‘Kara altın’ yeniden umut vaat ediyor

banner37

Bir dönem ülkemizin temel ihraç ürünlerinden olan harnup, yıllar içerisinde neredeyse yok olup gitti. Ya farelere yem, ya da şöminelere odun olan harnup, yeniden üreticinin yüzünü güldürmeye başladı. Harnup üretiminin en yoğun olduğu Tatlısu’da rekoltenin bu yıl 3 kat artması üreticiyi motive etti

‘Kara altın’ yeniden  umut vaat ediyor
banner90
banner8

TATLISU’DA 500 TON REKOLTE BEKLENTİSİ… Tatlısu Harnup Üreticileri Birliği Başkanı Ali Çil, 1976 yılında Tatlısu’da rekoltenin 3 bin ton olduğunu ve zaman içerisinde 114 tona düştüğünü anımsatarak, bu yıl umutlu olduklarını söyledi. Geçtiğimiz yıl “sıfır” düzeyindeki rekoltenin bu yıl 3 kat arttığını anlatan Çil, bu yıl Tatlısu’dan 500 ton civarı bir rekolte beklediklerini vurguladı. Çil, geçmiş yıllarda harnubun değer görmemesi nedeni ile üretimin çok fazla düştüğünü, ağaçların kaderine bırakıldığını ve bakımsızlıktan kuruduklarını kaydederek,  ihracatla birlikte değer kazanan harnubun üreticiyi umutlandırdığını aktardı.

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ülkemizde, geçtiğimiz yıllardaki kuraklık nedeniyle birçok tarımsal üründe yaşanan rekolte düşüklüğü, bu yıl yağışların iyi gitmesiyle bazı ürünlerde yükseleceğe benziyor.

   Bir dönem ülkemizin temel ihraç ürünlerinden olan ve “kara altın” olarak da adlandırılan harnup da bu yıl umut vaat eden ürünler arasında yer alıyor.

   Harnup üretiminin en yoğun olduğu ve birlik çatısı altında hareket eden bölgemiz Tatlısu…

   Ülkemizin diğer bölgelerindeki üreticiler ise Tatlısu’dan farklı olarak harnup üretimini daha çok bireysel olarak yapıyor. Girne, Mağusa ve diğer bölgelerde üretilen harnup Tatlısu’nun aksine direkt olarak tüccara satılıyor.

   Tatlısu’daki harnup üreticileri bu yıl rekoltenin artmasından memnun. Geçtiğimiz yıla oranla bu yıl bölgede harnup rekoltesinin 3 kat artması, üreticinin de yüzünü güldürdü.

   1976 yılında Tatlısu’da 3 bin ton olan harnup rekoltesi, o günden bu güne hızla azalarak, 200- 300 tona düştü.

   1970’li ve 80’li yıllarda harnubun para etmemesi nedeni ile üretimden vazgeçen birçok üretici, her yıl rekoltenin biraz daha düşmesiyle üretimden de iyice kopmuş oldu.

   Böylece harnup ağaçları kaderine terk edilerek, farelere yem, şöminelere de odun oldu.

   Harnubun son yıllarda ihracat nedeni ile değer kazanması ise üreticiyi motive ederek, yeniden ağaçların ekilmesine ve bakımlarının yapılmasına yaradı. Böylelikle yağışlı yıllarda harnupta daha iyi rekolte elde edilmeye başlandı.

   Tatlısu Harnup Üreticileri Birliği Başkanı Ali Çil, bu yıl Tatlısu da rekoltenin iyi olduğunu, geçen yıl nerdeyse yok sayılan rekoltenin bu yıl 3 katı arttığını kaydetti.

   1976 yılında rekoltenin 3 bin ton olduğunu ve harnubun nerdeyse hiç fiyatına satılması ile rekoltenin azalarak geçtiğimiz yıl 114 tona düştüğünü söyleyen Çil,  bu yıl Tatlısu’dan 500 ton civarı bir rekolte beklediklerini vurguladı.

  

Fiyatta iyimserlik var

   Tatlısu Harnup Üreticileri Birliği Başkanı Ali Çil, harnubun alış fiyatının çeşitlilik gösterdiğini, geçen yıl kilosu 2,00 ile 2,60 TL arası satılan harnubun, bu yıl 3 TL’den alınmasını beklediklerini belirtti. 

   Çil, geçen yıl Tatlısu’daki üreticilerden kendisinin de Türkiye’ye gönderilmek üzere kilosu 2,60 TL’den harnup aldığının altını çizerek, bu yıl yine harnup ihracat edilecekse fiyatın iyi olacağına dikkat çekti.

“Geçmiş yıllarda harnup değer görmedi”

   Yıllarca harnubun değer görmediğine işaret eden Çil, siyasilerin geçmiş yıllardaki yasakları nedeni ile harnubun ihraç edilemediğini, yerli iki firmanın ise fiyatı düşük tutuğunu anımsattı.

   Çil, geçmiş yıllarda harnubun değer görmemesi nedeni ile üretimin çok fazla düştüğünü, ağaçların kaderine bırakıldığını ve bakımsızlıktan kuruduklarını kaydederek,  ihracatla birlikte değer kazanan harnubun üreticiyi umutlandırdığını aktardı.

   Çil, fiyatın iyi tutulmasının üreticiyi teşvik ettiğini söyleyerek, bu şekilde üreticinin de ağacına iyi bakarak üretimi artırdığını belirtti.

“3 bin ton rekolte, yıllar içinde 114 tona düştü”

   1976 yılında rekoltenin 3 bin ton olduğunu ve harnubun nerdeyse hiç fiyatına satılması ile rekoltenin azalarak geçtiğimiz yıl 114 tona düştüğünü söyleyen Çil,  bu yıl Tatlısu’dan 500 ton civarı bir rekolte beklediklerini vurguladı.

   Harnubun ihraç edilip edilmeyeceğinin o yıl “bakan” olan kişiye bağlı olduğunu ifade eden Çil, harnubun ihracatının tamamen serbest bırakılması gerektiğini kaydetti.

   Çil, Türkiye’ye ihracat kapısının sürekli açık olması halinde fiyatın artacağına dikkat çekerek, Türkiye’nin seçilmiş harnup istediğini, seçilmiş harnubun ise daha iyi fiyatlara satıldığına işaret etti.

Güvenlier: Fiyatta artış bekliyoruz

   Harnup üreticisi Alpay Orhan Güvenlier de bu yıl geçen yıla göre 3 katı daha fazla rekolte olacağını vurgulayarak, 20 yıl önce 5 bin ton rekoltesi olan harnubun, şimdilerde 150-200 ton civarına düştüğünü söyledi.

  Güvenlier, bu yıl harnubun kilo fiyatında artış beklediklerini söyleyerek, Girne için hasatın 18 Ağustos’ta, Tatlısu için ise 22 Ağustos’ta olacağını belirtti.

   Harnubun neredeyse bu ülkenin tek ihracat yapılan ürünü olduğunu kaydeden Güvenlier, fare sorunundan yakındı. Güvenlier, bir kez ilaçlama yapıldığını ama acilen bir ilaçlama daha yapılması gerektiğini ifade etti.

   Güvenlier, geçmiş yıllarda rekoltenin fazla olduğunu fakat harnubun değer görmediğine dikkat çekerek, bu nedenle üreticinin harnup üretiminden vazgeçtiğini, harnup ağaçlarının ise şöminelere odun olduğunu kaydetti.

Uyanır: İhracattan daha fazla para kazanıyoruz

   Harnup üreticisi Ali Uyanır, bu yıl yağışların artmasının rekolteyi de artırdığını söyleyerek, geçtiğimiz yıl kilosu 2,60 ile 3,00 TL’den satılan harnubun, bu yıl 3,00 ile 3,50 TL arası alıcı bulmasını beklediklerini vurguladı.

   Uyanır, ülkemizde harnubun kilo fiyatının az olduğunu kaydederek, Türkiye’ye ihraç edilen harnubun daha iyi fiyata satıldığını belirtti.

   Buradaki firmanın üreticiyi düşünmediğini ve ucuza aldığı harnubu, çekirdek ve yemiş olarak ayırarak sattığını, iyi de kar ettiğini ifade eden Uyanır, Türkiye’de bazı yerlerde üretilen harnubun üreticiden 15 TL’ye varan fiyatlarla alındığını kaydetti.

Uyanır: Yağmur rekolteyi artırdı

   Harnup üreticisi Osman Uyanır, bu yıl harnup dalında kalmazsa 300-400 ton civarı rekolte olduğunu belirterek,  geçen sene toplanarak kooperatifin ambarlarına alınan harnubun kilo fiyatı 2,60 TL’den Türkiye’ye ihraç edildiğini söyledi.

   Uyanır, bu yıl 3,00-3,50 TL fiyat beklediklerinin altını çizerek, bu fiyatın ihracatın yapılabilmesi halinde olacağını kaydetti.

   Uyanır, ihracat izni her yıl verilirse harnubun iyi fiyata satılacağına dikkat çekerek, ihracat izninin verilmemesi halinde ülkemizde bulunan 2 firmanın, üreticinin elindeki harnubu ucuza alarak, çekirdeğini alıp posasını hayvanlara yedireceklerini belirtti.

   Osman Uyanır, harnubun Türkiye’de 2-3 şekilde işlendiğini bu nedenle orada daha değerli olduğunu ifade etti.

Bozkoyun: Fare ile mücadele gerekli

   Harnup üreticisi Özcan Bozkoyun, rekoltenin bu yıl iyi olduğunu fakat fiyatta henüz belirsizlik yaşandığını kaydetti.

   35-40 yıldır harnup üretimiyle uğraştığına dikkat çeken Bozkoyun, fiyatın geçmişe göre iyi olduğunu ama geçmişte harnubun değer görmemesi nedeni ile rekoltenin bir hayli düştüğünü vurguladı.

   Bozkoyun, kendisinin üretmenin yanında harnup taşımacılığı ile de uğraştığını söyleyerek, eskiden bin 71 ton, son birkaç yıl ise 200 ya da 350 ton harnup taşıdığını kaydetti.

   Bozkoyun, geçmiş yıllarda harnubun tek firma tarafından alındığını ve üreticiye sadece toplama parası verildiğini, bu nedenle birçok üreticinin o dönemde üretimden vazgeçtiğini anlattı.

   Fare probleminden de bahseden Bozkoyun, Tarım Dairesi’nin her yıl bu konu ile ilgili mücadelelerine yardımcı olması gerektiğine vurgu yaptı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75