okullarla birlikte taşımacılara iş kalmadığını, sokakta da taşınacak vatandaş olmadığını, para kazanmadan çalışanların yatırımlarının talep edilmesine karşı olduklarını savundu.

   Topaloğlu, hükümetten talepleri arasında çalışanların sosyal haklarının da olduğunu hatırlattı.

“Alacaklarımızı alamadık”

   Hükümetin şu ana kadar verdiği sözlerin yüzde 90’ını tutmadığına işaret eden Fuat Topaloğlu, sözü verilen uzun vadeli ve düşük faizli kredi için henüz adım atılmadığını ve taşımacıların, öğrenci taşımacılığından dolayı Eğitim Bakanlığı’ndan alacaklarını da henüz alamadıklarını kaydetti.

   Topaloğlu, eylemi kaldırdıklarını ama grevin devam ettiğini vurgulayarak, hükümetten, çalışanların sosyal hakları, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alacakları ve kredilerle ilgili çıkacak kararı beklediklerine dikkat çekti.

“Bin 500 TL’den ses yok”

   Yeni pakette de kendileri için bir kararın çıkmadığını kaydeden Topaloğlu, halen 2’inci bin 500 TL destekten de haber olmadığını ifade etti.

   Topaloğlu, taşımacılığa başlamayacaklarını, çünkü taşınacak müşteri olmadığının altını çizdi.

   Bazı bakanların konuyu saptırıp, toplu taşımacılarla alay ettiklerini söyleyen Topaloğlu, taleplerine karşılık almadıkları takdirde yeniden eyleme başlayacaklarını vurguladı.

Dünkü toplantıdan sonuç çıkmadı

   Topaloğlu, dün Maliye Bakanlığı’nda ilgili bakanlarla talepleri görüştüklerini ama ortada henüz net bir şey olmadığını anlatarak, konuların ileriki günlerde yeniden gündeme gelip görüşüleceğini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75